Keşfet

Taşıt Kredisi Hesaplama

Taşıt Kredisi Hesaplama Yöntemleri Nelerdir?

Taşıt Kredisi Hesaplama

Günümüzde vergilerin yüksekliği, menkul değerlerin fiyatlarının çok yüksek olması, dövizlerinde de çok yüksek miktarlara satılması gibi durumlar nedeniyle özellikle sıfır araç sahibi olmak büyük ölçüde zorlaştı. Bu nedenle genel olarak taşıt kredisi ile ikinci el araç satın almakta olup bu krediyi çekenlerin de yüzde 5 – yüzde 10’luk bir kısmı bu krediyi geri ödeyememesi nedeniyle bankayla olan anlaşma gereği hem ödedikleri para elden gidiyor hem de aldıkları araç. Bu nedenle kredi alırken taşıt kredisi hesaplama araçlarını kullanarak önceden bilgi sahibi olmak, kesenize göre şartlar seçmek ve ödeme planı oluşturmak doğru olacaktır.

Taşıt kredisi günümüzde konut kredisi ile birlikte en çok kullanolan kredi çeşitlerinin başında gelmektedir. Bu krediler taşıt sahibi ve konut sahibi olmak isteyen kişilere kolaylık sağlasa da unutmamak gereken şey bütçene göre harca ve bütçene göre ödeme planı oluştur. Şimdi yazımızın devamında taşıt kredisi hakkında bilgiler verirken aynı zamanda da hesaplama konusuna bakalım.

İLGİLİ BİLGİ:
Güneş Enerjisi Sistemleri Fiyatları

Taşıt Kredisi Hesaplama

İşin gerçeği tüm kredi hesaplama yöntemleri aynıdır. Ancak bankalar ve finans kuruluşları bazı durumlarda bazı eklemeler ve çıkarmalar yapabilmektedir. Buradaki değişkenler genel olarak masraflar ve sigortalardır diyebiliriz. Ana değişken elbette ki faizdir. Bu nedenle ülkede yer alan ekonomistler takip edilerek faizlerin düşeceği dönem tahmin edilmeye çalışır ve gerekirse çekilecek krediler o döneme kadar bekletilir. Nitekim bu durumla birçoğumuz karşılaşmışızdır.

Taşıt kredisi hesaplama da aylık ödenecek taksit tutarına belirli bir oranda faiz koyulur ve bu şekilde hesaplanır. Bunu altta bir örnek ile açıklayalım.

Örnek:

Varsayalım aylık %1 faizle 12 ay vadeli 100 TL kredi alıyoruz. Aylık taksitler 8,88 TL olarak hesaplanacaktır.

Krediyi aldıktan bir ay sonra ilk taksiti ödeme günü geldiğinde 100 TL’nin %1’i olan 1 TL faiz borcunuz olacaktır. İlk taksitte ödenecek 8,88 TL’nin 1 TL’si faiz olarak ödenecektir ve kalan 7,88 TL ise borçtan düşülecektir. Dolayısıyla ilk ödemeyi yaptığınızda 100 – 7,88 = 92,12 TL borcunuz kalır.

İLGİLİ BİLGİ:
Cng Nedir?

Yine aynı şekilde sıra ikinci taksite geldiğinde de aynı işlem tekrarlanacaktır. İkinci taksitte ise 92,12’nin %1’i olan 0,92 TL faiz borcunuz olacaktır. İkinci taksitte ödeyeceğiniz 8,88 TL’nin 0,92’si faiz olarak ödenir. Kalan 7,96 TL ise borcunuzdan düşülür.  Artık kalan borcunuz 92,12 – 7,96 = 84,16 TL’dir.

Sizlerde otomatik olarak taşıt kredisi hesaplama istiyorsanız ALJ Finans sitesini tercih edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı