MaksatModa

Haute Couture Nedir? Ne Anlama Gelir?

instagram takipçi hilesi

haure couture nedir 1

Her sene yurt içinde ve yurt dışında yüzlerce defile düzenlenir. Sezon geçişlerinde yapılan bu defilelerde modacılar ve beraberinde çalışan insanlar çok yoğun geçen çalışma sezonu sonrasında emeklerini sergilerler. Her sezonun modası ise yapılan bu defileler sonucu belirlenir. Haute Couture ise tamamen kişiye özel üretim yapan bir moda alanıdır.

Haute Couture Nedir? Ne Anlama Gelir?

moda defileleri

Bir sene severek giydiğiniz bir kıyafet bir sonraki sezon modası geçtiğinden dolayı yadırganabilir. Hatta o kadar ki bazı çevrelerde bu durum abartılır ve bir kez giyilen kıyafet bir daha giyilemez. Dünyanın en pahalı kıyafeti olsa bile bu durum asla değişmez.

Tüm bu bahsettiklerimiz aslında uyulması zorunlu yazılı kurallar değil. Fakat gene de çoğu kişi herhangi bir yerde giydiği bir kıyafetle pişti olduğu için o kıyafeti bir daha giymek istemezler. Moda ve trendlerle hayatlarını şekillendiren insanlar çoğunlukta olduğu için tamamen kendi zevklerini yansıtan özel üretim kıyafetler tercih etmektedirler.

HAUTE COUTURE NEDİR?

haute couture modeller

Bu terim dilimize Fransızcadan geçmiştir ve “Otkutür” olarak okunur. Tamamen müşterinin tercihleri ve zevki doğrultusunda üretim yapan özel terzi de denebilir. Modern bir disiplin anlayışıyla bütün topluma değil sadece elit ve küçük bir kısmına hizmet eden bir üretim alanıdır.

Sıradan bir terziden farkını söyleyecek olursak bir kişinin kıyafetleri tek bir kşinin elinden çıkar ve sadece o kişiye özel olarak kıyafet üretimi yapılır. Otrukür giyinen bir kişi herhangi bir mağazadan kolay kolay alışveriş yapamaz. Yine otrukür üreten bir kişi de hernangi birine kolay kolay kıyafet dikmeyecektir.

HAUTE COUTURE KİMLER TARAFINDAN TERCİH EDİLİR?

kırmızı halı geçişi 1

Dünya çapında kendini kanıtlamış deyim yerindeyse markalaşmış moda evleri hem hazır giyim sektörüne hizmet ederler hem de az sayıda özel müşterileri için özel koleksiyonlar hazırlarlar. Bunu yaparken herhangi bir maliyet hesabı yapmazlar.

Haute Couture, çok ünlü markalardan kendileri için özel üretim yapmalarını isteyebilecek maddi güçteki insanlar tarafından tercih edilir. Bu tarz özel moda evleri de kıyafetlerini herhangi birinin üzerinde değil özel müşterilerinin üzerinde görmek isterler.

Örneğin, Hollywood yıldızları kırmızı halı geçişlerinde muhakkak Haute Couture üreten moda evlerini tercih ederler. Çünkü aynı kıyafeti bir başkasının üzerinde görmek istemezler.

GELİNLİKLER HOUTE COUTURE MİDİR?

gelinlikler haute couture midir

Genel anlamda bakıldığında gelinlikler de özel işlemeler ve kişiye özel detaylar içediği için otkutür tanımına uysa da yine de Haute Couture alanına girmezler. Çünkü Haute Couture, hayatın büyük bir bölümünü kapsayan süreçtir.

Gerçek bir otkutür müşterisi, herhangi bir kıyafete ihtiyaç duyduğunda mazağa dolaşmaz, direkt olarak otkutür üreten moda evine giderek istediği kıyafeti kendi zevkine göre diktirip giyer.

Haute Couture Nedir? Ne Anlama Gelir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu