blank
blank

Tez Nasıl Yazılır?

Abone olblank

Tez, lisans üstü eğitim alan kişilerin aldıkları akademik eğitim sonucu,  araştırma yapma yeteneğini kazandığını göstermek amacı ile yazılan bilimsel yazımlardır. Tez yazarken uyulması gereken bir takım kurallar vardır ve tez yazarının bu kurallara harfi harfine uyması gerekmektedir. Tez yazmaya başlamadan önce ilk olarak öğrenci kendisine araştırmak istediği bir konu belirlemelidir. Daha sonra tezi yazarken kendisine danışman olmasını istediği bir hoca seçmelidir.

Tez Nasıl Yazılır?

Tez konusunu gerekirse danışman hoca ile konuşarak ta belirlenebilmektedir. Bütün bunlardan sonra, bağlı bulunulan enstitüye bir dilekçe ile tez konusu, tez danışmanı ve tez hazırlanırken kullanılacak araştırma yöntemlerinden bahsedilen bir dilekçe verilerek onaylaması beklenir. Enstitüden tez için onay geldikten sonra ilk olarak literatür taraması yapılarak konu ile ilgi dokümanlar toplanır, tezin içindekiler kısmının planı yapıldıktan sonra, bu plan doğrultusunda yazım işlemine geçilir. Tez yazılırken isteğe bağlı olarak tez yazdırma için bir başka kişiye taslak verilir ve yazdırılabilir.

İLGİLİ BİLGİ:   İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

Tez Yazımındaki Biçimsel Kurallar Nedir?

Tez yazımında ya da tez yazdırma sırasında kullanılacak dilden, tezin basılacağı kağıdın gramajına kadar uyulması gereken bir takım kurallar bulunmaktadır. Tez yazımında net ve sade bir üslup kullanmak gerekmektedir. Tez, üçüncü tekil şahıs dili ağzından yazılmalıdır. Kullanılması gereken dil dışındaki kurallar;

  1. Kullanılacak kağıt, 80 – 100 gr/m2 ve birinci hamur beyaz, A4 kağıt olmalıdır.
  2. Özet, teşekkür, içindekiler, şekiller, çizelgeler, simgeler ve kısaltmaları belirten sayfalar ve sayfa numaralandırma kurallarına uygun olarak yapılmalıdır.
  3. Yazı karakterleri de kuralına uygun olarak, Times New Roman, Arial Tur, Courrier New Tur, Helvetica karakterlerinden biri tercih edilerek yazılmalıdır.
  4. Satır aralıkları ve paragraf düzeni istenilen şekilde yapılmalıdır. Genellikle tezlerde, satır aralıkları 2 satır aralığı, paragraflara ise 1 cm içeriden başlanmaktadır.
  5. Kısaltmalar, alıntılar, dipnotlar, resimler ve diğer tüm bölümlerle ilgili belirlenmiş kurallara uymak gerekmektedir.
İLGİLİ BİLGİ:   İş Yerinizin Hayatınızı Zehir Ettiğini Gösteren 5 İşaret!

 Tez Bölümlere Nasıl Ayrılır?

Tez yazdırma veya yazım işlemi sırasında bölümlere ayrılmalıdır. Bölümleme sırası ile kısaca, dış kapak, dış kapaktan sonra boş bir sayfa, iç kapak, iç kapaktan sonra boş bir sayfa, tez değerlendirme kurulu sayfası ve daha sonra önsöz, içindekiler,tablolar, şekiller, grafikler dizini, giriş, tezin arka sayfalarında ise, sonuç, özet, kaynakça, ekler ve özgeçmiş bölümü yer almaktadır.

Tez Teslimi Nasıl Yapılır?

Tez tamamlandığında, danışmandan alınan yazılı onay ile öğrenci, tez savunma jürisinde bulunan asil ve yedek üyelerinin sayısından bir tane fazla sayıda kuralına uygun olarak ciltlenmemiş tezi, enstitü müdürlüğüne teslim etmesi gerekmektedir.

blank
avatar
  Subscribe  
Bildir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı