Türkiye’de Hangi Peynirler Üretiliyor

Google News

Özellikle kahvaltıların vazgeçilmez parçalarından biri olan peynirler, birçok çeşide sahiptir. Öyle ki Türkiye’de peynir çeşitleri açısından oldukça zengin bir ülkedir. Çeşitli bölgelerde kendine has özelliklere sahip peynirler üretilir.

TürKiye'de Hangi Peynirler Üretiliyor

Kahvaltı sofralarında yerini aldığı gibi çeşitli yemeklerde de sıklıkla kullanılan Peynir birbirinden lezzetli çeşitlere sahiptir. Peynir fiyatları ve çeşitlerine göre ayrılırken en tercih edilenler arasında; ezine, tulum, antep, divle obruk, civil, Van otlu, Kars kaşarı, örgü peynir, lor peynir ve mihaliç peyniridir. Her birinin kendine has görüntüsü ve tadı bulunur.

Kahvaltı sofralarının sevilen tatlarından ezine peynir, inek, koyun veya keçi sütünden yapılır. Sert ya da yumuşak kıvamlı olan bu peynir, tam yağlı ya da yarım yağlı olarak üretilir. Çanakkale ve çevresinde üretimi yapılır. Tulum peyniri de en sevilen seçeneklerin başında gelir. Ülkemizde en çok tüketilen peynirlerden tulum, ez az üç ile altı ay boyunca tulumların içerisinde bekletilerek özel tadının alması beklenir. Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde kendine has tulum üretilir ve her biri de özel tatlara sahiptir.

Antep peyniri, adından da anlaşılacağı üzere Gaziantep ve çevresinde meralarda otlayan küçükbaş hayvanların sütlerinden hazırlanır. Adına Antep’de pişken ya da kelle de denir. Divle obruk peyniri, Karaman Üçharman (Divle) Köyü ve çevre köylerde tamamen doğal şekilde beslenen koyun, keçi sütünden elde edilen ve genellikle çiğ sütten yapılan bir üründür. Bu peynirin diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, peynir telemesinin yıkanması ve olgunlaştırmak amacıyla yörede bulunan ve içerisinde kendine has küf florasının olduğu obruk denilen mağaraya konmasıdır.

Peynirler burada bir süre olgunlaştırılır. Civil peyniri, yağı tamamen alınmış taze sütten hazırlanır. Kahvaltılar başta olmak üzere yemeklerde de sıklıkla tüketilir. Lor peyniri, kolaylıkla ufalanır ve tuzsuz bir peynir çeşididir. Tuzsuz olması sebebiyle özellikle böreklerde tüketilen bu peynir, kahvaltılarda çeşitli baharatlarla karıştırılarak da tüketilir. Kars kaşarı, yaylalarda beslenen hayvanların taze sütlerinden yapılır.

Sütün kalitesi ve yapım tekniği sebebiyle peynirler arasında önemli bir yere sahiptir. Türkiye’nin birçok bölgesine yapılan örgü peynir beyaz peynire benzerliğiyle dikkat çeker. Yüksek besin değerine sahip olup kendine has aromasıyla da sevilerek tüketilir. En önemli özelliği sıcak suda kaynatıldıktan sonra tipik saç örgüsü şeklinin verilmesidir.

Yapımında süt genellikle de koyun sütü kullanılan Can otlu peynir, çiğ sütün mayalanmasıyla hazırlanır. İlk bahar aylarında üretilen bu peynirin içerisinde sirmo, heliz, mendo, siyabo, kekik ve yabani nane gibi otlar bulunur. Son olarak mihaliç peyniri ise keskin ve tuzlu yapısıyla salata ve yemeklerde sıklıkla tüketilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir