TarihYabancı Erkek Ünlüler

Johannes Vermeer Kimdir ?

instagram takipçi hilesi

0004532
Tam adı: Jan Vermeer van Delft / Johannes Vermeer
Doğum tarihi: 31 Ekim 1632
Doğum yeri: Delft, Hollanda
Ölüm yeri: Delft, Hollanda
Ölüm tarihi: 15 Aralık 1675
Burcu: Akrep
Ailesi: Digna Baltus, Reijnier Janszoon
Eşi: Catherina Bolenes
Çocuk (ları): 3 erkek, 7 kız
Mesleği: Ressam
Aktif Yılları: 1655-1673

Hakkında

Johannes Vermeer kimdir? Johannes Vermeer 17.yy ressamlarındandır. Johannes Vermeer 1632 yılında Hollanda’nın Delft şehrinde dünyaya gelmiştir. Baba Reijnier Janszoon ipek dokumacılığı sektöründe orta sınıf bir işçiydi.1615 yılında annesi Digna Baltus ile evlendikten sonra Delft’e taşındılar.

Meşhur ‘İnci Küpeli Kız’ tablosunu ortaya koyan Johannes Vermeer’in kariyeri nasıl başladı? Johannes Vermeer’in 1647’de adı tespit edilemeyen bir ressamın yanında çırak olarak çalışmaya başladığı bilinmektedir. Bu ressamın tarihi ve dini resimleriyle ünlü Leonaert Bramer olabileceği gibi Rembrandt’ın öğrencilerinden olan Carel Fabritius’un Johannes Vermeer’in resim sanatını öğrendiği kişi olduğu da söylenenler arasındadır. Ayrıca resim yapmayı kendi kendine öğrenmiş olabileceği gibi babasının vasıtası ile bir eğitmen tarafından da öğrenmiş olabilir.

Johannes Vermeer,  zengin bir Katolik aileden gelen Catharina Bolnes ile evlendi. Catharina’nın annesi Maria Thins bu birlikteliği onaylamamış fakat evliliği engelleyememiş de. Vermeer ve Catharina’nın on dört çocuğundan onu hayatta kalabilmişti. 1655’te babasının vefatının ardından Vermeer, babasının işlettiği otelin başına geçmiştir. Aynı zamanda babasının resim galerisini de işletmeye devam etmiştir.

Johannes Vermeer tüm tablolarına yavaş ve titizlikle çalışan bir ressamdı. Daha çok gündelik hayatı konu edinen resimler yapmıştır. Detaylı iç mekan resimleri, Johannes’in hiç vazgeçmediği gözde konusu olmuştur. İlhamını hayatın günlük olaylarından almıştır. Dantel ören kadın, pencere önünde mektup okuyan kadın, piyanoda oturan genç kadın, flütlü kız, lavtalı kadın, boynuna kolye takan, pencereden bakan veya günlük bir işle uğraşan kadınlar Vermeer’in konuları olmuştur.

Modelleri genelde kadınlardan oluşuyordu. Resimlerinde erkek model çok rastlanılan bir görüntü değildi. Vermeer’in resimlerinde ki en önemli özelliklerden biri ışığı kullanma biçimiydi.  Tablolarında ışığın kaynağı penceredir ve ışık hep soldan verilirdi.

Johannes Vermeer 1675 yılında Delft’te borç içinde hayatını kaybetti. Yaşadığı dönemde ne kadar az tanınmış olsada günümüzde dünyaca tanınan büyük ressamlardan biri oldu. Vermeer’in keşfedilmesi ölümünden yaklaşık iki yüzyıl sonra ünlü sanat eleştirmeni Thore Bürger tarafından olmuştur. Günümüzde ise adını duyuran Tracy Chevailer tablodan ilham alarak kaleme döktüğü ‘İnci Küpeli Kız’ kitabı ile New York Best Seller listesine girer.

2004 yılında da beyaz perdeye aktarılır. Başrollerinde Scarlett Johansson ve Colin Firth gibi isimler yer alır. Ve oldukça da ilgi çeker. Ama ressamına çok sonrada olsa şöhreti getiren günümüze adını  ‘İnci Küpeli Kız’ (Girl With A Pearl Earring) olarak bırakan resimdir. Ve 2018’den beri ise Hollanda’nın Lahey kentinde Mauritshuis Müzesi’nde ziyaretçilerini karşılamaktadır.

SANAT ESERLERİ

 1. İnci Küpeli Kız
 2. Yazı Yazan Kadın
 3. Terazi Tutan Kadın
 4. Piyanosunda Oturan Genç Kadın
 5. Şarap Bardaklı Kız
 6. Flütlü Kız
 7. Resim Sanatı
 8. Delft Manzarası
 9. Küçük Sokak
 10. Kırmızı Şapkalı Kız
 11. Lavtalı Kadın
 12. İnci Kolyeli Kadın
 13. Süt Boşaltan Kadın
 14. Konser
 15. Subay ve Gülümseyen Kız
 16. Müziğe Ara Vermiş Genç Kız
 17. Evin Hanımı ve Hizmetçi
 18. Dantel Ören Kadın
 19. Aşk Mektubu
 20. Coğrafyacı
 21. Gökbilimci

Videoları

Fotoğrafları

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu