Yabancı Kadın Ünlüler

Kamala Harris Kimdir?

instagram takipçi hilesi

kamala harris 11
Tam adı: Kamala Devi Harris
Doğum tarihi: 20 Ekim 1964 
Doğum yeri: Oakland, Kaliforniya, ABD
Boyu: 1,57 m
Ailesi: Donald Harris, Shyamala Gopalan Harris
Eşi: Douglas Emhoff (e. 2014)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Avukat, siyasetçi
Aktif Yılları: 1990’lardan bu yana
Sosyal Medyada
instagram-hesabi twitter-hesabi

Hakkında

Kamala Harris kimdir? Kamala Harris, 20 Ekim 1964 yılında Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde Oakland şehrinde dünyaya gelmiş olan Amerikalı avukat ve siyasetçidir. Tam adı Kamala Devi Harris’dir. Jamaika ve Hindistan kökenli olan Harris, sivil haklar konusundaki hukukçu kimliği ve hassasiyetiyle bilinmektedir.

Ailesi 7 yaşındayken boşanan Harris’in çocukluğu Berkeley, Kaliforniya’da geçmiştir. Ardından 12 yaşında annesinin yanına Montreal, Kanada’ya taşınmıştır. Kamala Harris, Kanada’da Westmount High School’da lise eğitimini tamamlayarak 1981 yılında mezun olmuştur. Üniversite eğitimi için Amerika’ya dönerek Washington’da Howard University okulunda Politik Bilimler ve Ekonomi alanlarında eğitim alarak çift anadal bitirmiştir.

Kariyerinin ilk yıllarından Kaliforniya’nın Alameda bölgesinde bölge savcı yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 1990’ların sonuna doğru burada beş avukatın yer aldığı Kariyer Ceza Bölümü‘nün başkanı olmuştur. Cinayet, cinsel saldırı, hırsızlık vb. birçok davanın başında yer aldı.

2003 yılında ise Kaliforniya’nın San Francisco bölgesinde bölge savcısı olarak göreve geldi. Bu göreve gelen ilk Asya kökenli ve siyah kadın olma özelliğine sahip olmuş oldu. 2008 yılında Kaliforniya başsavcılığı adaylığını açıklamıştır. 2010 yılında Amerika’da yapılan genel seçimlerde birçok olay üzerine önce kaybettiği ilan edildi ardından seçimleri kazandığı ortaya çıkarak 3 Ocak 2011’de Kaliforniya başsavcısı olarak göreve başladı. Bu göreve getirilen ilk Afrikalı, Amerikalı ve Güney Asyalı kadın olarak tarihe adını yazdırmıştır.

2016 yılında yapılan seçimlerde Kaliforniya’da ABD senatörü olarak seçilerek göreve gelmiştir. 2020 itibarıyla görevine devam etmekte olan Harris, ABD’nin 2020 yılındaki başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den başkan adayı olan Joe Biden, Kalifornia Senatörü Kamala Harris’i başkan yardımcısı olarak seçtiğini açıklamıştır.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu