Yabancı Erkek Ünlüler

Ludwig Van Beethoven Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Beethoven4

Tam adı: Ludwig van Beethoven
Doğum tarihi: 17 Aralık 1770
Ölüm: 26 Mart 1827
Doğum yeri: Bonn, Almanya
Boyu: 1.57 m
Ailesi: Johann van Beethoven, Maria Magdalena van Beethoven
Mesleği: Piyanist, Besteci
Aktif Yılları: 1783- 1825 

youtube-chaneldeezer logo mbspotify-connect-compatibility-logo-

Hakkında

Ludwig van Beethoven kimdir? Ludwig van Beethoven, gelmiş geçmiş en bilinen ünlü ve en etkileyici bestecileri yapan Alman piyanist ve bestecidir. Klasik dönemden romantik döneme geçişte besteleriyle büyük etki ve katkılar sağlamıştır. Yoksul bir ailenin çocuğu olduğundan yeteneklerinin gerektirdiği eğitimi alamamış ancak her zaman kendi kendini geliştirmiştir. Almanya’nın Bonn şehrinde dünyaya gelmiştir. Yeteneği, babası ve ilk öğretmeni olan Johann tarafından küçük yaşta keşfedilmiştir.

1779 yılında orkestra şefi Christian Gottlob Neefe ile çalışmaya başlamıştır. 1783 yılında henüz 13 yaşındayken ilk bestesini (WoO 63 klavye varyasyonları) yapmıştır. Bu tarihten sonra Christian Neefe’nin asistanlığını yaparak çalışmaya ve hayatını kazanmaya başlamıştır. 1783 yılında ilk 3 piyano sonatı yayınlanmıştır.

Aydınlanma çağından çok etkilenen Beethoven, 1787 senesinde Mozart’la çalışmak hayaliyle Viyana’ya gider. Hayalini gerçekleştirerek Mozart’ın öğrencisi olur. Mozart kendisindeki yetenek için çok umutludur ve bir gün tüm dünyanın onu tanıyacağından oldukça emin olmuştur.

İlginizi çekebilir: Bir Deli Adamın Son Yılı: Beethoven’ı Anlamak

Beethoven, anne ve babasını kaybettiği için Mozart’ın yanında çok fazla kalamadan tekrar Bonn’a geri dönmek zorunda kalmıştır. Bonn’da Kont Walstein hizmetinde çalışarak viyole çalmıştır. 1789 Fransız devriminden sonra tekrar Viyana’ya dönmüş ve hayatını burda geçirmiştir.

Beethoven Viyana’da piyanist ve öğretmen olarak adını duyurmayı başarmıştır. 1795 senesinde halk tarafından iyice bilinerek üne kavuşmuş ve konserler vermeye başlamıştır. 1800 yıllarda bir kulak rahatsızlığı geçirmeye başlayan Beethoven, 1819 yılında tamamen sağır olarak konser veremez hale gelmiştir.

Yaptığı besteleriyle 19. yüzyılda yaşayan tüm müzisyenleri etkilemiştir. 1800 yılında ilk senfonisini yapmıştır. Beş piyano konçertosu, bir keman konçertosu, otuz iki piyano sonatı gibi dünyaca ünlü besteleri yapmıştır. En bilinen senfonileri 3. senfonisini ve 9. senfonidir. 9. Senfonisi aynı zamanda Avrupa Birliği marşı olarakta bilinir. Ayrıca  9. senfoniyi sağır olduktan sonra bestelemiştir. Klasik müziğin romantik dönemini Op. 109 piyano sonatıyla başlatan bestecidir.

Hayatı boyunca çok fazla aşk yaşasada Beethoven hiç evlenmemiştir. 1825 senesinde sağlığı daha da bozulmaya başlamış ve siroza yakalanmıştır. Bir daha düzelemeyen Ludwig van Beethoven, 1827 yılında vefat etmiştir.

Ludwig Van Beethoven En Ünlü Eserleri

  1. 9th Symphony, Movement 1
  2. 9th Symphony, Movement 2 
  3. 9th Symphony, Movement 3
  4. 9th Symphony, Movement 4
  5. Moonlight Sonata
  6. Für Elise
  7. 5th Symphony, Movement 3
  8. 5th Symphony, Movement 4

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu