Teknoloji

Yerli Arama Motoru Yaani’yi , Turkcell Tanıttı

Bildiğiniz gibi arama motoru olarak en bilinen ve en çok tercih edilen Google’dır. Diğer arama motorları da vardır. Ancak hepsi de yabancı kaynaklı ve veri merkezleri yabancı ülkelerde yer alır. Yeni yerli arama motorumuz olacak olan “Yaani” Turkcell tarafından Genel Müdür Kaan Terzioğlu tarafından tanıtıldı.

 Yerli Arama Motoru Yaani'yi , Turkcell Tanıttı

Bu gibi teknolojik olaylara ve özellikle ülkemiz için hayırlısı olacak haber içerikli bilgileri de MaksatBilgi ansiklopedik bilgi kaynağında yer veriyoruz. Bunu söylemeden geçmeyeyim. Gelelim haberin detayına…

Uzun süredir çalışmaları devam eden yerli arama motoru Yaani’nin tanıtımı gerçekleştirildi. Lansmandan önce Kaan Terzioğlu, Turkcell’in Gebze/Kocaeli’de kurduğu veri merkezine dair bilgiler paylaştı. Bu bilgilerde,

“Ülke olarak verilerimizin yüde 96’sının yurtdışında tutuluyor.” diyen Terzioğlu,  Türkiye’nin en büyük veri merkezi olarak andığı tesis hakkında şu bilgileri paylaştı;

 • Retina taramalı kapılar, 33 bin fiber altyapı
 • Leed Gold ve Tier III sertifikası
 • 120 dakika yangına ve 9 şiddetinde depreme dayanıklı
 • 210 termal kamera, 10 bin m2 kullanım alanı
 • 6400 kontrol sensörü,  20’den fazla küresel marka

Ayrıca Turkcell gelirlerinin yüzde 20’sinin ses ve aramalardan geldiğini ve bir ‘dijital operatör‘ olduklarını ifade eden Kaan Terzioğlu Ankara ve İstanbul’da yeni veri merkezleri açacaklarını söyledi ve iki buçuk yıldır üzerinde çalıştıklarının söyledi. Terzioğlu ardından beklenen arama motorunun tanıtımına geçti.

Mobil öncelikli arama motoru: Yaani

 Yerli Arama Motoru Yaani'yi , Turkcell Tanıttı

Turkcell, yerli arama motorunu beklediğimiz gibi yaani.com.tr üzerinde sunmuyor. Önceliğini mobil kullanıcılar için sunuyor. Yaani ,  şu anda App Store ve Google Play‘den indirebilir durumdadır. Kaan Terzioğlu, Yaani’nin özellikle Türkiye’deki kullanıcıların verilerinin yurt içinde tutulacağının altını çizdi ve dijital reklam hizmeti sunacaklarını da belirtti.

Terzioğlu, Türkiye’de sadece Turkcell müşterilerinin değil, diğer operatör müşterilerinin de Yaani arama motorunu kullanacağını paylaştı. Bununla birlikte Turkcell kullanıcılarını bazı ek avantajlar da beklediğini de ekledi.

Yaani’nin vadettiği imkanlar şu şekilde:

 • Aile koruma modu
 • Konum tabanlı aramada etkin hedefleme
 • Turkcell aboneleri Yaani’yi ilk defa telefonlarına yüklediklerinde 1 hafta geçerli 1GB internet hediyesi kazanacak. Yaani aramaları Turkcell kullanıcılarının internet paketinden yemeyecek. (*fizy ve haritalar hariç)
 • Turkcell yakında Yaani’yi bir mobil tarayıcı olarak da kullandıracak.
 • Yaani’yi Android’de varsayılan arama uygulaması olarak tanımlayabiliyorsunuz ancak henüz iOS tarafında bu mümkün değil.
 • Yaani’de Gizli Mod ile ziyaret ettiğiniz sitelere İnternet’e gizli olarak göz atabiliyorsunuz.

Yaani Aralık ayında tarayıcılara gelebilir

Turkcell’in e-posta altyapısı konusunu da düşündüğünü söyleyen Terzioğlu, mobil uygulamadan sonra tarayıcı tabanlı bir adım atabileceklerini söyledi. Önceliği mobile verdiklerinin altını çizdi. Aldığım bilgilere göre Yaani’yi tarayıcılarda kullanıma sunulması bekleniyor.

Terzioğlu, Yandex veya Google ile herhangi bir işbirliği yapmadıklarını ama bunun gelecekte anlaşma yapılmayacağı anlamına geldiğini de ifade etti. Yaani, popüler olduğunda da diğer arama motorlarına reklam vermekten vazgeçmeyeceklerini ifade etti. Navigasyon tarafında çalışmalar yaptıklarını da ekledi. Sorduğum soru üzerine, Turkcell’in ilk aşamada müşterilerinin yüzde 25’ine Yaani’yi kullandırmak olduğunu da öğrendim. Ancak Terzioğlu bu konuda net bir tarih vermekten kaçındı.

Turkcell’in Yaani’yi bir arama uygulaması olarak sunduğunu paylaştık ama bir dip not olarak Yaani uygulama üzerinden internet sitelerinde gezinti yapabildiğinizi de belirtmemde fayda var. Ancak bu ‘dahili tarayıcının’ siteleri mobile duyarlı (responsive) olarak getirmediğini de paylaşmadan geçmeyelim. Yaani’ye dair merak ettiklerinizi yaani.com.tr/sss sayfasında görebilirsiniz. Önemli bilgiler edindikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Şimdilik Yaani uygulamalarını indirip, yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz

Yaani tanıtım Videosu

Daha önce arama motoru yapma girişimi hem devlet destekli hem de özel kişi veya kurumlarca denenmişti. Bu denemelerin hemen hemen hepsi de kötü şekilde sonuçlanmıştı. Umarız Yaani’nin de bu şekilde sonu köyü sonuçlanmaz diyerek şimdiden başarılar dileriz.

Kaynak

Etiketler

Bir Cevap Yazın

Close