Suni Çim Nasıl Döşenir?

instagram takipçi hilesi

Bir spor sahasının kalitesini ve konforunu etkileyen birçok faktör vardır: toprak türü, seçilen suni çim, hava koşulları, sahanın kullanım amacı vb. Çoğu spor sahası aynı zamanda beden eğitimi dersi, grup çalışması, topluluk etkinlikleri, alıştırmalar ve oyunlar için de kullanılır. Alanın kullanım sıklığı, spor sahalarından beklenen performansı da etkiler. Bundan dolayı, sahanın kullanım amacı ve sıklığına uygun sentetik bir çim seçmek de oldukça önemlidir. suni cim doseme

Spor Alanları İçin Suni Çim Döşeme

Doğal çime göre oldukça avantajlı bir yapıda olan suni çim bahçelerde veya dekoratif alanlar için tercih edilse de genellikle en çok da spor sahaları için kullanılmaktadır. Modern ve yenilikçi bir ürün olmasının yanı sıra suni çim hem dayanıklıdır hem de sürekli bakım gerektirmez. Bu bakımdan tasarruf yapılmasını sağlayan bir üründür.  Aynı zamanda doğal çim gibi görünen suni çim, birçok hava olayına karşı dayanıklı olup en sıcak veya en soğuk günde dahi maksimum performans sunar.

Suni Çim Döşeme

yapay cim hali

Suni çim, kolay döşenebilmesi, yüzeye mükemmel uyum sağlaması sayesinde birçok kişi veya tesis tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Spor alanları, peyzaj alanları ve bahçelerin dekorasyonunda hızlı ve ekonomik çözüm sunan suni çimin zemine uygulanması da kolaydır ve spor tesisinizde size mükemmel bir görünüm sağlar. Bakımı kolayca yapılır. Ancak alana döşenen suni çimin uzun yıllar kullanılabilmesi için uzmanlık gerektiren bir alandır. Bundan dolayı, Integral Spor gibi uzman ekipleri olan kurumlar, profesyonel bir şekilde suni çim döşeme uygulaması yaparak spor sahalarını en kısa sürede kullanıma hazır hale getirmektedir. Yıl boyunca her türlü hava koşulunda kullanılması, dayanıklı olması, düşük bakım maliyetleri, çevre dostu özellikleri ve tabii ki ekonomik olması suni çim uygulamasını doğal çimden çok daha avantajlı bir ürün haline getirmektedir. Ayrıca suni çim uygulaması çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

Suni Çim Nasıl Döşenir?

Suni çim döşeme için atılması gereken bazı adımlar vardır. Bu adımlar uzman bir firma tarafından doğru bir şekilde tamamlandığı zaman ürün, uzun yıllar kullanılabilir. Bu adımları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Adım 1 – Yüzeyin Hazırlanması
 • Adım 2 – Temel Malzeme Seçimi
 • Adım 3 – Şok Emici Katmanların Kurulumu
 • Adım 4 – Suni Çim Döşeme
 • Adım 5 – Düzleştirme İşlemi
 • Adım 6 – Kauçuk Kırıntı Yerleştirme
 • Adım 7 – Bakım

Sentetik çim kurulumuna başlamadan önce uygulamanın yapılacağı zeminin hazırlanması oldukça önemlidir. Kaliteli bir saha, keyifli bir oyun deneyimi ve suni çimin uzun yıllar dayanabilmesi için düzgün bir yüzey elde etmek çok önemlidir. Alandaki pürüzlerin düzeltilmesi için altyapı çalışmaları yapılmalı ve pürüzlü yüzey iş makinaları yardımı ile giderilmelidir. Bu aşamada drenaj sistemi yapılmalı ve gerekirse zemine kabloların döşenmelidir. Hiçbir yatırımcı sitenin zemininde su birikmesini istemez ve daha sonra ihtiyaç duyulacak elektrikli parçalara ihtiyaç olacaktır. Bu nedenle yağmur sularından dolayı oluşan durgun suların tahliyesi için alanın çevresine drenaj sistemi kurulur. Ayrıca projeye uygun yerlerden izolasyonlu elektrik kabloları geçirilir. Sahanın büyüklüğüne göre 2-3 gün süren bu işlem, suni çim montajının en önemli aşamalarından biridir.

Uzun Ömürlü Bir Suni Çim Uygulaması İçin Bazı İpuçları

Güvenli, dayanıklı ve uzun ömürlü bir suni çim kurulumu için akılda tutulması gereken bazı önemli ipuçlarını vardır. Bu ipuçlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Yüksek standartlı bir spor sahası ancak yüksek standartlı ürün ve uygulamalarla elde edilebilir. Bu nedenle, spor sahasının ve yapay çim halı uygulamasının profesyonel ve deneyimli ekiplerce yapılması gerekir. Dünyanın en kaliteli suni çimi kullanılsa dahi kötü bir uygulama sonucunda beklenen performansa ulaşılamayabilir.
 • Uzun süreli kullanım için suni çimin kalitesi, doğru ve eksiksiz uygulama kadar önemlidir. Aksi takdirde sık kullanılan alanlar çok çabuk deforme olur ve bu durum, oyuncu performansını ve sağlığını etkiler.
 • Düzgün drenaj yapılmayan suni çim montajı da büyük problemler yaratır. Uygun olmayan drenaj özellikleri, yabani otların ve yosunların büyümesine ve düşük performansa neden olabilir.
 • Şok emici katmanların kalitesi, dayanıklılığı ve doğru uygulanması suni çimin kalitesi kadar önemlidir. Bu katman, bir oyuncunun kayması veya düşmesi durumunda oluşacak olumsuz etkinin en aza indirilmesi için profesyoneller tarafından seçilmeli ve uygulanmalıdır.

Suni Çim Döşemenin Maliyeti Nedir?

Suni çim döşeme maliyeti; uygulamanın yapılacağı alanın özelliklerine, alanın genişliğine, seçilen ürünlere ve müşteri tarafından talep edilen unsurlara göre değişiklik gösterebilir. Bundan dolayı, hem sürece hem de fiyat bilgisine dair bilgi almak için seçtiğiniz firma ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu