Yurtdışı Nasıl Burs Alınır?

Yurtdışında okumak isteyenlerin ya da okul nedeniyle, yurtdışında yaşamak isteyenlerin önüne çıkan sorunlarında başında maddi sorunlar çıkar. Bu durumda hem ailelerin hem de öğrencilerin çok zorlandıkları durumdur. Hal böyleyken, öğrenciler yurtdışında okumak için burs arama durumlarına girerler. Ben de “yurtdışında okumak için nasıl burs alınır?” sorusuna cevap bulmak için araştırma yaptım.

 İşte yurtdışı bursu almak için en basit adımlar:

1. Burs Aramaya Hemen Başlayın.

Yurtdışı Nasıl Burs Alınır?

Yurtdışındaki üniversitelerin ve gitmeyi planladığınız ülkelerin belirli kriterlere göre ve başarılara göre öğrencilere sunduğu birçok burs imkanı vardır. Doğru adımları izler ve gerekenleri usulüne göre gerçekleştirirseniz, yurtdışı burs almanız o kadar da zor iş değildir.  Yurtdışı eğitim bursları, devlete ait ve özel üniversitelerin verdiği burslar, kurumlara ait yardımlar, ülke hükümetinin verdiği burslar olarak üçe ayrılır.

Bu anlamda gitmek istediğini ülkeyi tercih ettikten sonra, yukarıdaki burs seçeneklerine göre, burs imkanlarını araştırmaya hemen başlayın.

2. Başvuruları Hakkında Bilgi Edinin

Yurtdışı burslar genellikle düşük sosyo ekonomik kökenden gelen ve başarılı öğrencilere veriliyor. Bu anlamda burslar hakkında bilgi sahibi olurken bu tarz ana kriterlere dikkat ederek, gideceğiniz ülkeye göre kriterleri iyi araştırmak ve bunları karşılayıp, karşılamadığını öğrenmeniz gerekir. Genellikle online olarak yapılan yurtdışı burs başvuruları hakkında bilgi edindikten sonra başvuru sürecine gidin.

3. Erken Başvurmaya Gayret Edin

Yurtdışı burslu üniversite okumak isteyenlerin, erken başvuru yapmasında oldukça fayda var. Çoğu zaman burs başvuruları 1 yıl önceden başlıyor. Buna dikkat ederek başvurunuzu erkenden yapmaya çalışın. Hükümetlerin verdiği burslar, ilgili hükümetin büyükelçilik internet sitelerinden bilgi edinilebilir. Belgelerin ve kriterleri yerine getirme konusunda zamanla yarışmak yerine erkenden işinizi tamamlamanız sizi bir adım öne taşıyacaktır.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

4. Başvuru Kriterleri

Yurtdışı Nasıl Burs Alınır?

 

 

Yurtdışı eğitim burslarında özellikle başvuru yaparken, yarış halinde olacağınızı unutmayın. Çünkü eğitim burslarına rağbet oldukça fazladır. Bu yüzden mutlaka başvuru kriterleri, erken başvuru, hakkında bilgi edinme gibi adımları hızlı bir şekilde tamamlayınız. Aynı zamanda çok kişi başvuru yaparken, az sayıda kontenjan oluyor. Bu yüzden mutlaka bir yarışta olduğunu fark edin.

Genellikle başvuru kriterleri aşağıdaki gibidir;

  • Yaş şartı.
  • Lisans için lise veya yüksek lisans için üniversite diploması.
  • Akademik GPA yani not ortalamanız.
  • IELTS ya da TOEFL paunları.
  • Yazacağınız niyet mektubu.

Şeklindedir. Ancak bu kriterler burs türüne göre değişebilmektedir. Ama genellikle istenen kriterler bunlardır.

Diğer basit adımlar ise;

  1. Üniversiteler ile iletişime geçin.
  2. Daha küçük burslara göz atın.
  3. Daha çok başvuru demek daha fazla şans demektedir.
  4. Başvurunuzu kontrol etmeyi unutmayın.
  5. Yedek planınızın olmasına dikkat edin.

Kaynak: : youthprojectsgroup.com

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu