Yabancı Erkek Ünlüler

Nicolas Cage Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Nicolas Cage
Tam adı: Nicolas Kim Coppola / Nicolas Cage
Doğum tarihi: 7 Ocak 1964
Doğum yeri: Long Beach, California, Amerika Birleşik Devletleri
Boyu: 1,83 cm
Burcu: Oğlak
Ailesi: Joy Vogelsang – August Floyd Coppola
Eşi:  Riko Shibata (e. 2021), Erika Koike (e. 2019–2019), Patricia Arquette (e. 1995-2001)
Lisa Marie Presley (e. 2002-2004), Alice Kim (e. 2004-2016)

Çocuk (ları): Weston Cage , Kal-El Coppola Cage
Mesleği: Aktör
Aktif Yılları: 1980’den günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Nicolas Cage Kimdir? Nicolas Cage, Hollywood’un en ünlüler arasındaki aktörlerinden biridir. İster çok yönlülüğü, ister metod oyunculuğu denilen yeni oyunculuk sürecinin keşfi için olsun, Nicolas Cage Hollywood‘un en yetenekli oyuncularından biridir.

Annesi ve babasının ayrı olmasına rağmen kendi alanlarında saygın başarılara sahip oldukları dik bir geçmişe sahiptir. Ayrıca Nicolas, Francis Ford Coppola ile de akrabadır. Fakat Hollywood’da herhangi bir aile bağından yoksun bir kimlik yaratabilmek için Cage adını değiştirmiştir. Oyunculuk kariyerine devam edebilmek için de o liseyi bırakmıştır.

Aktör olarak hayatı, ‘Fast Times at Ridgemont High‘ ve ‘Valley Girl‘ gibi gençlik komedileri ile başladı. Amcasının başarılarını sırtlamak yerine Nicolas, ‘The Cotton Club‘, ‘Birdy‘, ‘Moonstruck‘, ‘Vampire’s Kiss‘, ‘Wild At Heart‘ ve ‘Leaving Las Vegas‘ gibi filmlerde rol alana kadar birkaç yıl kendi başına mücadele etmiştir.

Ayrıca ‘Con Air‘, ‘City of Angels‘, ‘National Treasure‘, ‘The Weather Man‘, ‘Ghost Rider‘, ‘The Sorcerer’s Apprentice‘, ‘Knowing ve ‘The Croods‘ gibi ana akım gişe rekorları kıran filmlerdeki tüyleri diken diken eden performansları ile de izleyicilerin dikkatini çekti. Bir yandan da Nicolas Cage hevesli bir çizgi roman koleksiyoncusu, çeşitli egzotik evcil hayvanlara sahip ve aynı zamanda da bir otomobil tutkunudur.

Nicolas Kim Coppola, 7 Ocak 1964 tarihinde Long Beach, California’da edebiyat profesörü August Floyd Coppola ve dansçı ve koreograf Joy Vogelsang‘ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Cage, İtalyan-Alman-Polonya kökenlidir ve sadık bir Katolik olarak yetiştirilmiştir.

Ünlü film yönetmeni Francis Ford Coppola, amcası ve Sofia CoppolaRoman Coppola ve Gian-Carlo Coppola‘nın da kuzenidir. Ayrıca Nichoolas’ın Christopher Coppola ve Marc Coppola adında iki erkek kardeşi var.

Beverly Hills Lisesi‘nde okudu ama çok küçük yaşlardan itibaren oyunculuk yapmak istediği için akademisyenler ile hiçbir zaman gerçekten ilgilenmedi. Böylece okulu bıraktı ve Cage; UCLA TiyatroFilm ve Televizyon Okulu‘na katıldı.

Başarılı amcasının itibarının gölgesinde pusuya yatmak istemediğinden, doğum adı Nicolas Coppola’yı, şimdi ki adı olan Marvel Comics süper kahramanı Luke Cage‘den alan Nicolas Cage olarak değiştirdi. Televizyona ise ilk kez 1981 yılında çıktı.

Nicolas Cage Kariyeri

Nicolas Cage büyük ekranda ilk çıkışını 1982 senesinde, büyümekte olan filmi ‘Fast Times at Ridgemont High‘ ile yaptı. Sonraki filmi olan ‘Valley Girl‘de, ertesi yıl vizyona girdi. 1983 yılında Nicolas Cage amcası Francis Ford Coppola’nın ‘Rumble Fish‘ filminde rol aldı.

1984 yılı yapımı ‘Birdy‘ filminde rol aldı ve rolünün hakkını vermek için iki dişini çıkardığı bildirildi. Çok erken yaşlardan itibaren Cage, tutkulu oyunculuğu ve kişiliği ile tanındı. Aynı yıl ‘Racing with the Moon‘ filminde rol aldı ve Francis Ford Coppola’nın yönettiği film olan ‘The Cotton Club‘da rol aldı. 1986 yılında Kathleen Turner‘ın karşısında oynadığı ‘Peggy Sue Got Married‘ adlı komedi-dram filminde rol aldı. Bu film bir kez daha Francis Ford Coppola tarafından yönetildi ve film gişede büyük bir hit oldu.

1987 yılında eleştirmenlerce beğenilen ilk filmi ‘Moonstruck‘ta Cher ile birlikte rol aldı. ‘Moonstruck Cage’in ilk ticari, hit filmlerinden biriydi. Film, Oscar ve Altın Küre Ödülleri dahil yedi önemli ödül de kazandı. Ayrıca filmdeki performansı ile ‘En İyi Erkek Oyuncu‘ kategorisinde Altın Küre Ödülü‘ne aday gösterildi. Film büyük bir hit olarak ve gişede de toplam 80.640.528 dolar topladı. Aynı yıl Cage, ‘Raising Arizona‘ filminde de rol aldı.

1989 yılında, rolü için canlı bir hamamböceği yemeyi kabul ettiği ‘Vampire’s Kiss‘ filminde Peter Leow rolünü oynadı. Bu rol onu şöhrete taşıdı ve Cage’in Hollywood‘daki yerini sonsuza dek sağlamlaştırdı. 1990 yılı dört filmde oynayan Cage için son derece yoğun bir yıl oldu; ‘Tempo di uccidere‘, ‘Fire Birds‘, ‘Wild At Heart‘ ve ‘Zandalee‘.

1990‘lar boyunca Cage, ‘Honeymoon in Vegas‘, ‘Guarding Tess‘, ‘Kiss of Death‘, ‘Leaving Las Vegas‘, ‘The Rock‘, ‘Con Air‘, ‘Face/Off‘, ‘City of Angels‘ ve ‘Ölüleri Çıkarmak‘ sağlık görevlisi yapımı da dahil olmak üzere bir dizi gişe rekortmeni filmde rol aldı. ‘Leaving Las Vegas‘ filmindeki performansı ile Oscar aldı.

İlk yönetmenlik denemesini 2002 yılında ‘Sonny filmi ile yaptı ve aynı zamanda ‘Adaptation‘ ve Ridley Scott‘ın draması ‘Matchstick Men‘de rol aldı ve ikincisi ertesi yıl vizyona girdi.

2004 yılında en büyük gişe rekoru kıran ‘National Treasure‘da rol aldı. Film, dünya çapında 347,5 milyon doların üzerinde hasılat yaptı. Aynı zamanda Jon Voight ve Harvey Keitel‘in de rol aldığı filmde Cage’de yer aldı. Ertesi yıl, orta dereceli başarılı filmlerde, ‘Lord of War‘ ve ‘The Weather Man‘de yer aldı.

2006 yılında Cage aynı adlı İngiliz klasiğinin yeniden çevrimi olan korku filmi ‘The Wicker Man‘de görüldü. Film, gişede orta düzeyde bir başarı elde etti ve fena olmayan eleştiriler aldı. Aynı yıl Cage, ‘Too Tough to Die‘ ve ‘World Trade Center‘ filmlerinde de rol aldı.

2007 yılı ‘Ghost Rider‘, ‘Dresden Dosyaları‘ ve devam filmi olan ‘National Treasure: Book of Secrets‘ dahil olmak üzere bir dizi başarılı sürümle oyuncu için son derece verimli bir yıl olduğunu kanıtladı. Aynı yıl Cage, ‘Voodoo Child‘ adlı bir çizgi roman yarattı.

2008 yılında ‘Bangkok Dangerous‘ filminde kiralık katil olarak rol aldı ve ardından eleştirmenler tarafından eleştirilen ‘Knowing‘de yer aldı. Ayrıca 2009 yılında yayınlanan ‘The Bad Lieutenant: Port of Call‘da da rol aldı.

2010 yılı, Nicolas Cage için tarihi film olan ‘Season of Witch‘de oynadığı ve gişe rekorları kıran ‘The Sorcerer’s Apprentice‘de büyücü Balthazar olarak göründüğü için büyülü bir yıldı. 2011‘den 2013‘e kadar Cage, ‘Trespass‘, ‘Seeking Justice‘, devam filmi ‘Ghost Rider: Spirit of Vengeance‘ ve animasyon filmi The Croods da dahil olmak üzere bir dizi filmde rol aldı.

Diğer önemli eserleri arasında ise gerilim filmi ‘The Frozen Ground‘ (2013), kara komedi filmi ‘Dog Eat Dog‘ (2016), korku komedi filmi ‘Mom and Dad‘ (2017), aksiyon gerilim filmi ‘Mandy (2018) ve bilim kurgu filmi ‘Uzayda Renk Yok‘ (2019) yer almaktadır. 2020 yılında Nicolas Cage, 2013 yılı filmi olan ‘The Croods‘un devamı filminde görüldü. Devam filmi ‘The Croods: A New Age‘ olarak adlandırıldı ve Nicolas Cage, Grug rolünü yeniden canlandırdı.

Nicolas Cage Özel Hayatı

Nicolas Cage, 1988 yılında Christina Fulton ile çıktı ve Weston Coppola Cage adında bir çocuğu oldu.

8 Nisan 1995 tarihinde Patricia Arquette ile evlendi ve 2001 yılında da boşandı. Çift içintTanıştığı ilk gün evlenme teklif ettiği, ancak yıllar sonra evlenmeyi kabul ettiği söyleniyor. 10 Ağustos 2002 tarihinde Elvis Presley‘in kızı Lisa Marie Presley ile evlendi ve çift aynı yıl boşanma davası açtı.

30 Temmuz 2004 tarihinde eski bir garson olan Alice Kim ile evlendi. Çiftin 3 Ekim 2005 tarihinde dünyaya gelen Kal-El adında bir oğulları oldu. Çift 2016 yılında boşandı. Mart 2019’da da Las Vegas‘ta makyöz Erika Koike ile evlendi, ancak dört gün sonra iptal davası açtı.

Nicolas Cage, Japon kız arkadaşı Riko Shibata ile 16 Şubat 2021 tarihinde evlendi. 2022 yılının Eylül ayında kızları August doğdu.

Nicolas Cage bir dizi hayır kurumunu destekliyor ve bağışlar söz konusu olduğunda son derece cömert davranmaktadır. Uluslararası Af Örgütü‘ne yaklaşık 2 milyon dolar bağışlamıştır ve Hollywood‘un en cömert yıldızlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Cage’in bir noktada 15’ten fazla gayrimenkule sahip olduğu ve ayrıca Almanya‘da 2,5 milyon dolara sattığı bir ortaçağ kalesine sahip olduğu söylenmektedir. Daha sonra Cage, İngiltere‘deki Midford Kalesi‘ni satın aldı ve aynı zamanda BahamalarBel AirNevada ve Paradise Island‘da bir dizi evin sahibi.

Dokuz Rolls Royce dahil Cage 22 otomobilin gururlu sahibidir. Ve Cage bir müzayedede 2,16 milyon dolar rekor kırarak sattığı bir dizi çizgi romanın da sahibiydi.

Nicolas Cage Ödülleri

Nicolas Cage, 1989 yılında Vampire’s Kiss filmi ile ‘Sitges Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nü kazandı.

1995 yılında ‘Leaving Las Vegas‘ için ‘En İyi Erkek Oyuncu Akademi Ödülü‘nü kazandı.

1997 yılında ‘The Rock‘ ile ‘En Sevilen Erkek Oyuncu‘ dalında ‘Gişe Rekortmeni Eğlence Ödülü‘nü kazandı.

1998 yılında da Cage Hollywood Walk of Fame‘de bir yıldız kazandı.

2001 yılında California Eyalet Üniversitesi tarafından Güzel Sanatlar alanında Cage’e Fahri Doktora takdim edildi.

2009 yılında ‘The Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans‘ ile ‘Toronto Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Erkek Oyuncu Ödülü‘nü kazandı.

Nicolas Cage Filmleri

 1. 1980 Brubaker / Extra
 2. 1981 Best Of Times / Nicholas
 3. 1982 Fast Times at Ridgemont High
 4. 1983 Dışlanmışlar / man in rumble scene
 5. 1983 Valley Girl / Randy
 6. 1983 Siyam Balığı / Smokey
 7. 1984 Racing with the Moon / Nicky ve Bud
 8. 1991 The Cotton Club / Vincent Dwyer
 9. 1980 Birdy / Sergeant Al Columbato
 10. 1984 The Boy in Blue / Ned Hanlan
 11. 1986 Peggy Sue Got Married / Charlie Bodell
 12. 1987 Raising Arizona / H. I. McDunnoug
 13. 1994 Moonstruck / Ronny Cammareri
 14. 1988 Never on Tuesday / Kırmızı spor arabadaki adam
 15. 1989 Vampire’s Kiss / Peter Leow
 16. 1990 Tempo di uccidere / Enrico Silvestri
 17. 1990 Fire Birds / Jake Preston
 18. 1990 Wild at Heart / Sailor
 19. 1990 Zandalee / Johnny
 20. 1992 Honeymoon in Vegas / Jack Singer
 21. 1993 Amos & Andrew / Amos Odell
 22. 1993 Deadfall / Eddie
 23. 1994 A Century of Cinema / Kendisi
 24. 1994 Red Rock West / Michael Williams
 25. 1994 Guarding Tess / Doug Chesnic
 26. 1994 It Could Happen to You / Charlie Lang
 27. 1994 Trapped in Paradise / Bill Firpo
 28. 1995 Kiss of Death / Little Junior Brown
 29. 1995 Leaving Las Vegas / Ben Sanderson
 30. 1996 The Rock / Dr. Stanley Goodspeed
 31. 1997 Con Air / Cameron Poe
 32. 1997 Face/Off / Castor Troy – Sean Archer
 33. 1998 City of Angels / Seth
 34. 1998 Snake Eyes / Rick Santoro
 35. 1999 8mm / Tom Welles
 36. 1999 Bringing Out the Dead / Frank Pierce
 37. 2000 Gone in Sixty Seconds / Randall “Memphis” Raines
 38. 2000 The Family Man / Jack Campbell
 39. 2000 Welcome to Hollywood / Kendisi
 40. 2001 Italian Soldiers / Kendisi
 41. 2001 Corelli’nin Mandolini / Captain Antonio Corelli
 42. 2001 Christmas Carol: The Movie / Jacob Marley
 43. 2002 Windtalkers / Sgt. Joe Enders
 44. 2002 Tersyüz / Charlie and Donald Kaufman
 45. 2002 Sonny / Acid Yellow
 46. 2003 Üçkağıtçılar / Roy Waller
 47. 2004 Büyük Hazine / Benjamin Gates
 48. 2005 Savaş Tanrısı / Yuri Orlov
 49. 2005 The Weather Man / David Spritz
 50. 2006 Bitirim Karınca / Zoc
 51. 2006 Lanetli Ada / Edward Malus
 52. 2006 Too Tough To Die / Kendisi
 53. 2006 Dünya Ticaret Merkezi / John McLoughlin
 54. 2007 Hayalet Sürücü / Ghost Rider – Johnny Blaze
 55. 2007 Grindhouse / Dr. Fu Manchu
 56. 2007 Next / Cris Johnson
 57. 2007 Büyük Hazine: Sırlar Kitabı / Benjamin Gates
 58. 2008 Bangkok Dangerous / Joe
 59. 2009 Kehanet / Profesör Jonathan “John” Koestler
 60. 2009 G-Force / Speckles the Mole
 61. 2009 Astro Boy / Dr. Tenma
 62. 2009 Kötü Polis / Terrence McDonagh, The bad Lieutenant
 63. 2010 Kick-Ass / Damon Macready/Big Daddy
 64. 2010 Sihirbazın Çırağı / Balthazar Blake
 65. 2011 Season of the Witch / Behman von Bleiruck
 66. 2011 Drive Angry / İntikam yolu
 67. 2011 Trespass / Kyle
 68. 2011 Seeking Justice / Will Gerard
 69. 2012 Ghost Rider: Spirit of Vengeance / Ghost Rider – Johnny Blaze
 70. 2012 Stolen
 71. 2012 Frank or Francis
 72. 2013 The Croods / Crug
 73. 2014 Tokarev / Paul Maguire
 74. 2018 Örümcek Adam: Örümcek Evreninde
 75. 2019 Çözülecek Bir Skor / Frank
 76. 2019 Alan Dışında Renk / Nathan Gardner
 77. 2021 Domuz / Robin
 78. 2021 Willy’nin Harikalar Diyarı / The Janitor
 79. 2022 Devasa Yeteneğin Dayanılmaz Ağırlığı / Nick Cage
 80. 2023 Renfield / Conde Drakula

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu