Stiff Person Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Google News

Stiff Person Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’ne göre, Stiff person sendromu, kişinin spazm geçirdiği ve uyaranlara karşı duyarlılığının arttığı nadir bir nörolojik bozukluktur. Katı kişi sendromu olarak da bilinir. Uzmanlara göre bu nadir görülen bir durumdur ve tipik olarak yaşamlarının dördüncü ila altıncı on yılında olan kişileri etkiler. İleri vakalarda, spazmların nefes alma üzerinde etkisi olabilir.

Stiff Person sendromu, ilerleyici sertlik ve katılık ile karakterize etiyolojisi bilinmeyen nadir bir nörolojik bozukluktur diye yukarıda belirtmiştik. Sertlik öncelikle gövde kaslarını etkiler ve spastisite ile postural deformiteye neden olur. Kronik ağrı, hareket azalması ve hiperlordoz yaygın belirtilerdir.

Spazmlar, bazen bir kemiği kırma noktasına kadar şiddetli ve öngörülemez olabilir. Hastalar bazen sese ve dokunmaya karşı çok hassas hale gelirler ve bu da spazmları tetikleyebilir. Hastalığın kesin mekanizması bilinmemektedir. Solid man sendromlu hastaların, genel popülasyonda nadir görülen glutamik asit dekarboksilaza karşı antikorları olduğu bulunmuştur. Bu antikorların hastalığın nedeni olduğu düşünülmektedir.

Şu anda bu durumun bir tedavisi yoktur. Ancak belirtileri hafifletebilen ve hastaların hayatını daha yönetilebilir hale getirebilen tedaviler mevcuttur. Stiff person sendromu kadınları erkeklerden iki kat daha fazla etkilemektedir. Bu hastalığın son günlerde gündemde olmasının bir sebebi var. Ünlü oyuncu Celine Dion bu hastalığa yakalandığını duyurdu.

Stiff Person Sendromu

Stiff Person Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Stiff Person Sendromu belirtileri arasında spazmlar ve gürültü, dokunma ve duygusal sıkıntı gibi uyaranlara karşı artan hassasiyet yer alır. Hastalar ayrıca kamburlaşıp sertleşebilir. Bazı durumlarda yürüyemeyecek ya da hareket edemeyecek kadar engelli hale gelebilir.

Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü’ne göre, Stiff person sendromu yaşayanların artan hassasiyetleri nedeniyle evden çıkmaktan korkacak hale bile gelebileceklerini de söylüyor. Genel olarak belirtileri sıralamak gerekirse;

  • Ağrı,
  • Uyku örüntüsünde bozulma,
  • Beden gereksinimden az beslenme,
  • Öz bakım eksikliği,
  • Beden imgesinde bozulma,
  • Fiziksel harekette bozulma,
  • Fonksiyonel inkontinans

Stiff Person Sendromu

Stiff Person Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Stiff person sendromu nedenleri, tam olarak bilinmemektedir. Bu hastalık son günlerde ünlü şarkıcı Celine Dion‘un da yakalanması sebebi ile merek konusu olmaya başladı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda bu hastalığın neden olduğuna dair herhangi bir bilgi bulamadık. Yukarıda yer alan giriş paragraflarımızı okuyarak aşağı yukarı bir bilgi edinebilirsiniz.

Stiff Person Sendromunun Tedavisi

Stiff person sendromunun tedavisi maalesef ki yoktur. Ancak bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri kişinin mağduriyetini azaltmaya ve daha kaliteli bir yaşam sürmelerini amaçlanmaktadır. Uygulanan tedaviler ile hastalık tamamen ortadan kaldırılamasa da kişinin yaşadığı belirtiler ortadan kaldırılmaktadır. Kişinin aynı zamanda psikolojik destek de alarak kendisini daha rahat hissetmesi sağlanabilir. Tıp dünyası hızlı bir şekilde geliştiği için yakın dönemde bu hastalık için de bir yöntem bulunabilir.

Stiff Person Sendromu

Stiff Person Sendromu İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir