Türkiye’de Yabancıların izinleri!

Ülkesinden kalkıp, yabancı bir ülkeye giden yabancının gittiği ülkenin yasaları nezdinde alması hukuk-i zorunluluk teşkil eden yasal izinler bulunur. Yabancı uyruklu bir vatandaşın ülkemiz Türkiye’ye geldiğinde ne gibi izinler alması gerektiğini ve yükümlülüklerinin neler olduğunu bu yazımızda anlatacağız.

oturma izni

Öncelikli olarak bir yabancının Türkiye topraklarına bir vasıta ile gelip giriş yapmış olması gerekir. Türk sınırları içerisine giriş yapan yabancının turistlik, iş görüşmesi, gezi gibi maksatlar ile Türk sınırlarına giriş yapabilir. Bu tarz eylemler için yabancının izin almasına gerek kalmaz. Peki yabancı ikamet etmek maksadı güdüyorsa ne gibi izinler alması gerekir gelin bunu inceleyelim.

Yabancı Oturma izni : Yabancı uyruklu vatandaş Türk sınırları içerisine giriş yaptığı andan itibaren yasal olarak 30 gün Türkiye’de konaklayabilmekte. Bu süreden daha fazla bir süre oturum sağlamak istemesi durumunda Yabancı oturma izni alması mesuliyeti vardır. Bu yükümlülüğü yerine getirdikten sonra ülkemizde ikamet edebilir vaziyete gelir.

Türkiye’de yabancıların oturumu ile ilgili izinlerin verilmesinde görevli kurum İçişleri bakanlığına bağlı olan Göç idaresi başkanlığıdır. Bu kurum yabancıların oturma izinlerinin düzenlenmesinde yetki sahibidir. Oturma izni yabancı için bir zorunluluk durumunda olan, yabancının yaşam standartlarının, kalitesinin arttırılmasını sağlayan yasal olarak ikamet edebilmesine olanak veren T.C. resmi makamlarından bir tanesi olan Göç idaresi tarafından verilen bir izin belgesidir.

Türkiye’de yabancının kaçak durumuna düşmemesi için mutlaka gereken izinleri verilen zaman diliminde yaptırması gerekir. Yabancının ikamet elde edebilmesi için yasalarca belirlenmiş olan zorunlu sağlık sigortasını, prim tutarını ödemesi gerekir. Sağlık sigortası yaptıran yabancı ancak o zaman izin için başvuru yapabiliyor. Zorunlu sağlık sigortası prim tutarı ise en az asgari ücret üzerinden hesaplanır böylelikle poliçeye ödenecek tutar belli olur.

Bu makalemiz sayesinde oturma izni nasıl alınır? Bu iznin yabancıya ne gibi avantajları olduğunu anlamış bulunuyoruz. Yabancı uyrukluların alması gereken izinleri konusunda yada ne gibi işlemler yapması gerektiği konusunda soru işaretleri bulunuyor ise onlara bu konuda danışmanlık hizmeti sağlayabiliyoruz.

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu