Kleopatra

Kleopatra Kimdir?

instagram takipçi hilesi

kleopatra 1

Tam adı: VII. Kleopatra
Doğum tarihi: MÖ 69
Doğum yeri: İskenderiye / Mısır
Ölüm Tarihi: MÖ 12 Ağustos 30
Ölüm Yeri: İskenderiye / Mısır
Boyu:
Ailesi: V. Kleopatra (Annesi), XII. Ptolemaios (Babası),  XIII. Ptolemaios, XIV. Ptolemaios, IV. Arsinoe, IV. Berenis (Kardeşleri)
Eşi: Marcus Antonius (MÖ 32 – MÖ 30), XIII. Ptolemaios, XIV. Ptolemaios
Çocuk (ları): Caesarion, Kleopatra Selene II, Aleksandros Helios, Ptolemy Philadelphus
Mesleği: Kraliçe
Aktif Yılları: MÖ 69 ve MÖ Ağustos 30 yılları arası

Başlıklar

Hakkında

Kleopatra Kimdir? Kleopatra, MÖ 69 dolaylarında doğmuştur. MÖ 4. yüzyılın sonlarında Mısır’ın yönetimini ele geçiren Makedon hanedanının bir parçasıydı. Saltanatı sırasında siyasi ittifaklar kurdu ve MÖ 30’da ölümüne kadar Roma askeri liderleri Julius Caesar ve Mark Antony ile romantik bir şekilde ilgilenmeye başladı.

Antik çağın en ünlü yöneticilerinden biri olan Kleopatra’nın hayatı, William Shakespeare‘in oynadığı Antony ve Kleopatra’ya ve çok sayıda film dramatizasyonuna, en ünlü Elizabeth Taylor‘un oynadığı 1963 uzun metrajlı filmine ilham verdi.

MÖ 51’de Ptolemy XII öldü. Taht 18 yaşındaki Kleopatra ve kardeşi 10 yaşındaki Ptolemy XIII‘e bırakıldı. Muhtemelen o zamanki gibi iki kardeşin evli olması muhtemeldir. Sonraki birkaç yıl boyunca Mısır, sağlıksız bir ekonomiden sellere, kıtlığa kadar bir dizi meseleyle mücadele etti.

Siyasi çalkantı da bu dönemi şekillendirdi. İktidara geldikten kısa bir süre sonra Kleopatra ve Batlamyus XIII arasında komplikasyonlar ortaya çıktı. Sonunda Kleopatra Suriye’ye kaçtı ve burada tahtı kendisi için ilan etmek için rakibini yenmek için bir ordu kurdu. M.Ö. 48‘de askeri gücüyle Mısır‘a döndü ve kardeşini imparatorluğun doğu kıyısında bulunan Pelusium‘da karşıladı.

Kleopatra ve Sezar

Aynı zamanda, askeri liderler Julius Caesar ve Pompey arasındaki iç savaş Roma‘yı tüketiyordu. Pompey sonunda Mısır’a sığındı. Fakat Ptolemy’nin emriyle öldürüldü.

Rakiplerinin peşinde Sezar, Pompey’i Mısır’a kadar takip etti ve orada tanıştı ve sonunda Kleopatra’ya aşık oldu. Sezar’da Kleopatra şimdi kardeşini tahtından indirmek ve tek hükümdar olarak Mısır’daki kavrayışını sağlamlaştırmak için yeterli askeri kaslara erişebiliyordu. Sezar’ın Nil Savaşı‘nda Ptolemi güçlerini yenmesinin ardından Sezar Kleopatra’yı tahta geri yükledi.

Kleopatra sonunda Sezar’ı Roma’ya geri götürdü. Ancak suikastının ardından MÖ 44‘te Mısır’a döndü.

Kleopatra’nın Çocukları

M.Ö. 47’de Kleopatra, Sezarion adını verdiği oğlu Julius Caesar‘ı dünyaya getirdi. Ancak Sezar, çocuğun onun çocuğu olduğunu asla kabul etmedi ve gerçekten babası olup olmadığı konusunda tarihsel tartışmalar devam ediyor. Daha sonra Antony ikizleri Alexander Helios ve Selene ve başka bir oğlu Ptolemy Philadelphus ile üç çocuğu oldu.

Kleopatra’nın Ölümü

Roma rakibi Octavian‘ın elinde ezici bir yenilgi yaşadıktan sonra, Kleopatra’nın öldüğüne inanan Mark Antony kendini öldürdü. Her ne kadar gerçek bilinmese de, Kleopatra’nın ardından bir engerek yılanı tarafından ısırılarak intihar etmeyi de denedi. MÖ 12 Ağustos 30‘da ölümünden sonra Kleopatra henüz bilinmeyen bir yerde Antony ile birlikte gömüldü.

Videoları

https://www.youtube.com/watch?v=TFV1RLE-jdU

Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu