TÜVTÜRK Ağır ve Hafif Kusurlar

TÜVTÜRK araç muayenesinden sorumlu tek kurumdur. Özellikle araç muayenesindeki ağır ve hafif kusurlar TÜVTÜRK kanalıyla takip edilmelidir. TÜVTÜRK’ ün kusur kabul ettiği bir durum varsa araç o kusuru gidermek zorundadır. O kusur ağır ise 1 ay içinde giderilmeli ve muayeneye tekrar götürülmelidir. Eğer hafif kusurluysa tekrar muayeneye gerek yoktur. 2 yılda bir yapılan genel muayeneye kadar bekleyebilir. Elbette hafif kusur emniyetli olma hali değildir. Ancak ağır kusur gibi tehlike de oluşturmamaktadır. Her iki durumda da hazırlanan rapor her zaman araçta bulunmalı ve her muayeneye getirilmelidir.

 TÜVTÜRK Ağır ve Hafif Kusurlar

Gerekli Belgelerin Eksikliği Bile Ağır Kusurdur

Ağır kusur aracın sadece bir bölgesinde olacak değildir. Başta ruhsat olmak üzere direksiyonda, frende, el freninde, ABS’de olabilir. Ruhsatın okunmaması ağır kusur sayılmıştır. Aracın renginin farklı olması, olması gereken koltuk sayısındaki fazlalık veya eksiklik ağır kusurdur. Ön, arka bilgi eksikliği, fren etkisinin orantısızlığı, aracın fren tipindeki farklılık frenler kategorindeki ağır kusurlardandır. Yine frenlerin sızdırıyor olması, frenlerin kilitlenmesi veya basınçlarındaki orantısızlık da ağır kusurdur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
2021 Model Volkswagen Golf Teknik Özellikleri ve Fiyat Listesi

ABS’nin olmaması veya orantısızlık ağır bir kusurken lambasının çalışmamsı da ağır kusurluk bir durumdur. El frenine bakacak olursak; el freninin olmaması veya çalışmaması otomatik olarak ağır kusurdur. Ancak el freni varken bunun hasarlı olması, çubuklarındaki yahut silindirindeki kusur ağır kusurdur. Araçların ağır ve hafif kusurlar içermesi kişilerin can güvenliğinin riskte olması demektir. Ağır kusurlar bu riski daha da artırmaktadır.

İLGİLİ İÇERİKLER

Hafif Kusurlar Ciddiye Alınmalıdır

Hafif kusurlu araç ise trafiğe çıkma konusunda bir engel yaşamamaktadır. Ancak bu kusurlar zamanla ağır kusura dönüşebilir. Bu yüzden vaktinde gereken işlemler yapılmalıdır. Yoksa ağır ve hafif kusurlar birlikte daha zorlayıcı durumlar oluşturacaktır.  Genellikle frenlerde hafif kusur karşımıza çıkmaktadır. Ağır kusurdaki gibi ABS, ruhsat gibi noktalardaki kusur hafif olarak nitelendirilmemiştir. Frenlerde ise, sürtünme değeri ile beraber yavaş hareket etmesi hafif kusurdur.

Frenin montelenmesinde uygunsuzluk olması ve fren borularındaki korozyon hafif kusurdur. İlk yardım çantasının hiç olmaması ya da içindeki eksiklikler hafif kusurdur. Yine yangın söndürme tüpünün yokluğu ya da tüpteki aksaklıklar hafif kusurdur. Egzoz ve araç halısındaki aksaklıklar hafif kusur kapsamındadır.

Kaynak: https://www.otomovi.com/arac-muayenesinde-hafif-ve-agir-kusurlar/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu