İnsan Kaynaklarıİnternet ve Web

İnfografik Nedir?

instagram takipçi hilesi

İnfografik, bir takım verilerin grafik destekli olarak daha anlaşılır ve daha kolay hale getirmeye yardımcı olan, grafik destekli olan sunumlardır. İnsanlar infografikleri karmaşık veriler ile sıkmadan, eğlenceli ve hızlı bir şekilde aktarmak adına bir sunum tekniği ve aracı kullanılır.

infografik nedir 2

Örneğin elinizde bir araştırma hakkında oldukça büyük bir verinin bulunduğu varsayalım. Bu verilerin birbirleri ile olan ilişkisini anlatmak ve değişimleri belirtmek oldukça uzun bir süre alacak ve rakamlar ile arası iyi olmayan kişilerin konudan uzaklaşmasına sebep olacak. İnfografikler birçok bilgiyi dinleyicilere, kullanıcılara, izleyicilere ve hedef kitleye kolay bir şekilde istatiksel olarak bilgilendirmenin en kolay ve verimli yollarından birisidir.

İnfografikler birçok konu üzerinde hazırlanabilir. Trafik kuralları, etiket bulutları, bir firmanın satış oranları, metro istasyonu haritaları, hava durumu gibi daha fazla karmaşık olan ve olasılık barındıran veriler bir infografiğin ana konusu olabilir.

İnfografikler her amaç doğrultusunda kullanılabilirler fakat iş dünyasındaki insanlar adına infografiklerin daha anlamlı bir sunum aracı olduğunu kabul etmelisiniz. Yüksek rütbeli bir yöneticiye sunum yaparken, sıradan grafikleri kullanmak, yerine bar grafiği, tarih çizelgesi gibi grafik elementleri kullanarak karmaşık veriler kolay ve daha anlaşılabilir duruma getirilebilir.

infografik nedir 3

Örneğin bir markanın sene boyunca satış oranları, geçen seneye oran ile satış oranı, bu sene edinmiş olduğu müşterilerin sayısı, bu sene elde edilen büyüme oranı ile geçen yılın karşılaştırılması gibi olasılıklar infografikler yardımı ile görselleştirilebilir. Sıradan analiz kağıtlarına bakan birisi bu verileri gördüğü zaman pek fazla bir şey anlayamayabilir.

Doğru teknik ile verilen bir infografiğe giydirilmesi konuya uzak kişilerin bile karmaşık metrikleri anlamasına yardımcı olabilecektir. Bir infografiği kullanmak adına daima istatistik sonuçlarını yayınlamak zorunda değilsiniz. Sıkça internet kullanıcılarının karşısına çıkan infografik örnek fikirleri için aşağıda bulunan beş kullanım alanına göz atabilirsiniz.

infografik nedir 4

İnfografiklerin Kullanım Alanları

  • Kreatif iş alımları gibi duyuruların yapılmasında kullanılabilir.
  • Bir anket, saha analizi ya da kampanya sonuçlarını açıklamak adına kullanılabilir.
  • Karmaşık bir konseptin daha basit ve anlaşılabilir bir hale getirilmesi amaçlanan grafiklerde kullanılabilir.
  • Bir ürün, hizmet, araç vb. Gibi yapılan karşılaştırılmalar da kullanılabilir.

İnfografik Yapabileceğiniz Online Araçlar

İnfografik tasarlamak için birçok yöntem bulunmakta. Tasarım programlarını daha önce kullandıysanız Photoshop, Illustrator vb. araçlar ile infografik tasarlayabilirsiniz. Herhangi bir tasarım programına aşinalığınız yoksa ya da daha kolay infografik tasarlamak istiyorsanız online infografik araçları ile infografik tasarlayabilirsiniz. Aşağıda bahsettiğim bu araçlar barındırdığı şablonlar, bileşenler, arkaplanlar ve yüzlerce yazı tipi sayesinde kolaylıkla infografik tasarlamanıza imkan sağlıyor.

İnfografik Nasıl Oluşturulur Video ( Canva ile sizde yapmak için buraya tıklayın)

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu