Urfa’ya Has Yöresel Lezzetler Hangileri?

Türkiye’nin her bölgesi, kendine has lezzetleriyle ünlüdür. Yıllardır gelen köklü tarihin bir de yıllardan bu yana gelen, yemek kültürüyle birleşince bulunduğu bölgeyi eşsiz bir yer yapıyor. Yemekleri süsleyen ve soframızdaki yemeklerde kullanılan lezzetlerle birleşince, tadından vazgeçilmez yapıyor. Bu yazımda işte onlardan biri olan Şanlıurfa’nın yöresel lezzetlerini ele alacağım. Yöresel ürünler denilince Güney Doğu Anadolu bölgemiz, oldukça zengin bir menüye sahip. Siverek peyniri, Urfa kuruyemiş gibi daha birçok lezzet, Güney Doğu Anadolu bölgemizin vazgeçilmez lezzetlerinden…

Konu lezzet denilince, Güney doğu Anadolu bölgemiz listenin en başlarında olduğunu herkes tarafından kabul edilebilir bir gerçek. Öyle ki gezi sırasında en çok uğranan kapalı çarşısı ve bu çarşının yerli ve yabancı turistlerden elde ettiği satışa bakıldığında bu durumu kanıtlıyor nitelikte. Şanlıurfa’nın yerel sakinlerinin, çevre ve Türkiye’nin her yerindeki yakın çevresine, bu lezzetlerden tadımlık veya sipariş üzerine gönderim yapsa da insanların bu yöresel lezzetleri tattıktan sonra, daha fazlasını istemesi üzerine yerel, yöresel lezzetlerle ilgili satış yapan firmalara göz atıyorlar.

İşte Urfa’ya Has Yöresel Lezzetler

Urfa kuruyemiş Ürünleri

Yerel Urfa yerel cevizi

Lezzetiyle, çabuk kırılabilen ve ince kabuğu ile kalitesinden ödün vermeyen yöresel lezzetlerden biri.

Cevizli Sucuk

 Urfa’ya Has Yöresel Lezzetler Hangileri?

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Lokum ve cezerye sınıfına giren geleneksel tatlardan biridir. Özellikle de kelebek cevizli sucuk en baş tacı olanıdır.

Kuru üzüm

Her derde şifa olan kuru üzümü bir de Urfa’lısıyla tanışın. Yöresel olarak geniş çeşitleri bulunan yöresel lezzetlerden biri olan Urfa kuru üzümünü tatmanızı kesinlikle öneririm.

Sihirli Suriye cipsi

 Urfa’ya Has Yöresel Lezzetler Hangileri?

Temel içeriğinde mısır unu içeren doğal ve yöresel lezzetlerden biridir. En çok merak edilen ve tadılan değişik, bir yöresel tattır. İçeriğinde asla zararlı maddeler bulunmaz. Aynı zamanda da geniş ürün seçeneklerine sahiptir.

Diğer Kuruyemişler

Meşhur Urfa fıstığı, Ev yapımı üzün pestili ve geniş türleriyle daha birçok kuruyemiş ile yöresel lezzetlerin farkını anlarsınız.

Siverek Peyniri

 Urfa’ya Has Yöresel Lezzetler Hangileri?

Urfa’ya gidip de bu peynirden almayan yoktur herhalde. Yöresel lezzetlerden en çok tercih edileni ve en sık tüketileni olan siverek peyniriyle tanışın! Koyundan yapılan peyniri, örgü peyniri ve siverek yaprak peyniri şeklinde üç çeşide sahiptir. 80 derecede kaynatılarak elde edilir ve son derece organiktir.

Urfa Yöresel Ürünleri Nereden Alırım?

Bu yazıma başlamadan konuyla ilgili araştırmalarımda yardımcı olan ve bu yöresel lezzetlerin tedariğini tam da yerinden (Urfa’dan) sağlayan urfayoresi.com adlı internet sitesinden, güvenle ve hızla sipariş verebilirsiniz.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu