Tırnaklar Neden Yavaş Uzar?

Google News

Tırnaklar Neden Yavaş Uzar? Tırnak, insanların ve birçok omurgalının parmak uçlarının dışını kaplayan tırnak etleridir. Sağlıklı bir insan vücudundaki 20 parmağın her biri parmak ucunda olmalıdır. Tırnaklar, keratin adı verilen sertleştirilmiş bir proteinden meydana gelir.

Tırnağın başlangıç kısmında yer alan ve yarım ay şeklinde olan beyaz kısma lunula adı verilir. Bir insanın normal şartlarda tırnakları günde 0,1 mm uzar. El tırnaklarının uzayıp tamamen yenilenmesi 4 ila 6 ay, ayak tırnakları ise 12 ile 18 ay arasında sürer. Tırnakların büyüme süresi insandan insana göre değişiklik gösterir. El yıkama ve bakım gibi durumlarda tırnaklar daha hızlı uzar.

Tırnak bazı kültürlerde önemli yere sahiptir. Bazı kültürlerde uzun tırnak kadınlığı temsil ettiği düşünülür. Bazı Asya ülkelerinde el tırnaklarının ya da sadece serçe parmağı tırnağının burun karıştırma ya da uyuşturucu madde kullanma ile bağdaştırıldığı için hoş karşılanmamaktadır.

Tırnaklar hakkında yanlış bilinen bazı konularda vardır. Bunlardan bir tanesi bir insan öldükten sonra da bir süre daha tırnaklarının büyümeye devam ettiğidir. Aslında durum tam olarak böyle değildir. İnsan öldükten sonra vücudundaki su yavaş yavaş azalır ve deri büzülerek geri çekilir. Bu sebeple de tırnaklar daha belirgin hale gelir. Dışarıdan bakıldığı zaman tırnaklar büyüyor gibi gözükebilir. Fakat aslında büyüyen tırnaklar değildir.

Tırnaklar Neden Yavaş Uzar?

Tırnaklar Neden Yavaş Uzar?

“Tırnakların uzamamasının belirtisi ne olabilir?” Tırnakların uzamamasının en önemli nedenlerinden bir tanesi tırnak kökünün son kısmındaki matriksin tam olarak gelişmemesidir. Sinir, lens ve kan damarlarından oluşan matris tırnağı oluşturduğu için hücrelerin yeniden düzenlenmesini ve sertleşmesini sağlar. Substrat beslendiği sürece büyüme sağlıklı bir şekilde devam edecektir. Tırnakların uzama hızı kişiden kişiye değişir. Tırnak uzama hızı yaşa, yaşanılan bölgeye, mevsime ve genetik faktörlere göre değişkenlik gösterebilir.

Tırnak Uzamaması Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

Vitamin eksiklikleri de yavaş tırnak büyümesine neden olabilir. Biyotin (B7 vitamini olarak adlandırılır) yokluğunda tırnak büyümesi yavaşlayabilir. Öte yandan saçlarda seyrelme ve saç dökülmesi de görülebilir. Sağlıklı bir diyet uygulanarak biotin eksikliği ile mücadele etmek için yumurta, tavuk, peynir, süt, kepekli tahıllar, balık ve kuzu yenebilir.

İlgili İçerikler

Tırnaklar Neden Yavaş Uzar?

Yavaş Uzayan Tırnaklara Çözüm

“Tırnaklar nasıl hızlı uzar?” sorusunun birkaç çözümü vardır. Hızlı kırılan ya da yavaş uzayan tırnaklara sahip olan kişiler, bazı kozmetik ürünlerin yanı sıra çeşitli uygulamalar için doğal malzemeleri kullanabilirler. Aşağıdaki uygulamalar tırnaklarınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasına yardımcı olabilir;

  • Tırnaklarınızı sık sık zeytinyağı ile ovabilir,
  • Tırnaklarınızı limonla ovun ve 10 dakika bekletebilir,
  • Güvenilir içeriklerden elde edilen oje ile tırnaklarınıza bakım yapabilirsiniz.

Yavaş tırnak büyümesine de neden olabilecek fiziksel kusurları tespit edip tedavi ederken bir doktora danışmak da önemlidir. Altta yatan başka bir sebep de tırnakların uzama problemi olabilir.

https://www.youtube.com/results?search_query=t%C4%B1rnaklar+neden+yava%C5%9F+uzar

Tırnaklar Neden Yavaş Uzar? İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=0a4iZUtGUCg

https://www.youtube.com/watch?v=xVCRt4ch3Kg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir