takipçi satın al

Tavukçuluk Popüler Meslek Olma Yolunda

Son günlerde adını sıkça duyar olduğumuz tavukçuluk sektörü günden güne popülerliğini de arttırmaya devam etmektedir. Tüketicilerin son zamanlarda organik ürünlere doğru yönelmesi ile beraber market yumurtalarından ziyade doğal yumurta arayışına girmişlerdir. Fakat doğal yumurtanın az bulunması sebebiyle birçok girişimci bundan faydalanarak bu sektöre giriş yapmıştır. Ve halen de günden güne yeni girişimcilerin durağı olmaya devam etmektedir. Hâl böyle olunca çoğu meslek sahibi insan işlerini terk ederek kendisini tavuk çiftliği sahibi olarak görmeye başladı. Oldukça güzel kâr marjına sahip olan tavukçuluk işi hem kendi işiniz olması hem de pek fazla yorucu bir faaliyet gerektirmemesi birçok insanı teşvik etmektedir.

tavuk satisi min

 

Başlangıçta kümes kurulum maliyeti haricinde başınızı ağrıtacak pek bir maddi sorun gözükmemektedir. Tabii ki dikkat edilmesi gereken asıl kısım kurulumdan sonraki süreçtir diyebiliriz. Bu aşamadan sonra tavuklarınızın sağlığı ve strese girmemeleri için gerekli önlemleri almanız gerekmektedir. En ufak bir hastalık oluşumunda dikkat edilmeksizin diğer tavuklara bulaşabilir ve böylece bütün çiftliğiniz hastalıkla boğuşabilir. Bunun sonucunda tedavi masrafları doğabilir ya da birçok tavuğunuzun telef olmasıyla sonuçlanabilir.

Sistem kurulumu da son derece önem arz etmektedir. Metrekare başına 6 tavuk düşüyor ve siz bütün sistem tercihlerinizi bu sayıyı baz alarak gerçekleştirmelisiniz. Örneğin 100 tavuk için kümes seçimi yapmanız gerekiyor. Bu tavuklar için en ideal kümes genişliği 15 metrekare olmalıdır. Ayriyeten kümes içerisine yerleştireceğiniz yemlik ve sulukların sayısı da her 4 tavuk başına 1 adet düşecek şekilde ayarlanmalıdır. Isıtma ve ışık sistemi seçimi yaparken kümes büyüklüğünü, tavuk sayısını, mevsimsel şartları ve gün içerisindeki hava koşullarını baz alarak seçmeliyiz. Tavuklar ne çok sıcağa ne de çok soğuğa gelmezler.

Onlar için ideal sıcaklığı korumak hem sağlıkları açısından hem de yumurta verimi açısından oldukça önemlidir. Işık konusunda da oldukça hassastırlar. Tavuklar alacakaranlıktan hoşlanmazlar. Bu durumun önüne geçmek için günbatımından ve gün doğumuna yakın ışıklandırma ile gerekli önlemleri almanız gereklidir. Aksi takdirde tavuklar birbiri üzerine çıkabilecek ve birçok can kaybı ile karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

Şimdiye kadar sizlere bu meslekte dikkat etmeniz gerekenleri ve kurulum aşamaları ile bilgileri sunduk. Peki bu mesleği popülerliğe iten durum nedir? Tavukçuluk sektörünü günbegün popüler yapan en önemli etken tabii ki de aylık getirdiği kazançtır. Bu kazanç asla küçümsenecek bir miktar değildir. 100 tavuk ile başlayacağınız bu işte aylık çok güzel kâr marjına sahip olabilirsiniz. Yumurta çiftliği kurmak son zamanlarda sadece köylerde olmasından ziyade artık şehir merkezlerinde de görmemiz şaşırılacak bir durum gibi gözükmüyor.

Çünkü pek çok girişimci tavukçuluk mesleğini ek gelir olarak düşünürken bir anda sağlamış olduğu geliri görünce direkt mesleği olarak görmeye başlamışlardır. Kümes kurulumu durumunda genelde çadır kümes tercih edilmektedir.Hâl böyle olunca duyumlar sonucunda birçok insan da bu mesleğe soyunmaya başlamışlardır. Tek bir sıkıntılı süreç ise şudur ki satış ağlarınızın geniş bir kitleye ulaşıp ulaşmamasıdır. Gün içerisinde 100 tavuktan elde edeceğiniz 100 yumurta ile aylık 3000 yumurtaya tekabül etmektedir.

Aylık 3000 yumurta satışı yapabilmeniz gerekmektedir. Şayet elinizde yumurta kalması ve satışların olmaması canınızı sıkabilir. Üstelik yumurtalar tazeliğini yitirecek ve tüketiciler tarafından da geçersiz notlar alabilirsiniz. O yüzden sağlam bir ağ ve sizden sürekli yumurta temin edecek alıcılar bulmak son derece önem arz etmektedir.

tavuk satisi 1 min

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir