Yabancı Kadın Ünlüler

Amy Winehouse Kimdir?

instagram takipçi hilesi

amy 1
Tam adı: Amy Jade Winehouse
Doğum tarihi: 14 Eylül 1983
Ölüm tarihi: 
23 Temmuz 2011
Doğum yeri: Londra / İngiltere
Burcu: Başak
Ailesi: Janis Winehouse (annesi), Mitch Winehouse (babası), Alex Winehouse (abisi)
Eşi: Blake Fielder Civil (2007-2009)
Mesleği: Besteci, Pop Şarkıcısı
Aktif Yılları: 2003 yılından bu yana.
imdb-logo
youtube-chanel listen-on-apple-music-logospotify-connect-compatibility-logo-
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Amy Winehouse kimdir? Amy Winehouse, İngiliz R&B, caz ve soul şarkıcısı, bestecisi.

14 Eylül 1983 tarihinde, kendisi ile aynı müzik aşkını taşımakta olan bir ailenin ikinci üyesi olarak, Londra’nın kuzey bölgesinde yer alan Southgate‘de dünyaya gözlerini açmıştır. Southgate’nin banliyö bölgesinde büyümüş olan Amy’nin Alex adında bir ağabeyi ve taksicilik yapan babası Mitch Winehouse ve annesi Janis Winehouse ise eczacı idi.

Çocukluğu Southgate’nin varoş bölgesinde geçen Winehouse, geneli caz müzisyeni olan akrabalarının da yönlendirmesi ile müziğe ilgi duymaya başladı. Eğitimine Southgate School‘da başlamış olan Winehouse, sonrasında Ashmole School‘a gidebilmek için okuldan ayrılmıştır.

Henüz dokuz yaşındayken anne ve babası boşanan Winehosue, o dönemde babaannesi Cynthia Winehouse Amy kendisini sanat okuluna gitmesi için yüreklendirmeye başlamıştır.

Babaannesinin de önermiş olduğu Susi Earnshow Theatre School‘a başladı ve bu okulda 4 yıl boyunca eğitim almıştır. Bu dönemde çocukluk arkadaşı olan Juliette Ashby ile Sweet ‘n’ Sour adında kurmuş oldukları rap grubun ömrü çok da uzun olmamıştır. Grubu kurduklarında yaşı henüz 10′du.

Aykırı yapısı nedeniyle sıkça okul değişikliği yapan Winehouse, Susi Earnshoe Theatre School‘un dışında Sylvvia Young Theatre School, The Mount School, Mill Hill, BRIT School, Southgate School ve Ashmole School‘da eğitim almıştır.

13 yaşındayken ilk gitarını alan Winehouse kendi bestelerini yaratmaya bu yaşta başlamıştır. Bu dönem içinde Bolsha Band adında yerel bir müzik grubu ile şarkı söylemekteydi ve bir yıl içinde kendi bestelerini yapmaya başlamıştır. Bu yıllar aynı zamanda Winehouse’un uyuşturucu ile tanışmış olduğu yıllardır.

20 Ekim 2003 tarihinde yapımcılığını Salaami Remi‘nin üstlenmiş olduğu albümü “Frank” albümü piyasaya çıkmıştır. Genel itibari ile caz etkileşimlerinin bulunduğu albümde yer alan bestelerin tümünün yapımında Winehouse önemli bir rol üstlenmiştir. “Frank” albümü ile 2004 yılında, İngiltere’nin en iyi kadın solisti ödülüne aday gösterilmiş ve aynı yıl içinde Ivor Novello beste yarışmasında, en iyi modern beste ödülünün sahibi olmuştur.

İlk albümünün ardında 18 ay süresince beste yapmayan Winehouse, yeniden çalışmalara başlayarak 30 Ekim 2006 tarihinde “Black to Black” albümünü, bir kez daha Salaami Remi’nin yapımcılığında yayınlamıştır. Söz konusu albüm İngiltere müzik listelerinde farklı zaman dilimlerinde bir numaraya yükselerek büyük bir başarının sahibi olmuştur. Black to Black’in ardından gelen single çalışması “Rehab”, ulusal listelerde 7 numaraya kadar yükselmiştir. Aynı yıl içinde MTV Müzik Ödülleri‘ndeki performansın ardında bu şarkı, Time dergisi eli ile 2007 yılında, yılın en iyi on şarkısı arasında göstermiştir.

8 Ocak 2007 tarihinde, ikinci single çalışması “You Know I’m No Good”u yayınlamış olan Winehouse’a parçanın rap vokallerinde Ghostface Killah yer almıştır.

Albümlerinin ABD’de yayınlanmasından sonra uluslararası arenadaki ünü daha da artmış olan Winehouse, bu ülkede ele etmiş olduğu başarı ile bir ilkin altına imza atarak, gelmiş geçmiş en iyi çıkış yapan kadın vokal olarak addedildi.

Kendisine özgü giysi ve saç stili, Karl Lagerfeld gibi moda tasarımcılarının da gözdesi olmuştur. Ünlü sanatçının alkol ve uyuşturucu bağımlılığı, 2007 yılında ölümüne dek belirli zamanlarda gündeme gelmiştir.

Boşanmış olduğu eşi Blake Fielder Civil ile beraberlikleri sırasında çeşitli nedenlerden ötürü sık sık yasal problemler yaşadılar ve eşi kısa zaman için hapse girmiştir.

2007 yılında Blake Fielder Civil ile dünya evine girmiş olsa da 2009 yılında boşanmışlardır. Boşandıktan sonra Reg Traviss ile birliktelik yaşamıştır.

Winehouse, Londra’da bulunan evinde 23 Temmuz 2011 tarihinde ölü bulunmuştur. Sonrasında cesedi cenaze töreninin ardından Golders Green Crematorium‘da yakılmıştır.

Albümleri:

2006 – Black to Black
2003 – Frank

Ölümünün Ardından Çıkan Albümü:

2011: Lioness: Hidden Treasures

Videoları

Fotoğrafları

Kaynak
biyografiinfo.comgoogle.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu