Yabancı Kadın Ünlüler

Michelle Yeoh Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Michelle Yeoh
Tam adı: Michelle Yeoh Choo Kheng
Doğum tarihi: 6 Ağustos 1962
Doğum yeri:  Ipoh, Malezya
Boyu: 1,63 cm
Kilosu: 55 kg
Burcu: Aslan
Ailesi: Janet Yeoh – Yeoh Kian Teik
Eşi: Dickson Poon (e. 1988–1991)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Aktris
Aktif Yılları: 1983’ten günümüze
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Michelle Yeoh Kimdir? Michelle Yeoh olarak bilinen Choo-Kheng, Malezyalı bir aktris, yapımcı ve modeldir. Yeoh şu anda Asya’daki en yüksek ücretli aktrisler arasında yer alıyor. Yeoh kariyerine Malezya Güzeli olarak başladı ve ardından Jackie Chan ile bir reklam filminde rol aldı. Hemen film endüstrisine katıldı ve birkaç aksiyon odaklı dövüş sanatları filminde rol aldı.

Evlendikten sonra oyunculuğa kısa bir ara verdi ancak ‘Crouching Dragon, Hidden Tiger‘ ve ‘Tomorrow Never Dies‘ gibi birçok hit film ile geri dönüş yaptı. Kısa süre sonra ise küresel haritada Malezya’yı temsil eden İngilizce filmlerde rol almak için kolları sıvadı. Dublörleri ve doğal olarak canlandırdığı aksiyon sahneleri, onu en popüler aktrislerden biri haline getirdi.

Tutarlı performansları ve küresel hitleri ile birçok tanınmış film festivalinde panelist olmasının yanı sıra birçok ulusal ödüle de layık görüldü. Daha yakın zamanlarda, süper hit TV dizisi olan ‘Star Trek: Discovery‘de ve uluslararası hit ‘Crazy Rich Asians‘ta rol aldı; her ikisi de ona birçok ödül adaylığı kazandırdı. Michelle Yeoh, hala film endüstrisinin aktif bir parçası olmaya devam etmektedir.

Michelle Yeoh, 6 Ağustos 1962 tarihinde Malezya, Perak, Ipoh şehrinde Yeoh Choo-Kheng olarak doğdu. Ailesi Janet Yeoh ve Yeoh Kian Teik, köklerini Çin’in Kanton nüfuslu bölgelerine kadar izleyen Malezya-Çin kökenlidir. Çocukken Michelle, dans ve baleye büyük ilgi gösterdi. Daha dört yaşında bale öğrenmeye başladı. Aile daha sonra ise İngiltere’ye taşındı ve Yeoh, Londra Kraliyet Dans Akademisi‘nde eğitim alma fırsatı buldu. Hatta Michelle bale okudu.

Coşkusuna rağmen Yeoh’un bale kariyeri, omurga yaralanması nedeni ile yükselemedi. Ancak bu durum koreografi ve gösteriler gibi diğer sanat biçimlerine konsantre olmaya başladığında onu caydırmadı. Yeoh lisans derecesi için Yaratıcı Sanatlar ve Drama okudu.

Michelle Yeoh Kariyeri

1983 yılında Michelle Yeoh, Malezya Güzeli yarışmasını kazandığında ülke çapında manşetlere çıktı. Daha sonra Yeoh, Avustralya’daki Queen of the Pacific yarışmasında ülkesini temsil etti ve tacı kazandı. Malezya Güzeli yarışmasını kazandıktan sonraki diğer ödülleri arasında Melbourne‘da Bayan Moomba olarak taç giymesi ve daha sonra da 1983 Dünya Güzeli yarışmasında Malezya’yı temsil etmesi vardı. Bu yarışmalar Michelle’in dünya çapında tanınmasını sağladı.

Yeoh’un beyaz perdedeki ilk işi, Jackie Chan ile birlikte oynadığı bir televizyon reklamı oldu. Bu da Hong Kong merkezli bir film yapım şirketi olan D&B Films‘in Michelle’i görmesine yardımcı oldu. D&B Films, birçok filmine Michelle Yeoh’u katmaya karar verdi.

İlk kariyeri de çoğunlukla ‘Yes Madam‘ (1985), ‘Royal Warriors‘ (1986), ‘Magnificent Warriors‘ (1987) ve ‘Easy Money‘ (1987) gibi birkaç dövüş sanatları ve aksiyon filmini içeriyordu. Yeoh bu aksiyon dolu filmlerde kendi dublörlerini oynadı ve popülaritesi böylelikle arttı. 1987 yılında Michelle Yeoh, D&B grubunun ardındaki iş adamı Dickson Poon ile evlendikten sonra oyunculuktan emekli olmaya karar verdi.

Michelle Yeoh, 1992 yılında boşandıktan sonra yeniden ortaya çıktı. Geri dönüş filmi olan ‘Police Story 3: Super Cop‘ (1992) süper bir hit oldu ve oyunculuğa dönüşünü işaret etti. Ve bunu ‘The Heroic Trio‘ (1993), ‘Tai Chi Master‘ (1994) ve ‘Wing Chun‘ (1994) gibi diğer hit filmleri izledi.

1997 yılında ünlü James Bond filmi olan ‘Tomorrow Never Dies‘de oynadıktan sonra uluslararası tanınırlık kazandı. Wai Lin rolünü oynadı ve Pierce Brosnan ile birlikte rol aldı. Uzun süredir James Bond gazisi olan Brosnan, Michelle Yeoh’un kararlılığından ve becerilerinden etkilenmişti. Brosnan ona ‘dişi James Bond‘ dedi.

Yeoh, James Bond filmindeki tüm dublörlerini oynamak istedi, fakat yönetmen Roger Spottiswoode bunun çok tehlikeli olduğunu düşünerek onu caydırdı. Filmdeki dövüş sahneleri Michelle’e MTV Film Ödülleri‘nde En İyi Dövüş dalında aday gösterildi. 2000 yılında, uluslararası Ang Lee aksiyon filmi olan ‘Crouching Tiger, Hidden Dragon‘da Yu Shu Lien olarak rol aldı. Film ağırlıklı olarak Çin‘de çekildi ve Yeoh, rolü için Mandarin öğrenmek zorunda kaldı. Film uluslararası gişe rekorları kırdı.

Crouching Tiger, Hidden Dragon‘ filminin başarısı Yeoh’a birçok ödül kazandırdı. Bu film ile başrolde En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde BAFTA‘ya aday gösterildi.  2002 yılında aksiyon-macera filmi olan ‘The Touch‘ın yapımcılığını ve başrolünü üstlendi. Fakat film başarılı olamadı ve olumsuz karşılandı.

2004 yılından itibaren İngilizce filmlerdeki çalışmalarına odaklanmaya başladı. Yeoh’un ‘Memoirs of a Geisha‘ uyarlamasındaki Mameha rolü başarılı oldu. Filmin aldığı tepkilere rağmen, Michelle Yeoh’un oyunculuğu evrensel olarak büyük takdir gördü. 2005 yılından 2010 yılına kadar ‘Gün Işığı‘ (2007), ‘Huang Shi’nin Çocukları‘ (2008) ve ‘Mumya: Ejder İmparatorunun Mezarı‘ (2008) gibi çeşitli başarılı filmlerde rol aldı.

2010 yılında Yeoh, drama macera filmi olan ‘Reign of Assassins‘de Zeng Jing rolünü üstlendi. Çeşitli tanınmış film festivallerinde gösterildi ve Yeoh rolü ile Asya Film Ödülleri‘nde En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde aday gösterildi. Aynı zamanda yılın en çok hasılat yapan filmlerinden de biriydi. 2011 yılında Yeoh biyografik film ‘The Lady‘de Aung San Suu Kyi rolünü oynadı. Bu, birkaç tartışmaya yol açtı ve Michelle’in Myanmar‘a girişi reddedildi. Bununla birlikte, birçok eleştirmen onun oyunculuğunu çok takdir etti.

Dünya çapındaki popülaritesi, onu geleneksel bir Fransız kozmetik şirketi olan Guerlain‘in 2011 yılında cilt bakımı elçisi olması için ilk tercih haline getirdi. Ve bu Asya ve Avrupa pazarları arasında köprü olması bekleniyordu. Televizyon çıkışını ise 2015 yılında ‘Strike Back‘in son sezonunda Mei Foster/Li-Na olarak yaptı. 2016 yılında Yeoh, ‘Marco Polo‘ dizisinde Lotus karakterini canlandırdı. Ayrıca bu dönemde ‘Mechanic: Resurrection‘ (2016) ve ‘Morgan‘ (2016) gibi birçok filmde de rol aldı.

2017 yılında Michelle, ‘Star Trek: Discovery‘ adlı fantastik dizide Kaptan Philippa Georgiou rolünü oynaması için görevlendirildi. Şimdiye kadar rolü oynamaya devam ediyor ve bu da ona Televizyonda En İyi Konuk Başrol Oyuncusu dalında Satürn Ödülü‘ne aday gösterildi. 2018 yılında uluslararası hit olan ‘Crazy Rich Asians‘ta anne reisi Eleanor Young rolünü denedi. Film dünyanın birçok yerinde başarılı oldu ve eleştirmenler Yeoh’un Young rolünü oldukça övdü. Film birkaç ödül aldı ve gelecekteki sürümler için de iki devam filmi planlandı.

Yeoh şu anda birden fazla proje üzerinde çalışıyor. “Boss Level” ve “Last Christmas” filmlerinin 2019 yılında gösterime girmesi planlanıyor. “Blazing Samurai” adlı başka bir film şu anda yapım aşamasında ve Yeoh onun çekimleri ile meşgul. Eğlence dünyasına yaptığı katkılar, Michelle’in anavatanı Malezya tarafından defalarca takdir edilmiş ve onurlandırılmıştır. Pek çok ödüle layık görüldü ve birçok uluslararası film festivalinin de panelinde yer aldı. Michelle Yeoh 2022 yılı yapımı olan ‘Her Şey Her Yerde Aynı Anda‘ filmi ile Oscar film ödülüne “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinde aday gösterilen ilk Asyalı kadındır.

Michelle Yeoh Özel Hayatı

Michelle Yeoh,1988 yılında 1992 yılına kadar Hong Kong yöneticisi Dickson Poon ile evlendi. Dört yıllık evlilikten sonra çift boşandılar. Michelle Yeoh, Poon ile evliyken oyunculuktan uzaklaşmaya karar vermiştir. Daha sonra ise Michelle Amerika’dan bir kardiyolog olan Dr. Alan Heldman ile bir ilişkiye girdi. Kısa bir süre çıktılar ve 1998 yılında nişanlandılar. Ancak çift kısa sürede ayrıldı.

Yeoh, 2004 yılında Fransız vatandaşı olan Jean Todt ile çıkmaya başladı. Todt, bir spor yöneticisi ve Ferrari‘nin eski CEO‘sudur.  Çift 2004 yılından beri birlikteler. Michelle Yeoh, bir Budisttir ve hayatını Budist ilkelerine göre sürdürür. Oyunculuk ile meşgul olmadığı zamanlarda çeşitli sebeplere karışıyor. Yeoh nesli tükenmekte olan türleri korumayı amaçlayan Save China’s Tiger misyonunun da koruyucusudur.

Michelle Yeoh Filmleri

 1. 1984 The Owl vs Bombo / Miss Yeung
 2. 1985 Twinkle, Twinkle, Lucky Stars / Judo instructor
 3. 1985 Yes, Madam / Inspector Ng
 4. 1986 Royal Warriors / Michelle Yip
 5. 1987 Magnificent Warriors / Fok Ming-Ming
 6. 1987 Easy Money / Michelle Yeung Ling
 7. 1992 Police Story 3: Super Cop / Inspector “Jessica” Yang Chien-Hua
 8. 1993 The Heroic Trio / Ching / Invisible Woman / Number 3
 9. 1993 Butterfly and Sword / Lady Ko
 10. 1993 Executioners / Ching / San / Carol
 11. 1993 Holy Weapon / Ching Sze / To Col Ching
 12. 1993 Supercop 2 / Inspector “Jessica” Yang Chien-Hua
 13. 1993 Tai Chi Master / Siu Lin / Qiu Xue
 14. 1994 Shaolin Popey 2 – Messy Temple / Ah King
 15. 1994 Wonder Seven / Fong Ying
 16. 1994 Wing Chun / Yim Wing-Chun
 17. 1996 The Stunt Woman / Ah Kam
 18. 1997 The Soong Sisters / Soong Ai-ling
 19. 1997 Tomorrow Never Dies / Wai Lin
 20. 1999 Moonlight Express / Sis Michelle
 21. 2000 Crouching Tiger, Hidden Dragon / Yu Shu Lien
 22. 2002 The Touch / Pak Yin Fay
 23. 2004 Silver Hawk / Lulu Wong / The Silver Hawk
 24. 2005 Memoirs of a Geisha / Mameha
 25. 2006 Fearless / Ms. Yang
 26. 2007 Sunshine / Corazon
 27. 2007 Far North / Saiva
 28. 2008 The Children of Huang Shi / Mrs. Wang
 29. 2008 Babylon A.D. / Sister Rebeka
 30. 2008 The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor / Zi Yuan
 31. 2010 True Legend / Sister Yu
 32. 2010 Reign of Assassins / Zeng Jing / Xi Yu (Drizzle)
 33. 2011 Kung Fu Panda 2 / Soothsayer
 34. 2011 The Lady / Aung San Suu Kyi
 35. 2013 Final Recipe / Julia Lee
 36. 2016 Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny / Yu Shu Lien
 37. 2016 Mechanic: Resurrection / Mei
 38. 2016 Morgan / Lui Cheng
 39. 2017 Guardians of the Galaxy Vol. 2 / Aleta Ogord
 40. 2018 Crazy Rich Asians / Eleanor Young
 41. 2018 Master Z: Ip Man Legacy / Tso Ngan Kwan
 42. 2019 Last Christmas / Santa / Huang Qing Shin
 43. 2021 Boss Level / Dai Feng
 44. 2021 Gunpowder Milkshake / Florence
 45. 2021 Shang-Chi ve On Halka Efsanesi / Ying Nan
 46. 2022 Her Şey Her Yerde Aynı Anda / Evelyn Wang
 47. 2022 Minyonlar 2: Gru’nun Yükselişi / Master Chow
 48. 2022 Öfkeli Patiler: Hank Efsanesi / Yuki
 49. 2022 The School for Good and Evil / Emma Anemone

Michelle Yeoh TV İşleri

 1. 2015 Strike Back: Legacy / Mei Foster / Han Li Na
 2. 2016 Marco Polo / Lotus
 3. 2017–2020 Star Trek: Discovery / Philippa Georgiou
 4. 2018 Star Trek: Short Treks / Philippa Georgiou
 5. 2022 The Witcher: Blood Origin / Scían
 6. 2022 Ark: The Animated Series / Mei-Yin Li

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu