Sağlık

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Tüp Bebek Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

Günümüzde yüz binlerce kadının anne olma hayalini gerçeğe dönüştüren tüp bebek uygulaması artık daha başarılı sonuçlar doğuruyor. Özellikle nedeni bilinemeyen infertilite teşhisi konan kadınlarda yeni bir umut olan tüp bebek tedavisi günümüzde tüm dünya genelinde en çok uygulanan kısırlık tedavisi olma özelliği taşıyor. Ayrıca enfeksiyon, sperm kalitesinin düşüklüğü ya da rahim tüplerinde tıkanıklık gibi çeşitli sorunlar yaşayanlara d umut oluyor.


En genel şekliyle tüp bebek tedavisi kadınlardaki yumurtaların ve erkeklerde spermin toplanması, laboratuvar ortamında birleştirilmesi ve döllenmenin gerçekleştirilmesi ile yapılan bir uygulamadır. Döllenen yumurta yeniden kadının rahmine yerleştirilir ve uygun süreçte embriyo oluşumu beklenir.

Döllenen yumurtanın kadının rahmine yerleştirilmesi ile birlikte aslında uygulamanın teknik açıdan sonra erdiğini, sadece kontrollerin gerçekleştirildiğini belirtebiliriz. Çünkü bu aşamanın ardından hamilelik normal seyrinden farklı olmadan devam eder. Uygulama sonrasında tüp bebek işlemine özel bir müdahale ya da işlem yapılmaz. Sadece rutin kontrollerin çok daha titiz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir.

İLGİLİ BİLGİ:
Mango Nedir? Mangonun Faydaları Nelerdir?

Tüp Bebek Tedavisi Ve Aşılama Arasındaki Fark Ne?

Aşılama tedavisi genellikle erkeklerdeki spermin hareketinin yavaş olması ya da kalitesinin düşük olması gibi durumlarda uygulanıyor. Erkeklerdeki sperm kadınlarda yumurtanın olduğu bölgeye enjekte ediliyor. Ancak öncesinde yumurtanın çatlama eviyesine kadar büyümesi ve çatlaması sağlanıyor. Tüp bebek uygulamasında olduğu gibi döllenme laboratuvar ortamında yapılmıyor. Normal bir hamilelikte olduğu gibi anne adayının rahminde döllenme gerçekleşiyor.

Aşılama tedavisinin uygulanmasına ve birkaç kez tekrar edilmesine karşın hamileliğin gerçekleşmemesi durumunda ise artık tüp bebek uygulamasına geçilmesi öneriliyor. Tüp bebek tedavisinde artık başarı oranının daha yüksek olması, daha fazla ayıda ailenin bebek sahibi olma isteğinin karşılanmasını sağlıyor. Ancak halen kadınlar bu uygulamaya tedirgin yaklaşabiliyor.

Aslında Acıbadem web adresinde konuya dair merak edilen her soruya yanıt verilmiş durumda. Hatta hekim tarafından tüp bebek uygulaması detayları ile birlikte aktarılıyor. Hem metin hem de video ile bu uygulamaya dair detaylar ziyaretçilere anlatılıyor. Acıbadem internet sitesinden tüm bilgileri edinmeniz, uygulama hakkındaki tedirginliklerinizin ortadan kalkmasını sağlayabilir. Anne baba olma hayalinizi daha fazla ertelemenize gerek kalmıyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Sigarayı Bıraktıran Kitap: Allen Carr ile Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı