Yabancı Erkek Ünlüler

Jack Dorsey Kimdir?

instagram takipçi hilesi

jack dorsey 1
Tam adı: Jack Patrick Dorsey
Doğum tarihi: 19 Kasım 1976
Doğum yeri: St. Louis, Missouri, ABD
Boyu: 1,8 m
Burcu: Akrep
Ailesi: Marcia Dorsey (Annesi), Tim Dorsey (Babası)
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Yazılımcı, CEO
Aktif Yılları: 1990’lı yıllardan bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Jack Dorsey Kimdir? Jack Dorsey, Twitter’ın kurucusudur.

Jack Dorsey, 19 Kasım 1976 tarihinde St. Louis, Missouri, ABD’de Missouri’de Tim ve Marcia Dorsey’in çocuğu olarak dünyaya geldi.

Lise eğitimini Katolik Piskopos DuBourg Lisesi‘nde tamamladı. Bu süre zarfında bazen bir manken olarak çalıştı. 1995 ve 1997 yılları arasında Missouri-Rolla Üniversitesi‘ne girdi. Ardından New York Üniversitesi‘ne geçiş yaptı. Mezuniyetine sadece bir dönem kalmasına rağmen 1999 yılında okulu bıraktı. New York Üniversitesi‘nde okurken Twitter platform fikrini geliştirmeye başladı.

2000 yılında Oakland’da insanların kurye, taksi ve diğer hizmetleri İnternet’ten alabilmeleri için kendi şirketini kurdu. Ayrıca yine 2000 yılında, bir kısa mesaj servisi hakkında bazı fikirleri vardı. Dorsey, fikirlerini arkadaşı ile paylaştı. O ve Biz Stone, yaklaşık iki hafta içinde  bir platform oluşturdu. Bu konsept, bir web sitesi olan Odeo’daki çeşitli kullanıcılar tarafından geniş bir kabul gördü ve Google’ın ünlü programcısı olan Evan Williams, bu projeye yatırım yaptı.

Dorsey, Stone ve Noah Glass ile birlikte, daha sonra Twitter, Inc.’i kuracak olan Obvious Corporation‘ı kurdu. Jack bir CEO’ydu. Ancak yoga ve kendi proje tasarımı yapabilmek için işten erken çıkıyordu. Bu yüzden işten atıldı. İşinde iyice ilerlemeye başladı. Artık, Twitter geniş tanınırlık kazanmaya başladı.

Jack Dorsey, 2016 yılının Kasım ayında Twitter’daki kendi hesabı askıya alındı. Daha sonra bunun bir  hata olduğunu bildirdi. İki yıl sonra ABD Başkanlık seçimlerine müdahale ettiği gerekçesi ile Facebook Operasyon Direktörü Sheryl Sandberg ile birlikte Senato İstihbarat Komitesi huzurunda ifade verdi. Nefret söylemi, seçim manipülasyonu vb. konularda Kongre üyelerinden gelen soruları cevaplandırdı.

Dorsey daha sonra Beyaz Saray’da eski ABD Başkanı Donald Trump ile bir görüşme yaptı. Donald Trump‘ın Twitter’ın muhafazakarlar da dahil olmak üzere takipçilerini kaldırması ile ilgili endişeleri vardı. 2019 yılının yazında Dorsey’in Twitter hesabı bir saatliğine ele geçirildi. Hacker, çok sayıda ırkçı tweet attı.

Jack Dorsey ve Elon Musk, 24 Temmuz 2021 günü düzenlenecek olan “The B Word” etkinliğinde karşı karşıya gelecek.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu