Yabancı Kadın Ünlüler

Charlotte Brontë Kimdir?

instagram takipçi hilesi

charlotte bronte 3
Tam adı: Charlotte Brontë
Doğum tarihi: 21 Nisan 1816
Ölüm tarihi: 31 Mart 1855
Doğum yeri: Thornton, Birleşik Krallık
Ölüm yeri: Haworth, Birleşik Krallık
Ailesi: Maria Branwell, Partick Brontë, Emily Brontë, Anne Brontë, Elizabeth Brontë, Branwell Brontë, Maria Brontë
Eşi: Arthur Bell Nicholls
Çocuk (ları): 
Mesleği: Yazar
Aktif Yılları: 1835 – 1855 yılları arası

Hakkında

Charlotte Brontë kimdir? Charlotte Brontë, 21 Nisan 1816 tarihinde Birleşik Krallık’ta Thornton kentinde dünyaya gelmiş İngiliz yazardır. İngiliz Edebiyat’nın klasikleri arasına girmiş olan eserleriyle tanınmıştır.  Maria Branwell ve Partick Brontë çiftinin 6 çocuğundan 3.südür. Annesini 1821’de kanserden kaybettikten sonra kardeşleriyle kendisini teyzesi Elizabeth Branwell büyütmüştür.

1824 yılında Clergy Daughters isimli okula 3 kız kardeşiyle birlikte gitmeye başlayan Brontë, okulun sağlıksız ortam koşullarından hiç hoşlanmamıştı. Kısa sürede sağlığı bozulan Charlotte Bronte’nın kardeşleri de okul koşullarından tüberküloza yakalanmıştır. 1825 yılında Maria ve Elizabeth bu hastalığa kurban gitmiştir. Bronte bunun üzerine okuldan ayrılmıştır.

Sağ kalan dört kardeşiyle çocukluk ve gençlik yılları babalarının kütüphanelerinde oynayarak geçmiştir. Orada hayali krallıklar kurup ve bu krallıklarla alakalı hikayeler ve şiirler yazmışlardır. Edebiyata ilgileri de bu yıllarda başlayan Bronte’nin ilerde yaşacağı hikayelerin temeli burada atılmıştır.

Eğitimine Mirfield bulunan Roe Head isimli okulda devam etmiştir. Eğitimini tamamlamasının ardından bu okula daha sonrasında öğretmen olarak dönerek 1835 – 1838 yıllarında öğretmenlik yapmıştır. 1842 yılında kardeşi Emily’yle Brüksel’e giderek Constantin Heger tarafından işletilen bir okulda Almanca ve işletme dersleri alarak aynı zamanda da orada çalışmaya gitmişlerdir. Kalacakları yerlerin karşılığında Brontë İngilizce öğretmenliği yaparken, Emily de müzik öğretmenliği yapmıştır. Burada kurdukları hayat teyzelerini kaybetmeleriyle yarıda kesilmiştir ve İngiltere’ye dönmüşlerdir.

1843 yılında tekrar Brüksel’e gitmeye karar versede bu kararın sonu kendisi için çok iyi olmadı. Evi ve kardeşlerine büyük bir özlem duyan İngiliz yazar, burada yalnız kalmıştır. O dönemde okulun sahibi Constantin Heger’e aşık olan Bronte, burada geçirdiği dönem “The Professor” ve “Villette” isimli ünlü kitaplarına ilham kaynağı olmuştur. Bronte, 1844’te İngiltere’ye geri dönmüştür.

Yazarlık Dönemi

2 yıl sonra kız kardeşleriyle “Currer Bell”, “Acton Bell” ve “Elise Bell” isimlerini kullanarak “Poems by Currer, Elise and Acton Bell” isimli ortaklaşa bir şiir kitabı çıkartmışlardır. Ancak bu kitap ne yazıkki sadece 2 adet satarak büyük bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Yine de kardeşler pes etmeyerek romanlarını yazmak için kolları sıvamıştır. Charlotte Brontë, “Currer Bell” takma ismini ilk iki romanında da kullanmaya devam etmiştir.

Tek erkek kardeşleri olan Branwell’i, 1848 yılında bronşit yüzünden kaybetmişlerdir. Aynı yıl kısa süre sonra Emily Brontë bir yıl ardından da Anne Brontë tüberkülozdan hayatını kaybetmiştir. Bu esnada  1987 yılında yazdığı Jane Eyre romanı büyük ilgi görmüş ve yayıncıların dikkatini çekmiştir. Londra’da bir yayıncıyla anlaşan Bronte sık sık orayı ziyaret ederek işlerini halletmiştir.

1854’te Charlotte Brontë, Arthur Bell Nichollsla evlenmiştir. Hamileyken 9. ayına girdiğinde 31 Mart 1855’te ölmüştür. Ölüm nedeni tam olarak bilinmemekte olmasına rağmen tüberküloz ve tifüs gibi hastalıklardan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Brontë’nin eserleri günümüzde hala büyük ilgi görmektedir. Çoğu kitabı İngiliz Edebiyatı’nın klasikleri arasında yer alır.

Charlotte Brontë Eserleri

  1. Jane Eyre (1847)
  2. Shirley (1849)
  3. Villette (1853) ve
  4. The Professor (1857)
  5. On the Death of Anne
  6. Brontë

Videoları

 

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu