Maksat YazmakSosyal Medya

Facebook Neden Bir Ara Çok Popülerdi?

Facebook'u Sevmemizin Nedenleri

instagram takipçi hilesi

Facebook neden bir ara çok popülerdi? 2006 yılında hayatımıza giren Facebook, Mark Zuckerberg tarafından kuruldu. Sosyal ağlar içinde büyük bir öneme sahip olan Facebook, günümüzde gençler tarafından pek sevilmese de; bir dönem gönüllerde büyük bir taht kurmuştu. İşte Facebook’u sevdiren 8 neden:

1- Reklamları Çok Güzeldi

facebook

Facebook, ilk çıktığı yıllar televizyonda iki ilkokul arkadaşı birbirlerini buluyorlardı. Hal böyle olunca herkes eski arkadaşlarını Facebook’tan aramaya koyuldu.

2- Facebook neden bir ara çok popülerdi? Kullanımı Ücretsizdi

facebook-arkadaslari

İnternet kullanımın pahalı ve yaygın olmadığı 2006-2011 arasındaki sene Facebook, 0.facebook isimli bir sistem kurdu. Sadece cep telefonundan girilen 0.facebook, internet erişimi gerektirmeden Facebook’a girmenize imkan tanıyordu. Tabi bazı kısıtlamalar ile. Mesela karşınızdaki insanın fotoğrafını göremiyordunuz, sadece paylaşılan yazıları okuyabiliyordunuz.Hal böyle olunca yanlış fotoğraf beğenenlerin ya da yanlış kişi ekleyenlerin de sayısı çoktu tabi.

3- Duygu ve Düşünceleri Özgürce İfade Edebiliyorduk

facebook-yalan-haber

Facebook kullanan herkes, son derece duyarlı, sorumluluk sahibi, siyasal fikirlere sahip kişilerdi. Aynı zamanda bu kişiler duygularını uzun uzun anlatabiliyordu. Kimse kimsenin fikrine karışmıyordu. Kimsenin düşüncelerini sosyal medyada paylaşırken korktuğu bir şey yoktu.

4- İlişki Durumları Güncellenebiliyordu

facebook-sayfasi

Facebook neden bir ara çok popülerdi? Facebook ilişki durumu güncellemeleri o kadar sevilmişti ki… Herkes sadece Facebook’a yazmak için bile ilişki yaşamak istiyordu. Hatta bir dönem herkes birbirini; baba, anne, kuzen olarak ekleyip buna uzun uzun gülebiliyordu. Biten ilişkiler ise tam bir işkenceydi. Özellikle birkaç günlük ilişki yaşayıp da sevgilisinden ayrılanların ilişki durumunu değiştirmesi çok büyük sorunlara yol açabiliyordu.

5- Yorumlarda Konuşulabiliyordu

Bilgisayar-mi-Yoksa-Yazilim-Muhendisligi-mi-730x390

Bir gönderinin altına gelen onlarca yorum, hesap sahibi için adeta bir gurur kaynağıydı. Ayrıca biriyle iletişim kurmak için o kişiyi eklemeye ya da mesaj  atmaya da gerek yoktu. Yorumlar altından hal hatır sorulur, uzun uzun muhabbet edilirdi. O Facebook yorumlarından tanışıp da sevgili olanlar şimdilerde evlendi mi acaba?

6- İlk Aşk, Askerlik Arkadaşı Bulunabiliyordu

facebook neden bir ara çok popülerdi?

Çocukluğu 2000’lere denk gelmemiş nesil, en sevdiği çocukluk arkadaşına günün birinde sırf babasının tayini çıktı diye veda edebiliyordu. Tabi akıllı telefon ve internet olmayınca giden biri de bir daha bulunamıyordu. Fakat Facebook kullanan herkes ilk aşkından, asker arkadaşına kadar birçok kişiyi bulabiliyordu. Tek yapılması gereken karşı tarafın adını ve soyadını hatırlamaktan ibaretti. Gerçekten de 2006-2015 senesi arası belki de en çok internetten tanışıp da sevgili olunan hatta ilerletip evlenenlerin yıllarıdır.

7- Kızlar da Teklif Edebiliyordu

Facebook neden bir ara çok popülerdi? Çünkü Facebook’da bir kız da sizi ekleyebiliyordu. Tabi bahanesi ile birlikte. Bahanesi ise “biz ilkokuldan arkadaş mıydık, gözüm bir yerden ısırıyor da” idi. Erkekler ise büyük bir olgunlukla soruya cevap verirlerdi. Hatta ekleyen kızı beğenen erkekler “çıkma teklifi” bile ederlerdi.

8- İlk Kez Bir Uygulama İçin Şarkı Yapılmıştı

Ünlü sanatçı İsmail YK, Facebook için eğlenceli ve manidar bir şarkı yapmıştı. Özellikle şarkının “lokomotif Gülşen, çıtı pıtı Birsen ah bir görsen. Cici bici Ebru, esmer Banu, tanışabilsen.” kısmı ilgi çeker.

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu