Keşfet

Yaşam Koçluğu Eğitim ve Seminerleri

Yaşam Koçluğu Eğitim ve Seminerleri

İmaj bir kişinin hayat tarzını ve stilini yansıtır. İnsanların bir başka kişi hakkındaki izlenimleri ilk etapta imaj sayesinde mümkün olur. Saygınlık, umursamazlık, değer ya da sevgi gibi algılar imaja yönelik değişiklik gösterir. Aslında olumlu ya da olumsuz olgular kişinin imajı ile doğru orantılıdır. Kişisel hayatta olduğu kadar iş hayatında da imajın getirdikleri ve götürdükleri çok fazladır. Bu nedenle kişi tam ifade ile kendisini yansıttığı bir imaja bürünmeli ve bu imajın doğru karar olduğuna emin olmalıdır. Profesyonel bir imaja sahip olmak için yaşam koçu olan birinden destek almak yetmeyebilir. Çünkü imaj koçluğu bu alana ilişkin tam ve donanımlı bilgiler sunar, kişinin geleceğini bu imaj çerçevesinde ele alır.

İLGİLİ BİLGİ:
Kombi Bakımının Önemi

Sadece Giyim Değildir

İmaj dendiğinde insanların aklında ilk oluşan imge kılık kıyafet olmaktadır. Aslında bu doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü bir kişinin imajını sosyal çevresi, hoşlandıkları ya da benimsedikleri oluşturur. Duruş da bu imajın sarsılmaz parçalarındandır. Gerçeklik ile örtüşen profesyonel bir imaj insanların sizler hakkımda her zaman olumlu ve gerçekçi fikirlere kapılmasına yardımcı olur. Ayrıca zihinlerde iz bırakmak için oluşturulan imaj ile tam uyumlu olmak gerekir. Yani iş dünyasındaki yöneticilerin sizler hakkında çelişkili algılara kapılması bu şekilde engellenmiş olur. İmaj dendiğinde kişinin modaya karşı duruşu ve renkleri de ele alınmalıdır. Ayrıca alışveriş alışkanlıkları imajın temelini oluşturan taşlardandır.

İmaj Koçluğu ile Potansiyel Keşfedilir

Kurumsal anlamda çizilen imaj ile sosyal imajın örtüşmesi kişilerin çok daha profesyonel bir yaşantı içinde olmasını sağlar. Girişimci ya da yönetici olmak için iz bırakan ve takdir gören bir imaja sahip olmak gerekir. Tabi bunun için belli bir birikim ve deneyime sahip olmak da kurumsal imajın vazgeçilmezlerindendir. Kişinin kendine ve imajına dair içindeki potansiyelin çıkarılması ise koçluk sürecinin bir parçası olmaktadır. Hedeflerin belirlenmesi ve bu hedeflere doğru, etik, emin adımlar ile ilerlenmesi kişinin kurumsal imajını oluşturan yapı taşlarındandır. Bu noktada kişinin içinde bulunan cevher çıkarılmalı ve bilgi, deneyim ile işlenmelidir. İmaj konusunda yaşanan tedirginliklerin ana sebebi üzerinde odaklanılmalıdır.

İLGİLİ BİLGİ:
Kaplan İrlanda Dil Okulu

Yönetici Koçluğu: Pelin Narin TEKİNSOY

Bir ticari yapılanma çalışanların danışabilmesi, işlerin daha kararlı ilerleyebilmesi ve kurum içi düzenin sağlanabilmesi için yönetici ile çalışır. Bu yöneticiler genellikle eğitimli, deneyimli ve alanızda uzman olan kişilerden tercih edilir. Ancak ne denli eğitimli olursa olsun bazı yöneticilerin de insan ilişkileri anlamında eksik kaldığı noktalar söz konusu olabilir. Ayrıca bu yalnızca insan ilişkileri konusunda değil, hedeflere odaklılık konusunda da bir korku ve kaygı durumu ortaya çıkarabilir. Yöneticiler yaşam koçu seanslarına ilişkin hizmet aldıkları kişilerden aynı zamanda yönetici koçluğu hizmeti de alamayabilirler. Ancak ben uluslararası Adler Learning International Koçluk Okulu’nda almış olduğum eğitim sayesinde koçluğa dair hem bireysel hem de kurumsal seanslar vermekteyim.

Öncelikle İletişim

Yönetici koçluğunun esas amacı iletişimdir. Yöneticiler çoğu zaman iş yoğunluğu ve hedeflere odaklılık nedeni ile çalışanları ile net iletişim kuramazlar. Çalışan mutluluğu ise tam olarak iletişimden geçmektedir. Mutsuz ve kendilerinin değersiz olduğunu düşünen çalışanlar genel olarak başarısızlığı da meydana getirenlerdir. Bu nedenle iyi bir yönetim için iletişimin kuvvetli ve açık olması şarttır. Ayrıca yöneticinin çalışanları için her zaman ulaşılabilir olması da yine başarı açısından son derece önemlidir. Tüm bu kıstaslara bağlı koçluk sürecinde yöneticinin etki alanını büyütmek asıl hedefler arasında yer almaktadır. Ulaşılabilir olmak daha fazla kitleye de hitap etmek demektir.

İLGİLİ BİLGİ:
Katalog Nedir?

Davranışsal ve Algıya Dayalı Yönetim

Yönetimin gerçekleşmesi için illa sözlü bir iletişimin olması gerekmiyor. Çalışanlar genellikle davranışsal olarak da şirket içindeki gidişatın izlenimini verir. Ayrıca algıya dayalı yönetim şekli sözlü yönetim şekli ile bir arada yürütülür ise çalışanların daha etkin anlaşılması sağlanır. Ayrıca kurumu bekleyen tehdit ya da fırsatların daha önceden tahmin edilebilir olması yine yönetici koçluğunun asıl amaçlarındandır. Yöneticinin kariyer hedefleri net belirlenmeli ve bu kariyer hedeflerine ulaşmak için kapsamlı bir koçluk seansı başlatılır. Yönetici kişi kendinde olan ve olmayan özellikleri bu noktada daha net belirleyebilecek, korkuları ile baş edebilme yeteneğini daha çok ön plana çıkaracaktır. Bu noktada hırslara bağlı hareket edilmesi hem tehlikeli hem de aşılması gereken bir konuyu ortaya koyar.

İLGİLİ BİLGİ:
Tahincioğlu Nakliyat Depolama LDT ŞTİ

Yaşam Koçluğu Eğitim ve Seminerleri

Kaynak: https://www.pelinnarin.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı