Ev ve BahçeYaşam

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

instagram takipçi hilesi

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? Pek çok insan doğalgaz faturası, elektrik faturasından daha fazla geliyor diye şikayetçidir. Daha düşük fatura tutarı ile evlerinizi sıcak tutmanın, doğalgaz faturalarınızı düşürmenin ve bunu yapmak için bir servet harcamamanın pek çok yolu vardır. Kış aylarında doğalgaz faturalarınızı düşürmek için yapabileceğiniz birkaç yöntem vardır.

dogalgaz faturasi nasil dusurulur 1

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

1) Termostatınızın Sıcaklık Seviyesini Düşürün

Biraz saçma görünebilir. Fakat doğalgaz faturanızı düşürmenin en etkili yolu termostatınızın sıcaklık seviyesini düşürmektir. 1-2 derece sıcaklık düşürmek öldürücü derecede soğuk bir hava yaratmaz. Fakat, faturanızda azalmaya sebep olur. Uzmanlara göre temel kural, termostatta düşürdüğünüz her derece için doğalgaz faturanızda yaklaşık %3 tasarruf sağlayabilmenizdir.

Ayrıca uzmanlar, evden ayrılırken termostat sıcaklığınızı 10 derece düşürürseniz, yaklaşık %14 tasarruf edebileceğinizi söylemektedir. Bu yöntemi evden uzun süre ayrı kalacaksanız yapmalısınız. Her evden ayrıldığınızda sıcaklığı 10 derece düşürmek evinizi soğutacaktır. Sabah dereceyi düşürüp, akşam eve geldiğinizde yükselttiğiniz zaman evi ısıtmak için daha fazla doğalgaz yanacaktır. Bu da faturanızın şişmesine sebep olur.

2) Pencerelerinizi Yalıtmaya Başlayın

Evinizi ısıtmada en önemli adım içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasını önlemektir. Sıcak havanın evinizden çıkmasını önlemenin en iyi yollarından biride tüm pencere ve kapılarınızı yalıtmaktır. Sıcak havanın dışarı çıkmasını önlemek için uygulayabileceğiniz pek çok yöntem vardır.

Eğer pencere ve kapılarınız tahta ise sünger şeritler ile pencerenizin etrafını yalıtabilirsiniz. Bu sayede evinize dışarıdan soğuk hava girmemiş, içeride ki sıcak hava da dışarıya çıkmamış olur. Pencere ve kapılarınız sağlam ise evinizin dış cephesini yalıtım malzemeleri ile kaplayabilirsiniz.

dogalgaz faturasi nasil dusurulur 2

3) Güneşi Kullanın

Hepimizin sahip olduğu en değerli kaynak, güneştir. Güneş, girdiği odalara bol miktarda ısı sağlayabilir. Elimizdeki doğal kaynağın en saf halidir ve muhtemelen evinizi ısıtmak için en kolay yöntemdir. Büyüklerimiz boşu boşuna “Güneş girmeyen eve doktor girer” diye dememiş. Güneşin faydalarından istifade edin.

Gün içinde bile, büyük olasılıkla termostatınızı kullanıyor olacaksınız. Ancak güneş oturma odanıza veya mutfağınıza doğru bakarken, sıcaklığı düşürmekten korkmayın.

4) Su Sıcaklığını Azaltın

Çoğu doğalgaz kullanıcısı bunu bilmeyebilir. Ancak termostatlarınız satın aldığınızda önceden ayarlanmış dahili sıcaklıklara sahiptir. Çoğu üretici, ürettiği termostatlarda banyo su sıcaklığını 60 dereceye ayarlamaktadır. Su sıcaklığını bir kaç derece düşürmek faturanızda gözle görülür bir farka sebep olabilir.

5) Peteklerinizi Her Sene Temizletin

Peteklerin içerisi su doludur. Su ise şebeke suyudur. Şebeke suları petek içerisinde kireçlenmeye sebep olabilir. Kireçlenme ile birlikte petek içerisinde biriken pislikler peteğinizin ısıtmasında ciddi derecede azalmaya sebep olur. Petek sürekli olarak içeriyi ısıtmaya çalışacağı için zorlanacaktır. Bu da faturanızın artmasına neden olur. Her sene kış ayı başlamadan önce peteklerinizi temizletin.

dogalgaz faturasi nasil dusurulur 3

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür? ile ilgili videolar

Kaynak
Google

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu