Keşfet

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

Birbirinden faydalı ve ilgi çeken projeleri ile halkının çılgın proje kavramına alışkın olmasına neden olan Türkiye’nin ilgi çeken 10 projesi bir arada. Özellikle İstanbul Yeni havalimanı ve Şehir Hastanesi gibi büyük işlerin yanında Türkiye genelindeki birçok proje, özellikleri ve bulundukları bölgeye kattığı değerler ile adından söz ettirmeyi başarıyor. Her geçen gün netleşen proje detayları ise ülkemizin yapı alanında ne denli geliştiğinin en önemli göstergeleri niteliğinde.

  1. Kanal İstanbul

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

İstanbul’un çehresini değiştirecek projeler arasında gösterilen Kanal İstanbul 2011 yılından itibaren ortaya atılan projeler arasında yer alıyor. Yapımına başlanmış olan kanalın 5 yılda bitirilip faaliyete sokulması hedeflenmekte. Küçükçekmece, Avcılar, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerini kapsayacak kanal güzergahının toplam uzunluğu ise 45 kilometre olacak. 2023 yılında hizmete girmesi beklenen Kanal İstanbul’un maliyeti 60 milyar TL.

  1. İstanbul Yeni havalimanı

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

Büyüklüğü İstanbul sınırlarını aşıp Dünya geneline ulaşacak olan İstanbul Yeni havalimanı projesinin ilk etap açılışı için geri sayım sürüyor. İstanbul Arnavutköy ilçesinde yapımı son sürat devam eden havalimanının açılış tarihi olarak 29 Ekim 2018 tarihi netleştirilmiş durumda. 4 etaptan oluşacak olan havalimanı bitirildiğinde yılda 150 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak.

Yolcuların giriş çıkışları için yararlanacakları terminal binası son teknoloji imkanlarından yararlanılarak yapılıyor. 1,3 milyon metrekare alan üzerine kurulan havalimanı dünya üstündeki en büyük olma özelliği taşıyacak.

  1. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

Nam-ı diğer Demir İpek yolu olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu büyük ölçüde bitmek üzere. Demiryolu ağının Londra’dan Pekin’e kadar uzanmasındaki kilit proje olan demir yolu Türkiye’nin Gürcistan ve Afganistan ile olan ilişkilerinin olumlu yönde ilerlemesini sağlayacak öneme sahip. 30 Ekim 2017’de bitirilerek faaliyete girmiş olan demir yolu, yük ve yolcu seferlerine başlamıştır.

  1. Üç Katlı Büyük İstanbul Tüneli

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

İstanbul trafiğini rahatlatmak adına her geçen gün yeni bir tünel projesi gündeme gelirken, 3 katlı Büyük İstanbul Tüneli hayata geçirilmeye hazırlanıyor. İstanbul’un 3. Tüp Geçidi olacak olan proje ile iki yaka bir kez daha birbirine bağlanacak. 6.5 kilometre uzunluğa sahip olacak olan tünel deniz seviyesinden en alçak düzeydeki geçit olma özelliği ile de bir ilke imza atacak.

  1. Ovit Tünel Projesi

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

Makyol İnşaat’ın üstlendiği Ovit Tüneli Rize İkizdere’de inşa ediliyor. Toplam 14.3 kilometre uzunluktaki tünelin 369 metresi çığ tüneli olarak düşünülmüş. Yaklaşık 412 milyon 366 bin liraya mal olması beklenen tünel, uzunluğu ile Türkiye’deki en uzun ikinci tünel unvanına sahip olacak.

  1. 1915 Çanakkale Köprüsü

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

1915 Çanakkale Köprüsü temelinin 18 Mart 2018 yılında atılması planlanıyor. 6 yılda tamamlanması beklenen köprünün toplam uzunluğu 3869 metre olacak. İstanbul ile Balıkesir arasındaki ulaşımın daha kolaylaşmasını sağlayacak köprünün toplam yatırım bedeli yaklaşık 10 milyar TL. 1915 Çanakkale Köprüsü’nü diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise ayak aralıkları arasındaki mesafenin 2023 metre olacak olması.

  1. İzmir Karayolu ve Raylı Körfez Geçiş Projesi-İZKARAY

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

İzmir’in önemli tüp geçit projesi olan İZKARAY, Karşıyaka ve Üçkuyular mevkileri arasında yapılacak. 5 yılda bitirilmesi hedeflenen projenin İzmir Mavişehir’den başlayacak. Batırma tünel teknolojisi kullanılarak inşa edilecek raylı sistem ile şehrin iki yakasının birleşmesi söz konusu olacak.

  1. Ankara Cumhuriyet Kulesi

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

2003 yılında temelinin atılmasına rağmen halen bitirilememiş olan Ankara Cumhuriyet Kulesi şu anda 144 metre uzunluğa sahip. İmara aykırı ve mania hattı bölgesindeki konumu nedeniyle bir türlü onay alamamış olan kulenin akıbeti geçtiğimiz günlerde Keçiören halkının oylamasına sunuldu. 25 Kasım 2017 tarihinde yapılan oylamaya göre sandıktan %76 yıkılmasın oyu çıktı. Bu sonuç doğrultusunda Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna Cumhuriyet Kulesi projesinin en güncel hali ile yeniden beğeniye sunulacağını açıklamıştır.

  1. Kanal Edirne Projesi

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

DSİ tarafından hayata geçirilen Kanal Edirne Projesi’nin %90’lık kısmı tamamlanmış durumda. Meriç Nehri’nde yapımı süren kanal 46 milyon TL yatırım değerine sahip. 7800 metre uzunlukta yapılan kanal nehrin by- pass edilip açılan kanal ayrıca üzerinde yaya ve araçların kullanacağı 5 adet köprü bulunduracak.

  1. İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi

Türkiye’nin İlgi Çeken 10 Projesi

1 Ekim 2017 tarihinde inşaatına başlanmış olan İstanbul İkitelli Şehir Hastanesi en geç 2020 yılında ilk hastalarını kabul etmeye başlayacak. 203 Milyar Japon Yeni’ne mal olan hastane projesini Rönesans Sağlık Yatırım ile Japon Sojitz firması üstlendi. 2700 yataklı şehir hastanesi günde binlerce kişinin yararlanacağı önemli bir sağlık merkezi olacakken, son teknolojiler ile donatılan binası ile deprem anlarında bile ameliyathanelerde sağlık hizmeti verilebilecek.

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı