Yaşam

Çocuklar Siber Zorbalıktan Nasıl Korunur?

instagram takipçi hilesi

Siber zorbalık günümüzde çocuklar hatta yetişkin bireyler için bile yaygınlaşan bir tehlike haline dönüştü. Sosyal medya ile erken yaşlarda tanışan çocukları siber zorbalıktan nasıl koruyabilirsiniz, almanız gereken önlemler neler? Hepsi yazımızın devamında.

cocuklar siber zorbaliktan nasil korunur

Zorbalık kavramı, bir çocuğun kendisini güçlü ve üstün görerek, daha zayıf ve daha güçsüz görmüş olduğu diğer bir çocuğa uygulamış olduğu psikolojik ve fiziksel şiddet içeren tüm davranışları içerisine alır.

Geçtiğimiz dönemlerde sadece okul koridorlarında ya da sokaktaki oyun alanlarında görülürken, şimdi ise alan daha geniş, çocukların zorbalık ile karşı karşıya kalabileceği birçok mecra bulunmakta.

Çocuklar Siber Zorbalıktan Nasıl Korunmalı?

Siber zorbalığın görülme sıklığı hakkında birçok istatistik bulunmakta, ancak geneline baktığımız zaman ortalam her dört çocuktan biri kurban, her altı çocuktan birisi de en az bir kere siber zorbalık yapmış olduğunu kabul ediyor.

cocuklar siber zorbaliktan nasil korunur 2

Durum oldukça üzücü ancak aileler için birer alarm işlevi görmeli. Çocukları siber zorbalıktan korumak için neler yapmalısınız?

Olası bir zorbalıktan haberdar olabilmek için her şeyden önce çocuğunuz ile açık ve güven içeren bir ilişkiniz olmalı. Bu gibi durumlarda çocuk, imkanlarına kısıtlama getirilmesinden korkutuğu için ya da çekinmiş olduğundan dolayı neler yaşamış olduğunu ailesine anlatmaya bilir.

İpuçlarını yakalamak ve aynı dili konuşmak adına sizin de sosyal ağları bilmeniz ve teknolojiyi kullanmanız önemli. Tehlikeli ve tedbirleri ilk siz bilmelisiniz ki ona da anlatabilin.

cocuklar siber zorbaliktan nasil korunur 3

Zorba kişiye verilecek olan her türlü karşılık, o kişinin davranışlarının gelişmesine ve şiddetinin artmasına neden olabilir. Çocuğunuza vermeniz gereken öğüt ise; ilk olarak zorbayı engellemeli ve ulaşabileceği en yakın yetişkin bir kişiye durumu bildirmeli.

Çocuğunuza sosyal medyayı ya da internet kullanmasını yasaklarsanız, aslında sadece kendi çocuğunuzu cezalandırmış olursunuz. Bunun yerine ailelerin kullanımı için hazırlanmış güvenlik koruma paketlerini ve internet filtrelerini kullanarak onu takip etmek ve güvende olduğundan emin olmak daha etkili olacaktır.

cocuklar siber zorbaliktan nasil korunur 4

Unutmamalısınız ki çocuktan alacağınız her türlü meyvenini tohumu eken yine siz ebeveynler olacaksınız. Onlara sevilmeyi, sevmeyi, konulara karşı duyarlı olmayı ve doğru bir şekilde sosyalleşmeyi öğretebilirsiniz gelecek daha aydınlık olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu