Yaşam

Kadınlar Ev ve İş Dengesini Nasıl Kurar?

instagram takipçi hilesi

Doğumdan sonra işe dönen anneler bilir; iş yaşamı ve ev dengesini kurmak oldukça zordur. Bu konuda verecek olduğumuz tüyolar ile işinizi biraz daha kolaylaştırabilirsiniz!

kadinlar ev ve is dengesini nasil kurar 2

Kadınlar hayatın her alanında her geçen gün güçlü bir biçimde var olmaya devam ediyorlar fakat ideal bir ev ve iş yaşamı dengesini kurmak her an kolay olamayabiliyor. Tam gün çalışan anne iş ve aile arasında bölünmüş dikkat sebebi ile stres ve suçluluk duygularını yaşayabiliyor.

Bu içeriğimizde size meslek yaşamınız ile ebeveynlik arasında doğru dengeyi kurabilmek ve kariyeriniz ile ailenizin gelişimine katkı olmak adına atabileceğiniz adımlardan bahsetmek gerekmekte.

Kadınlar Ev ve İş Yaşamı Dengesi Nasıl Kurar?

kadinlar ev ve is dengesini nasil kurar 3

Suçluluk Duygusundan Kurtulun

İşte olup çocuğunuz ile zaman geçiremediğiniz düşünmek yerine, çalıştığınız yerdeki rolünüzün ailenize ne gibi faydalar sağlamış olduğunu düşünmeyi tercih edebilirsiniz. Çalışma yaşamnız ve ekonomik özgürlüğünüz çocuklarına daha iyi bir eğitim fırsatı yaratmanıza olanak sağlar.

Tabi kolaylıklar olduğu gibi zorluklar da olacaktır ancak yalnız olmadığınızı bilin ve her zaman eşiniz ile ve dostlarınızla duygularınızı paylaşın.

kadinlar ev ve is dengesini nasil kurar

Bakıcınızı İyi Seçin

Çocuk bakıcısı seçmek ciddi bir mesai gerektirebilir. İyi bir çocuk bakıcısının kapsamlı bir deneyime ve iyi referanslara sahip olması her zaman anneler için önemli bir kriterdir. Doslarınıza, tanıdığınız eğitmenlere ve ailenize refaransı güçlü bakıcılar adınan danışın.

Önemli kriterlerinizi bir liste haline getirin, görüşlerinizi bu listede bulunan kriterleri göz önüne alarak yapın.

Sabahları Kolaylaştırın

Sabah saatlerini kolaylaştırmak adına akşamdan bazı işleri ve programları yapmak yarar sağlayabilir. Çocukların duşlarını akşamdan alması, alışveriş listesinin ve sabah kahvaltısını eşiniz ile beraber planlamak, çocukların okul çantasını akşamdan hazırlamaları gibi birden fazla sıradan görevin tamamlanması sabahları daha az stres olmanıza yardımcı olacaktır.

kadinlar ev ve is dengesini nasil kurar 4

Aile Takvimi Yapın

Bir aile takvimi oluşturarak ödeme tarihi, okul alışverişleri, aile etkinlikleri, okul ve ders dışı aktiviteler, doğum günleri, kutlamalar gibi daha fazlasını içerebilir. Akıllı telefonlar ile kolay bir şekilde senkronize olabilen ve hatıralatıcı özelliği bulunan dijital takvimleri tercih etmeniz size yardımcı olacaktır.

Her pazar günününde on beş dakikalık gelecek haftanın planını yapabilirsiniz. Takvimlerinizi yakın aile üyeleri ve çocuk bakıcıları ile paylaşarak daha güncel olmasını sağlayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=2oUHV2cbv9U

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu