Tahılın Faydaları Nelerdir?

Google News

Tahılın Faydaları Nelerdir? Tahıl ya da hububat, genellikle nişastalı tohumlar üreten Poaceae familyasına ait bitkileri tanımlamak için kullanılan genel bir isimdir. Çoğu tahıl benzer diyet özelliklerine sahiptir. Tahıllar karbonhidrat bakımından zengindir.

Ancak tahıllar protein bakımından nispeten düşüktür ve doğal olarak kalsiyum ve A vitamini bakımından yetersizdir. Özel olarak rafine edilmiş unlarla yapılan ekmekler, kullanılan tahıllardaki herhangi bir besin eksikliğini gidermek için genellikle takviye edilir.

Tahıllar, insan gıdası olarak genellikle ham tahıl formunda veya çeşitli gıda ürünlerinin bir bileşeni olarak pazarlanmaktadır. Hayvan yemi olarak ağırlıklı olarak hayvancılık ve kümes hayvanları tüketimi için kullanılır ve son olarak insan tüketimi için et, süt ürünleri ve kanatlı ürünlerine dönüştürülür. Birçok tahıl, glikoz, bağlayıcılar, yağlar ve alkoller gibi çeşitli maddeleri üretmek için endüstriyel olarak kullanılır.

Tahılın Faydaları

Tahıllar Nelerdir?

Tahılların çoğu karbonhidrat olduğundan, insan vücudu için ana besin ve enerji kaynağı olarak kabul edilirler. Tahıllar yüksek düzeyde karbonhidratın yanı sıra az miktarda protein ve yağ içerir. Düşük protein içeriği nedeniyle tahılların yüksek proteinli gıdalarla birlikte tüketilmesi önerilir.

Tahıl grubu, yulaf, arpa, makarna, pirinç, ekmek, kuskus, bulgur, erişte gibi tahılları içerir. Bu besinler mısır, çavdar, pirinç, yulaf ve buğday gibi tahıllardan yapılır. Tahıllar ülkemizde beslenme açısından önemli yerlerden biridir. Gıda tüketimi ağırlıklı olarak undan yapılmaktadır.

Ülkemizde en çok tüketilen tahıl ekmektir. Ekmek yerken tam buğday unu mu yoksa tam buğday unu karışımı mı olduğuna dikkat edin. Tahıllar endosperm, kabuk veya tohumdan oluşur. Bir tanedeki bu üç bileşenle tam tahıllar oluşur. Tam tahıllar özellikle B vitaminleri, demir, selenyum ve magnezyum açısından zengindir.

Tahılın Faydaları Nelerdir?

İyi Protein Kaynağıdır

Protein vücudumuz için çok önemlidir. Çünkü vücut onu dokuları onarmak ve inşa etmek için kullanır. Ayrıca hormon ve enzim gibi vücut kimyasallarının yapımında da kullanılırlar. Her tahıl türündeki protein miktarı farklıdır. Örneğin pirinç üzerinde ilerleyelim. İçinde en az miktarda protein vardır. Ancak alabileceğiniz en iyi protein şeklidir. Kemikleriniz, kıkırdağınız, cildiniz, kanınız ve kaslarınız için proteine ihtiyacınız vardır. Bu nedenle, günlük protein alımınızı sürdürmek için tahıl tüketmek iyi bir fikirdir.

Kilo Korumada Rol Oynar

Tam tahıllarla yapılan kahvaltı, kilonuzu yönetmenin harika bir yoludur. Kolonlardaki kayganlaştırıcı etkileri nedeniyle tahıllar sindirim sisteminizin temiz olmasını sağlar. Ayrıca lif uzun süre tok hissetmenizi sağladığı için sizi tok tutar. Yemek yeme isteğinin azalması da kilo vermenize yardımcı olabilir.

Güç Deposudur

Tahıllar, diyetteki toplam kalorinin %30’una kadarını sağlayabildikleri için harika bir enerji kaynağıdır. Muhtemelen dünya çapında en çok tüketilen kalorili gıdalardır. Yüzdeler bir ülkeden diğerine farklılık gösterebilir. Popüler olmalarının ardındaki en büyük etken, diğer besin kaynaklarının çoğundan daha ucuz olmaları olabilir.

Mineral Bakımından Zengindir

Mineraller, magnezyum, potasyum ve kalsiyumun sülfat ve fosfatları bakımından zengindir. Farklı tahıllar farklı besin içeriğine sahiptir. Ayrıca vücut sağlığı için çok önemli olan çinko, bakır ve manganez de içerebilirler.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Tahıllar östrojeni uyaran bitki bazlı steroidler açısından zengindir. Göğüslerde kanser üretimini teşvik eden östrojeni bloke eden fitosteroller içerirler. Birçok çalışma, tahılların lif bakımından zengin içerikleri nedeniyle kolon kanserini bile önleyebileceğini göstermektedir. Fitosteroller, dışkı hareketini artırarak östrojenin kolon duvarından kana geri emilim süresini azaltır.

Tahılın Faydaları

Basur İçin İyidir

Lif açısından zengin içerikleri nedeniyle, çoğu tahıl bağırsak hareketlerini düzenlemede çok iyidir. Sadece kabızlıktan kurtulmakla kalmaz, aynı zamanda diğer benzer durumları önlemek için de harika bir yol sağlarlar. Düzenli bağırsak hareketleri şişkin ve şişmiş kan damarlarına aşırı yük bindirmediğinden hemoroidle başa çıkmayı kolaylaştırır.

Kan Şekerini Dengeler

Lif bakımından zengin içerikleri nedeniyle tahıllar, HbA1c seviyelerini düşürdükleri için kan şekeri seviyenizi düzenlemenin harika bir yoludur. Diyabet riskindeki artıştan sorumlu olan glikatlanmış hemoglobindir.

Vitaminler Bakımından Oldukça Zengindir

Tahıllar çeşitli besin maddelerini bir araya getirir. Bu besinler arasında çok çeşitli vitaminler de vardır. Türü ve miktarı bir tahıldan diğerine değişebilir. Tam tahıllı gevrekler tüketerek B vitamini kompleksi eksikliğini etkili bir şekilde giderebilirsiniz.

Çocuklar İçin İyidir

Çocukların büyüyen bedenleri ve bitmek bilmeyen aktiviteleri için çok fazla besine ve enerjiye ihtiyaçları vardır. Tahıllar onlara istedikleri kadar oyun oynayabilmeleri için gereken enerjiyi sağlar. Biraz sütle birlikte bir fincan mısır gevreği çocuğunuzun günlük mineral ve vitamin ihtiyacının yarısını karşılayabilir. Protein, demir ve lif açısından zengin tahıl taneleri hakkında biraz araştırma yapabilirsiniz.

Kabızlığı Önler

Tahıllar hem çözünür hem de çözünmez lifler içerir. Bunlar arasında selüloz, pektin ve hemiselüloz bulunur. Lif oranı yüksek bir diyetin iyi bir sindirim sağlığı ile bağlantısı vardır. Dışkının hacmini artırır ve daha yumuşak hale getirir, bu da vücudun dışkıyı geçirmesini kolaylaştırır. Bu da kanserden kurtulmaya yardımcı olur. Önemli miktarlarda tahıl tüketerek de kanseri önleyebilirsiniz. Bunları yemek, iç organlarınızın temiz olmasını ve kolon kanserinin sizden uzak kalmasını sağlar.

Tahılın Faydaları

Tahılın Faydaları İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir