hosting
”Star

Uzaktan Eğitim Eba Canlı Ders Başlatma ve Zoom Kurulumu

”Forex”

Uzaktan eğitim, ülkemizde son 1 yıl kadar önce kullanılmaya başlandı. Bu eğitimin adını da EBA olarak adlandırdılar. Uzaktan eğitim ve canlı eğitim programı EBA’nın işlevselliği tartışıladursun, koranavirüs sürecinde özelikle en çok bel bağlanılan eğitim programı oldu. İşlevsellik son 1 yıldan beri geliştirilirken, son zamanlarda yaşadığımız bu koronavirüs yüzünden daha sık iyileştirmelerle, eğitim hayatının bir parçası oluverdi.

 Uzaktan Eğitim Eba Canlı Ders Başlatma ve Zoom Kurulumu

Eba Canlı Ders Uygulaması Nedir?

Eğitim bilişim ağı (Eba) ile uzaktan eğitimin devam edilmesi denilir. Koronavirüs sürecinde özellikle,  8. Sınıflar, 12. Sınıflar bu eğitim ağı üzerinden, uzaktan eğitimlerine devam etmektedirler.

Eba Canlı Ders Nasıl Başlatılır?

Eba canlı ders uygulama başlatma yetkisi, sadece okul müdürlüklerindedir. Yani öğretmenler bile kendi başlarına bu eğitim programına başlatma yetkileri yoktur. Eğitim saati ve uygulama başlatmak için okul müdürlerinin hesabından yetki vermelerini istemelisiniz. Eğer okul müdürüyseniz, Eba canlı ders başlatma işlemlerini kısaca anlatayım:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir?
İLGİLİ İÇERİKLER
  1. Mebbis’den veya Eba’dan giriş yapın.
  2. Giriş yaptıktan sonra, size tanımlı olan ekrandan sağ bölümden Canlı dersler bölümüne tıklayın.
  3. Açılan ekrandan canlı ders oluştur seçeneğine tıklayın ve ders bilgilerinin girileceği ekrana ulaşmış olacaksınız.
  4. Ders bilgileri ekranında; ders başlığını, dersin saati ve tarihi, hangi sınıfta ders alınacağı şeklinde istenilen bütün bilgileri girilmelidir. Bu arada ders seçilmeden ünite ve bölüm adları gelmez. İlk önce ders seçimlerini yapınız. Adım adım ilerleyiniz.
  5. Derslerle ilgili bilgileri girdikten sonra, dersi anlatacak olan öğretmen seçimi yapılır. Daha sonrasında öğrenci listesi listelenmektedir. Bu seçimleri de yaptıktan sonra, öğrenciler ve öğretmene bilgi mesajı gider.

Öğretmen Eba’dan nasıl canlı ders başlatabilir?

Yukarıdaki işlemlerin yapılması gerekiyor bu adım için. Yapıldığını varsayarak, öğretmenlerin nasıl eba canlı ders başlatabileceğini anlatayım:

  • Eba internet sitesi veya uygulamasından, giriş yaptıktan sonra, Canlı dersler sekmesine gidin.
  • Açılan ekranda uygulamayı indir ekranı çıkacaktır. Uygulamayı bir kereliğine indirip yüklemelisiniz. Bu sizin canlı ders yapmanızı sağlayacak eklentidir.
  • Ardından sizin için tanımlanmış olan dersler görünecektir. Bu derslerden yaklaşan ders saatine, sağ tarafta bulunan ( ok) işaretine basarak canlı dersi başlatabilirsiniz.
  • Dilerseniz ders başlatma işleminden önce ders ile ilgili detayları inceleyebilir ve derse girecek öğrencilerin listesini kontrol edebilirsiniz.

Eba’nın dışında Zoom Programıyla uzaktan canlı eğitim

 Uzaktan Eğitim Eba Canlı Ders Başlatma ve Zoom Kurulumu

Eba eğtim programının dışında, dünyada yaygın bir şekilde kullanılan zoom programıyla da uzaktan eğitim görmek mümkün. Ayrıca, , Zoom programı kurulumu kullanımı hakkında bilgi almak isterseniz, bu yazımızda da bize kaynak olan https://www.nedir-bu.com/ adresine bakabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Matematik Doğal Mı, İnsani Mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu