Bilim ve KeşifYabancı Erkek Ünlüler

Isaac Newton Kimdir?

instagram takipçi hilesi

isaac newton 1
Tam adı: Sir Isaac Newton / Isaac Newton
Doğum tarihi: 25 Aralık 1642
 Ölüm tarihi: 31 Mart 1727
Doğum yeri: Woolsthorpe, Birleşik Krallık
Ölüm yeri: Kensington, İngiltere
Ailesi: Hannah Newton
Eşi: 
Çocuk (ları): 
Mesleği: Fizikçi, matematikçi, mucit,  astronom, filozof
Aktif Yılları: 1661 – 1727 yılları arası

youtube-chanel

Hakkında

Isaac Newton kimdir? Isaac Newton, 25 Aralık 1642 tarihinde Birleşik Krallık’ta dünyaya gelmiş olan İngiliz fizikçi, matematikçi, mucit,  astronom, filozof ve teolog’tur. İngiliz çiftçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Newton, klasik mekaniğin temelini oluşturmuş, fizik dünyasında önemli kanunları ortaya koymuş tüm zamanların en iyi fizikçilerindendir.

Doğumdan 3 ay önce babasını kaybeden Newton, erken doğan bir bebek olmuştur. Çok zayıf bir çocuk olan Newton’ın yaşayacağına pek ihtimal verilmemiştir. Hayata tutunan Newton’ın annesi, o 4 yaşındayken başka bir adamla evlenmiştir. Bu yüzden Newton’a anneannesi bakmıştır. Grantham’da King’s School’da eğitim alan Newton, ailesi tarafında çiftçi olmasını istedikleri için okuldan alınmıştır. Çiftçilikle hiç ilgilenmeyen Newton, orada çalışmak yerine hep gökyüzünü inceler ve kitaplar okurdu. Sonradan ailesini ikna ederek okula geri dönmüş ve üniversiteye başlamıştır.

İlginizi çekebilir: Dünyaca Ünlü Mucitler ve İcatları (105 İcat)

1661 yılında Cambridge’de bulunan Trinity College’e girmiştir. Hem okulda okuyor hem de orada çalışıyordu. 3 yıl burada eğitim gören Newton, cebir, geometri ve trigonometri dersleri almış ve Latince ile Antik Yunanca öğrenmiştir. Burada birçok filozofun eserleriyle tanışıp, düşünürlerin fikirlerini öğrenen Newton, yine de orada okuduğu süre boyunca ortaya büyük başarılar koyamamıştır.

1665 yılında Veba salgınının patlamasıyla kapanan Cambridge’in ardından Woolsthorpe’taki çiftlikte 2 yıl kalan Newton birçok çalışma yapmıştır. Kütleçekimi üzerine düşünüp çalışmalara başlayan Newton, bu çalışmalarıyla  diferansiyel ve integral hesaplamalarının temelini ortaya koymuştur. Salgın sonrasında Cambrigde’e geri dönen Newton iki yılın ardından matematik profesörü olmuştur.

1687 yılında Newton, tarihin en önemli bilim eserlerinden biri olan kitabı, Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica’yı yayınlamıştır. 1696’da Kraliyet darphanesinin müdürlüğü Newton’a teklif edilmesinin ardından, Newton kabul etmiş ve Londra’ya yerleşmiştir. Birçok çalışma ve bilimsel eser ortaya koyarak akademik hayatını artık geride bırakan ve Londra’da huzurlu bir hayat kuran Newton, 1703’te Royal Society’nin başına getirilerek 1705’te şövalyelik unvanı almıştır.

Yaşadığı dönem boyunca da takdir ve saygı gören Newton, 31 Mart 1727’de vefat etmiştir.

Önemli Eserleri

  1. Method
  2. De Motu Corporum in Gyrum (1684)
  3. Philosophiae Naturalis Principia Mathematica (1687)
  4. Opticks (1704)
  5. Arithmetica Universalis (1707)
  6. The System of the World, Optical Lectures, 1728
  7. Observations Prophecies Of Daniel and Apocalypse of St. John (1733)
  8. An Historical Account of Two Notable (1754)
  9. Yerçekimi

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu