Keşfet

Voynn Nedir

Voynn Nedir

Voynn Nedir

Herkesin merak ettiği kelimelerinden biridir voynn. Kimi beldelerde sıkça duyulan, ilk duyulduğu zaman anlamlandırılamayan bu kelime aslında anlamını bildiğimiz kelimeler arasında. Voynn kelimesini her yörede duymanız pek mümkün değil ancak yönünüzü Akdeniz kıyılarına çevirdiğiniz anda hafif hafif bu kelimenin kulağınıza çalınmaya başladığını fark edebilirsiniz.

Voynn kelimesiyle biten cümleler duymaya başladığınız an pırıl pırıl deniziyle ünlü, insanı kendine hayran bırakan bir atmosfere sahip olan Antalya – Kemer – Çıralı kesimlerine gelmişsiniz demektir. Aynı durum Muğla için de geçerli. Ne de olsa kardeş yöreler sayılırlar.

Voynn kelimesinin anlamına gelecek olursak gün içerisinde birçok kez aklımıza ya da dilimize gelen bir kelime karşılığına sahip aslında. En kibar haliyle ‘’hey’’ seslenme kelimesiyle denk düşen voyn daha kaba haliyle ‘’lan’’ olarak da kullanılıyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Thermowood Nedir?

Hele bir de kelimenin içinde yer aldığı şiveli bir şekilde söylenirse ortaya hayli tatlı bir sesleniş çıkıyor. Yani Akdeniz kıyılarına geldiğiniz zaman yerli halktan biri sizi ‘’NaberVoynn?’’ dediği zaman bana isim mi takmış demeyin, ‘’İyidir senden n’abervoynn?’’ diyerek cevap verin deriz.Voynndan esinlenerek kurulan voynn.com yeni nesil sosyal medya paylaşım sayfası olarak öne çıkıyor.

Voynn Hakkında detaylı bilgiler

Görenleri kendine hayran bırakan Antalya’nın aynı zamanda duyanları hayrete düşüren kelimeleri yalnızca voyn ile sınırlı değil elbette. İlk duyduğunuzda aklınızda soru işaretleri meydana getirecek, bir süreliğine karşınızdakinin ne dediğini anlamaya çalışacağınız daha birçok kelime var. İşte meraklısına Antalya’nın güzide söylemleri:

  • Sıdkım Sıyrıldı

Sıdkı mı sıtkı mı? Sıtkı kim? Kim sıyrıldı? sorularına maruz kalmadan bu söylemin aşırı korku dolu anlardan sonra söylendiğini belirtmek isteriz. Elini kalbinin üzerine koymuş derin derin nefes alan Antalyalı bir teyzenin ağzından her an bu sözcükler dökülebilir. Bunu duyduğunuz anda kelimenin anlamını düşünmek yerine teyzeye bir bardan su uzatmanız daha iyi olacaktır.

  • Acıbıla
İLGİLİ BİLGİ:
Android telefonlarda birden fazla pencere nasıl açılır?

Acıbıla bizimle gelir mi? Sorusundan sonra acıbıla kim diye düşünmeniz çok normal. Ancak burada kullanılan acıbıla kelimesinin acaba anlamına geldiğini öğrendiğinizde içten bir kahkaha atabilirsiniz. Gider mi onlarla acıbıla sizce?

  • Emme

Bir çeşit tonlama ya da duraklama kelimesi olarak açıklanabilir emme. Daha çok Ege yöresinin bir kelimesi gibi gelse de gerçekler biraz daha farklı. Teselli eden hikayelerde herkesin bayıldığı öğüt veren cümlelerde ve derin pişmanlıklar içeren ifadelerde es verme amaçlı bu kelime kullanılır.

  • Hıya, Henya

Bu kelimenin açıklamasına bakmadan anlamını tahmin etmek hayli zor. Ancak ses tonu ve mimikle bunun bir onaylama kelimesi olduğunu anlayabilirsiniz. Bir Antalyalıya ‘’Parka şu yoldan mı giderim?’’ diye sorduğunuzda ‘’hıya’’ cevabını alırsanız şaşırmayın ve parka o yoldan gidin.

  • Endee Ne?
İLGİLİ BİLGİ:
Akor Nedir? Gitar Akorları Nelerdir?

Akılda soru işaretleri bırakan bir söylem daha. Endee ne? Ne ne? Endee kim? Diye merak ediyorsanız eğer elinizde ne olduğuna bakmanız yeterli. Elindeki, yanındaki ne anlamında kullanılan endee ne ilk duyduğunuzda sizi hayli şaşırtabilir. Endeni getir, endeni aç diyen bir Antalyalı teyzeye rastlarsanız yapmanızı gerekeni biliyorsunuz artık.

  • Enee

Ende ne kadar şaşırtıcı bir kelime olmasa da enee kelimesi büyük bir tatlılık içeriyor. Şaşırma hallerinde sıkça ağızdan çıkan bu kelimeye aşina olma ihtimaliniz hayli yüksek. Ancak Antalyalıların şaşırma konusunda başka kelimeye ihtiyaç duymadıklarını belirtmek isteriz.

Kaynak : https://www.voynn.com/voynn-nedir/

İçeriğimizi Değerlendirin!

/5 Oy


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı