takipçi satın al

Temporomandibular Eklem Nedir?

Temporomandibular eklem, mandibulayı kafatasının temporal kemiğine bağlayan bir eklemdir. Menteşeli bir sinovyal eklem türüdür ve adı “zaman” anlamına gelen Latince tempor ve “çene kemiği” anlamına gelen mandibular kelimeden türetilmiştir.

Temporomandibular eklem, çeneyi açıp kapatmaktan, konuşmayı, çiğnemeyi, esnemeyi ve yaylı çalgıları çalmayı sağlamaktan sorumludur. Ayrıca bu hareketler sırasında alt çeneyi stabilize eder.

Temporomandibular eklem, travma veya hastalık nedeniyle yaralanmış olsa bile yetişkinlerde genellikle ağrısız olmasına rağmen, enfeksiyon veya eklem çıkığı gibi birincil Temporomandibular eklem rahatsızlıklarından muzdarip çocuklar, serebral palsi nedeniyle baş ağrısı veya başka semptomlar geliştirme riski altındadır.

Temporomandibular eklem, sinovyal bir eklemdir, yani fibröz doku adı verilen çok sert bir dokudan oluşan bir kapsül ile çevrilidir. Temporomandibular eklem sol ve sağ yarısı, bu fibröz doku ve eklemi stabilize eden ve destekleyen sert elastik bağ dokusu bantları olan bağlar tarafından bir arada tutulur. Dişler ayrıca temporal kemikteki boşluklar aracılığıyla üst çeneye bağlanır. Bu boşluklar, dişler için menteşe görevi gören eklem süreçleri adı verilen çene kemiğindeki sarı sivri uçlu “mandallar” üzerine oturur.

Temporomandibular Eklem
Temporomandibular Eklem

Temporomandibular eklem bir “menteşe eklemidir”, yani herhangi bir dönme hareketine izin vermez. Yanlara doğru hareket edemez, ancak eklemin ön kısmında yukarı ve aşağı (fleksiyon ve ekstansiyon) ve eklemin arka kısmında bir yandan diğer yana (lateral ve medial kaymalar) hareket eder.

Temporomandibular Eklemin Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda Temporomandibular eklem ile ilgili herhangi bir problem ağrıya, baş ağrısına veya yüz şekil bozukluklarına neden olabilir. Yetişkinlerde eklem, spor (ragbi gibi), kazalar ve aksilikler sırasında yerinden çıkabilir veya yaralanabilir. Diğer nedenler şunlardır:

Temporomandibular bozukluk, çocuklarda nörolojik semptomların yaygın bir nedenidir. Temporomandibular eklem en yaygın olarak temporomandibular eklemlerden birini veya her ikisini içeren travmanın sonucudur. Bir temporomandibular eklem bozukluğunun birincil semptomu, çene eklemindeki ağrıdır. Bir temporomandibular eklem bozukluğunun diğer belirtileri şunlardır:

Temporomandibular eklem ile ilgili herhangi bir problem ağrıya, baş ağrısına veya yüz şekil bozukluklarına neden olabilir. Yetişkinlerde eklem, spor (ragbi gibi), kazalar ve aksilikler sırasında yerinden çıkabilir veya yaralanabilir. Diğer nedenler şunlardır:

Temporomandibular Eklemin Belirtileri Nelerdir?

Temporomandibular eklem en yaygın olarak temporomandibular eklemlerden birini veya her ikisini içeren travmanın sonucudur. Bir temporomandibular eklem bozukluğunun birincil semptomu, çene eklemindeki ağrıdır. Bir temporomandibular eklem bozukluğunun diğer belirtileri şunlardır:

Çocuklarda Temporomandibular eklem ile ilgili herhangi bir problem ağrıya, baş ağrısına veya yüz şekil bozukluklarına neden olabilir. Yetişkinlerde eklem, spor, kazalar ve aksilikler sırasında yerinden çıkabilir veya yaralanabilir.

Temporomandibular Eklem Komplikasyonları Nelerdir?

Çene enfeksiyonlarının en sık görülen komplikasyonu çene ekleminde bulunan sertliktir. Bu, ağzınızı açmayı veya kapatmayı zorlaştırabilir veya acı verebilir. Bazen eklem o kadar ağrılı olabilir ki yemek yemek zordur. Nadir durumlarda, enfeksiyon vücudunuzun diğer bölgelerine yayılabilir.

Çene enfeksiyonu tedavisi genellikle antibiyotikler ve ağrı kesiciler içerir. Bazı durumlarda, solunum yollarını açmak ve nefes almayı veya yemek yemeyi kolaylaştırmak için ameliyat gerekebilir.

Çeneniz bir kaza veya kavgada yaralanırsa iyileşmesi birkaç hafta sürebilir. Çeneniz bu süre zarfında kas gerginliğinden şişebilir ve ağrıyabilir. Yorgun hissedebilir ve iyi yemek yiyemeyebilirsiniz. Çenenizi temiz tutun ve şişmeyi azaltmak için soğuk kompres veya buz paketi uygulayın. Bir doktor çenenizi muayene edecek ve ağrı kesiciler reçete edebilir.

Çene bölgesine bir den fazla darbe aldıysanız eğer, kemiklerin yerinden kaymasına neden olabilir. Birbirinizi ısırdığınızda dişler eşit şekilde temas etmezse buna “maloklüzyon” denir. Çoğu zaman, diş telleri birlikte büyüdükçe onları yeniden hizalamak için kullanılabilir, ancak bunun gerçekleşmesi birkaç yıl alabilir.

Temporomandibular Eklem
Temporomandibular Eklem

Temporomandibular eklem kronik olarak gerilim altındaysa veya stres altındaysa, eklemin aşınması ve yıpranması, ağrı, sertlik ve fonksiyon kaybıyla birlikte artritik değişiklikler geliştirmesine neden olabilir. Artritten kaynaklanan kronik iltihaplanma, eklem kapsülünü ve bağları zayıflatarak eklemin yerinden çıkmasına neden olabilir. Bu durumda, bu hasarlı yapıları onarmak veya değiştirmek için ameliyat gerekebilir.

Konservatif tedavi ile düzelmeyen temporomandibular eklem bazı kişiler için osteotomi adı verilen cerrahi bir prosedür düşünülebilir; ancak cerrahinin yararına ilişkin uzun vadeli sonuçlar çocuklarda araştırılmamıştır.

Çoğu vaka zamanla kendi kendine düzelse de, bazıları ağrı ve şişliği gidermek için ilaç veya çevredeki kasları güçlendirmek için fizik tedavi gerektirir.

Temporomandibular Eklem Testleri Nelerdir?

Fizik muayenede en sık erişkinlerde temporomandibular eklem hassasiyeti ortaya çıkar. Diğer bulgular şunları içerebilir:

Çocuklarda Temporomandibular eklem ile ilgili herhangi bir problem ağrıya, baş ağrısına veya yüz şekil bozukluklarına neden olabilir. Yetişkinlerde eklem, spor, kazalar ve aksilikler sırasında yerinden çıkabilir veya yaralanabilir. Diğer nedenler şunlardır:

Temporomandibular Eklem Tedavisi Nedir?

Fiziksel bir terapist, Temporomandibular eklem ağrısı için uygun bir tedavi planının belirlenmesine yardımcı olabilir. Çocuklarda şunları içerebilir:

Bazı durumlarda, sağlığınızın iyi olması ve çenenizde kronik bir enfeksiyon olmaması koşuluyla, genel bir diş hekimi çenenizin hizalanması ve ısırması ile ilgili sorunları düzeltebilir. Değilse, bir cerrah dişlerinizi ve çenenizi yeniden hizalamak için ortognatik cerrahi önerebilir. Bu ameliyat ancak çenelerin iskeletsel büyüme plakaları (büyüme bölgeleri) kapanmışsa yapılabilir. Bu, bu ameliyattan sonra çenelerin artık büyüyen dişlere ve çenelere uyum sağlamak için uzayamayacağı veya genişleyemeyeceği anlamına gelir.

Temporomandibular eklem ağrısına, çocuklarda nörolojik semptomların yaygın bir nedeni olan temporomandibular eklem disfonksiyonu neden olabilir. Temporomandibular eklem, kafatasınızın merkezinde bulunan bir menteşe eklemidir. Alt çenenin çiğneme için gerekli olan yukarı aşağı ve yan yana hareket etmesini sağlar.

Çene enfeksiyonu tedavisi genellikle antibiyotikler ve ağrı kesiciler içerir. Bazı durumlarda, solunum yollarını açmak ve nefes almayı veya yemek yemeyi kolaylaştırmak için ameliyat gerekebilir.

Çeneniz bir kaza veya kavgada yaralanırsa iyileşmesi birkaç hafta sürebilir. Çeneniz bu süre zarfında kas gerginliğinden şişebilir ve ağrıyabilir. Yorgun hissedebilir ve iyi yemek yiyemeyebilirsiniz. Çenenizi temiz tutun ve şişmeyi azaltmak için soğuk kompres veya buz paketi uygulayın. Bir doktor çenenizi muayene edecek ve ağrı kesiciler reçete edebilir.

Temporomandibular Eklem
Temporomandibular Eklem

Çenenize birden fazla darbe aldıysanız, kemiklerin yerinden kaymasına neden olabilir. Birbirinizi ısırdığınızda dişler eşit şekilde temas etmezse buna maloklüzyon denir. Çoğu zaman, diş telleri birlikte büyüdükçe onları yeniden hizalamak için kullanılabilir, ancak bunun gerçekleşmesi birkaç yıl alabilir.

Temporomandibular eklem kronik olarak gerilim altındaysa veya stres altındaysa, eklemin aşınması ve yıpranması, ağrı, sertlik ve fonksiyon kaybıyla birlikte artritik değişiklikler geliştirmesine neden olabilir.

Artritten kaynaklanan kronik iltihaplanma, eklem kapsülünü ve bağları zayıflatarak eklemin yerinden çıkmasına neden olabilir. Bu durumda, bu hasarlı yapıları onarmak veya değiştirmek için ameliyat gerekebilir. Konservatif tedavi ile düzelmeyen Temporomandibular eklemli bazı kişiler için osteotomi adı verilen cerrahi bir prosedür düşünülebilir. Bununla birlikte, çocuklarda cerrahinin yararına ilişkin uzun vadeli sonuçlar çalışılmamıştır.

Çoğu vaka zamanla kendi kendine düzelse de, bazıları ağrı ve şişliği gidermek için ilaç veya çevredeki kasları güçlendirmek için fizik tedavi gerektirir.

Temporomandibular Eklem ile ilgili videolar;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir