Yabancı Erkek Ünlüler

Bill Cosby Kimdir?

instagram takipçi hilesi

bıll cosby 19
Tam adı: William Henry Bill Cosby Jr.
Doğum tarihi: 12.07.1937
Doğum yeri: Philadelphia Pennsylvania Germantown
Ailesi: William Henry Cosby (Babası) Sr. Pearl Anna Cosby (Annesi)
Eşi: Camille Cosby
Çocukları: Erika Ranee, Ensa Cosby, Evin Harrah Cosby, Ennis Cosby, Erinn Chalene Cosby
Mesleği: Komedyen, Sinema Oyuncusu, Dizi Oyuncusu
Aktif Yılları: 1965’ten bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
twitter-hesabi

Hakkında

Bill Cosby kidmir? Amerikalı siyah aktör, komedyen, tv yapımcısı ve yazar. William Henry Bill Cosby Jr. 12 Temmuz 1937 yılında Philadelphia, Pennsylvania Germantown bölgesinde dünyaya geldi.

Babası Deniz Kuvvetlerinde çalışan Cosby’nin annesi Anna ise evlerde temizlik işleri yaparak geçimini sağlardı. Cosby 8 yaşındayken kardeşi James’i kaybetmesinin ardından büyük bir şok yaşadı. 9 yaşındayken ev ekonomisine katkı sağlamak adına ayakkabı boyacılığı yaptı. Daha sonra da bölgede bir süpermarkette çalışmıştır. Birçok zorluğa rağmen annesi okumasını istemiş ancak liseyi bitiremeden eğitim hayatına son vermiştir.

1956 yılında ABD Donanmasına girmeden bir süre önce  birkaç ufak işte çalıştı. Askerlik yaptığı süre boyunca, gemilerde, diğer tesislerde ve hastanelerde tıbbi yardımcılık görevlerinde bulundu. Okulu bırakmasından dolayı büyük pişmanlık yaşayan Cosby askerlik hizmeti verdiği sırada liseden denklik diploması aldı. Donanmadan ayrıldıktan sonra da kazandığı Temple Üniversitesi’ne girdi. Üniversite hayatında birçok kafe ve barda şovmen olarak çalıştı.

Cosby, bu kez stand-up gösterileri yapıp insanları eğlendirmek için eğitimine ikinci kere ara verdi. İlk oyunculuk işini ise casusluğu konu alan “I Spy” da yapmıştır. En başarılı işi ise NBC kanalında 1984-1992 yılları arasındaki “Cosby Show”dur. Daha sonra Amherst Üniversitesi’nde okul hayatına kaldığı yerden devam etti ve 1977 yılında mezun oldu.

Cosby Show, TRT’de Cosby ailesi adıyla yayınlanmış, Amerikan televizyon kanalı NBC’de 1984-1992 yılları arasında 197 bölüm olarak yayınlanmış, başrolünü efsane Cliff karakteri ile Cosby’nin oynamış olduğu bir durum komedisidir. Cosby Ailesi, yayınlandığı yıllarda yakalamış olduğu başarıyla 80’li yıllarda Altın Küre ve Emmy ödülleri olmak üzere birçok platformda ödül kazanmıştır.

Cosby ailesi, Amerikalı siyah komedyenin başrolünü oynadığı Doktor Cliff Haxtable ve ailesinin maceralarını konu alan bir durum komedisi dizisidir. Dizide söz konusu ailenin adı Haxtable olmasına rağmen Cosby Ailesi isminde ısrar etmeleri merak konusu olmuştur. Bill Cosby’i dublajını yapan usta seslendirme sanatçısı ve tiyatro oyuncusu Sezai Aydın tarafından seslendirilerek dizinin Türkiye’de çok sevilmesini sağlayan nedenleri başında gelmektedir.

Dizide kalabalık ailenin her birinin kendi sorunu için birlikte çözüm yolu aramaları ve iyi bir aile yapısının nasıl olması gerektiğini göstermekteydi. Aile bireyleri birbirlerine bağlı ilişkiler ise yapmacık değildi. Rudy, Vanessa, Denise ve Teo ailedeki çocuklardı. Dizi farklı yaş gruplarındaki çocukların her birinin sorununu ayrı ayrı işliyordu. Cosby ailesi dizisi aile dizileri listesinin içinde her zaman üst sıralarda bulunmayı başarabilmiştir.

Dizi sona erdikten sonra Nickelodeon Kids’te program yapmıştır. 2009 yılında Just for Laugh kemdi festivalinin sunuculuğunu üstlendi ve yakın bir zamanda Mark Twain Prize for American Humor ödülünün de sahibi oldu. Ünlü komedyen bir yandan da Afro-Amerikalı toplumun hak ve özgürlüğü için mücadele veriyordu.

Bill Cosby “I Spy” filmiyle Emmy ödülünü kazanan ilk siyah oyuncu olmuştur. Ekim 2009 da ise 12. Mark Twain Amerikan Mizah Ödülünün sahibi oldu.

Bill Cosby 25.01.1964 yılında Camille Olivia Hanks ile dünya evine girmiş ve dört kızı bir de oğlu olmuştur. Bütün çocuklarının adı “E” harfiyle başlamaktadır. 1997 yılında oğlu otoyolda arabasının lastiğini değiştirirken vurularak öldürülmüştür.

26.09.2018 tarihinde 81 yaşındayken Philadelphia’daki evinde Andrea Constand adındaki arkadaşına ilaç verip cinsel saldırıda bulunmakla birlikte üç farklı ırza tasaddi suçlamasından suçlu bulunmuş ve sevenlerini oldukça üzmüştür.

Videoları

COSBY AİLESİ(BİLL COSBY SHOW)-TRT DİZİ

COSBY AİLESİ

Cosby Show

Fotoğrafları

Kaynak
ımdbbiyografiinfogoogletwitter

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu