Yabancı Erkek Ünlüler

Jeff Bezos Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Jeff bezos kimdir fotograflari 1
Tam adı: Jeffrey Preston “Jeff” Bezo / Jeff Bezos
Doğum tarihi:  12 Ocak 1964 
Doğum yeri: Albuquerque, New Mexico / ABD
Boyu: 1,71 m
Ailesi: Miguel Bezos, Ted Jorgensen, Jacklyn Bezos
Eşi: MacKenzie Bezos
Çocuk (ları):  4 tane
Mesleği: Girişimci, iş adamı
Aktif Yılları:  1990’dan bu yana
imdb-logo

Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Amerikalı girişimci Jeff Bezos, Amazon.com’un kurucusu ve genel müdürü ve ‘The Washington Post’un sahibidir. Başarılı iş girişimleri onu dünyadaki en zengin insanlardan biri yaptı.

Jeff Bezos Kimdir?

Girişimci ve e-ticaret öncüsü Jeff Bezos, 1964 yılında New Mexico’da doğdu. Bezos, bilgisayarları çok severdi ve Princeton Üniversitesi’nde bilgisayar bilimi ve elektrik mühendisliği okudu.

Mezun olduktan sonra Wall Street‘te çalıştı ve 1990‘da D.E.’deki yatırım şirketinde en genç kıdemli başkan yardımcısı oldu. Dört yıl sonra, İnternet’in en büyük başarı öykülerinden biri olan çevrimiçi bir kitapçı olan Amazon.com’u açmak için kazançlı işinden ayrıldı. 2013 yılında Bezos, The Washington Post’u 250 milyon dolarlık bir anlaşmada satın aldı. Başarılı iş girişimleri onu dünyadaki en zengin insanlardan biri yaptı.

Amazon.com

Bezos, yeni işlettiği şirket için ofisini, birkaç çalışanı ile birlikte yazılım geliştirmeye başladığı garajında ​​kurdu. Operasyonları üç Sun Microstation ile donatılmış iki yatak odalı bir eve genişletti ve sonunda bir test sitesi geliştirdiler. Siteyi beta testine 300 arkadaşını davet ettikten sonra, Bezos, 16 Temmuz 1995 tarihinde kıvrımlı Güney Amerika nehrinin adını taşıyan Amazon.com’u açtı.

İlginizi çekebilir: 2023 Forbes Milyarderler Listesi Yayınlandı! Türkiye’nin En Zenginleri

Şirketin ilk başarısı çok hızlıydı. Basın tanıtımı yapılmadan Amazon.com, 30 gün içinde Amerika Birleşik Devletleri ve 45 yabancı ülkede bir çok kitap sattı. İki ayda, haftada 20.000 dolara ulaşan Bezos ve başlangıç ​​ekibinin öngördüğünden daha hızlı büyüyordu.

Amazon.com 1997’de halka açıldı. Bezos, Amazon’daki tekliflerini 1998’de CD ve video satışı ile ve daha sonra da büyük perakende ortaklıkları yoluyla kıyafet, elektronik, oyuncak ve daha pek çok şeyle çeşitlendirmeye devam etti. 90’ların başındaki birçok dot.com kırılmaya devam ederken, Amazon 1995 yılında 510.000 $ ‘dan 2011 yılında 17 milyar $’ a yükselen yıllık satışlarla büyüdü.

2006 yılında Amazon.com, talep üzerine video hizmetini başlattı. Başlangıçta TiVo’da Amazon Unbox olarak bilinen hizmet, sonunda Amazon Anında Video olarak değiştirilerek yeniden markalandı.

Blue Origin

2007‘de şirket, kullanıcıların kitap seçimlerini satın almalarını, indirmelerini, okumalarını ve saklamalarını sağlayan el tipi dijital kitap okuyucusu Kindle’ı piyasaya sürdü. Aynı yıl Jeff Bezos, belli bir miktar ödeme yapan müşterilere uzay yolculuğu sunmak için teknolojiler geliştiren Seattle merkezli bir havacılık şirketi olan Blue Origin’e yatırım yaptığını duyurdu.

Bezos, Amazon’a 2011’de Kindle Fire’ın piyasaya sürülmesiyle birlikte tablet pazarına girdi. Bir sonraki Eylül, Apple’ın iPad’ine parasını çalıştırmak için tasarladığı yeni nesil tablet olan Kindle Fire HD’yi duyurdu.

ABC News’e göre “En iyi tableti belirli bir fiyata üretmedik. En iyi tableti herhangi bir fiyata ürettik” dedi.

Washington Post

Bezos, 5 Ağustos 2013‘te Washington Post ve ana şirketi The Washington Post Co.’ya bağlı diğer yayınları 250 milyon dolara satın aldığında dünya çapında manşetlere girdi.

Anlaşma, şirketin yönetim kurulu başkanı ve genel müdürü Donald E. Graham ve yeğeni Post yayıncısı Katharine Graham‘ında içinde bulunduğu Graham ailesi tarafından da duyuruldu.

Amazon Prime

Aralık 2013‘ün başlarında, Bezos, Amazon’un “Amazon Prime Air” adlı yeni ve deneysel bir girişimini ortaya çıkarırken, müşterilere teslim hizmeti vermek için drone uçakları kullanarak teslimatlar yapacaklarını duyurdu.

İlginizi çekebilir: Amazon Prime Nedir?

Bezos’a göre, bu insansız uçaklar yani drone’ler 2.30 kg ağırlığında eşya taşıyabiliyor ve şirketin dağıtım merkezine 16 km mesafeden kumanda edebiliyor. Bezos, dört veya beş yıl kadar kısa bir sürede bu hayalin gerçek olabileceğini belirtti.

Jeff Bezos Oynadığı Filmleri

  1. 2004-Tooth Fairy
  2. 2016-Star Trek Sonsuzluk

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
GoogleYoutube

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu