Sağlık

Stresi Azaltan Bitkiler ve Besinler

Süt: Tam olarak sizi uykuya daldırmasa da kalsiyumun ruhsal dalgalanmaları azalttığı biliniyor. Süt stresli veya kaygılı ruh halinizi tersine çevirebiliyor. Bir bardak ılık süt içtikten sonra daha sakinleşmiş bir ruh haliyle uyuyabilirsiniz. Sütün yanı sıra soya fasulyesi ve karalâhanada da bol miktarda kalsiyum bulunuyor.


indir Stresi Azaltan Bitkiler ve Besinler
Yağlı balık: Omega-3 ile dolu olan somon, ton balığı ve diğer yağlı balıklar beyindeki stresi azaltıyor. Ohio Eyalet Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, bir grup tıp öğrencisini test etti ve bir yıllık öğrenim hayatları boyunca endişeye ve strese karşı gösterdikleri fiziksel cevapları araştırdı. Omega-3 takviyesi alan öğrencilerde endişenin yüzde 20 oranında düştüğü belirlendi. Ayrıca 2003 yılında yapılan bir araştırmaya göre ise yeterli miktarda alınan yağ asitlerinin stresli durumlarla karşılaşıldığında kortizol seviyesini kontrol altında tuttuğu tespit edildi.

İLGİLİ BİLGİ:
Diş Sıkma Nedenleri Ve Tedavileri Nelerdir?

yagli_balik_tuketimi_felc_riskini_azaltabiliyor_h7965 Stresi Azaltan Bitkiler ve Besinler
Çay: Kahve uykunuzun kaçmasına neden olurken, bir yudum çayın ise uyku için iyi bir sakinleştiricidir. Bazı çay türlerinde bir miktar kafein bulunurken, siyah ve yeşil çay türleri sakinleşmenize, gevşemenize yardım edebiliyor. Yeşil çay, endişeyi azaltan ve uykunuzu getiren teanin isimli bir aminoasit içeriyor. 2006 yılında yapılan araştırmada, siyah çay içenlerin de stresini çabuk attıkları ve genelde daha az stresli oldukları tespit edildi.

cay-nasil-demlenir Stresi Azaltan Bitkiler ve Besinler

Narenciye: Almanya’da 2002 yılında yapılan bir araştırmada bol miktarda C vitamini alan kişilerin stresli bir durumdan daha kolay bir şekilde kurtuldukları tespit edildi. C vitamini takviyesi alanlarda kan basıncının ve kortizol seviyesinin daha hızlı düştüğü görüldü. Bu nedenle stresli olduğunuz zaman bir portakal ya da C vitamini içeren başka bir yiyecek tüketin.

İLGİLİ BİLGİ:
Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur ?

narenciye Stresi Azaltan Bitkiler ve Besinler
Yeşil yapraklı sebzeler: Vücudunuzun sorunsuz bir şekilde işlemesi için gerekli bir mineral olan magnezyum kaslarınızın gevşemesine ve sinirlerinizin yatışmasına yardım eder. Doğal olarak yeşil yapraklı sebzelerde bulunan magnezyum özellikle ıspanak ve pazı da daha fazladır.

380014db40a38de110 Stresi Azaltan Bitkiler ve Besinler

Bitter Çikolata: 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre,düzenli olarak çikolata tüketenlerin kanındaki stres hormonunu (kortizol) seviyesi daha düşük. Bitter çikolata vücudu gevşetme, rahatlatma özelliği bulunan flavonoid isimli antioksidanlar içeriyor.

Sut__bitter_cikolata__419_l Stresi Azaltan Bitkiler ve Besinler

 


Kaynak;

http: //www.trthaber.com/


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı