Spor Salonlarında Yapılan 7 Büyük Hata!

Google News

Spor salonlarında sıkça tekrar edilen hatalar konusunda uzman sürekli uyarılarda bulunuyor. Modern dünyada insanlar, dışarıda yeterine spor alanının olmaması ve saha sporlarındaki (futbol, basketbol vb.) sakatlık riskinden dolayı spor salonlarına bir yönelim gözüküyor.

spor 11

Bütün bir yaşamını spora adayan kişi bile spor salonuna girdiğinde kısa bir süre içinde bir acele, bir sürat içinde ile devam edebiliyor. Her ne kadar salonlarda eğitmen ve antrenörler bulunsa da sakatlıkların önüne geçilememektedir. İşte spor salonlarında yapılan 7 büyük hata!

1) Gerçekçi Hedefler Belirlememek Hata Olur.

spor 9

Sonradan spora başlayan ve bunu spor salonlarında sürdüren insanların en büyük handikapı çok kısa bir süre içinde maksimum fayda sağlamaktır. Yani spora başladığı bir hafta ya da bir ay içinde kilo vermek, kilo almak ya da şekil alan bir bedene sahip olmak gibi. Aslına bakılırsa spor disiplini elde bırakmadan uzun süreli bir hareketler toplamıdır.

2) Acı Yoksa Gelişim Olmaz, Demek Hata Olur.

spor 1

Yaptığınız spor şeklinde ya da çalıştığınız alette iken bedeninizin herhangi bir noktasında ağrı hissediyorsanız bilmelisiniz ki sakatlık kapıdadır. Ağrı hissi, bedenin en önemli savunma mekanizmalarından biridir ve çok yükleme yapıldığı taktirde bedeninizin error mekanizması devreye girecektir.

İlgili İçerikler

3) Sağlık İçin Yapılan Sporla, Fiziksel Görünüm İçin Yapılan Spor arasında Kalmak, Hata Olur.

spor 12

Spor bedeni bir kalıba ya da şekle sokmak için değil, zinde bir beden sağlayarak bunu korumak için yapılmalıdır. Zaten bu gereklerin peşinden gidildiği taktirde istenilen kilo almak, kilo vermek ve bedenin şekle girmesi halleri doğal olarak görülecektir.

4) Kilo Kaybı Da Sağlamak İçin Beslenmenin Bozulması, Hata Olur.

spor 10

Hiç kuşku yok ki spor zayıflamanın en önemli enstürmanlarından birisidir, fakat yüksek seviyede enerji ve güç kaybından doları beslenmenize de dikkat etmeniz önemlidir. Salt proteine ağırlık vererek diğer faydalı besinleri bedeninizden yoksun bırakırsanız bu d büyük hata olur.

5) İleri Yaşlarda Yapılan Ağırlık Antrenmanları, Hata Olur.

spor 7

Yaşı ilerleyen kişilerin çok fazla ağırlık çalışmaması sağlık yönünden çok önemlidir. Çünkü omurgaya yapılan yüksek orandaki baskı geri dönülmez sonuçlar yaratabilir. Bu yaş grubunun öncelikli çalışma şekli bol yürüyüş, ayrıca doktorunun ve eğitmeninin vermiş olduğu hareket ve ağırlıkları çalışması çok önemlidir.

6) Spora Başlamadan Önce Fiziksel Bir Değerlendirmeye Girmemek, Hata Olur.

spor 6

Spor, yapmış olmak için yapılan bir etkinlik değildir. Nasıl kendi kendinize koymuş olduğunuz bir teşhis üzerine ilaç alamaz iseniz sporu da bu şekilde kullanmamanı gerekli. Sağlık kontrolünü gerçekleştirmeden spora başlamamak önemlidir. Bilmediğiniz tansiyon rahatsızlığınız, şeker hastalığınız ya da kalp kaynaklı sorunlar var ise sporun bir anı bunlardan herhangi birini tetikleyebilir ve sağlıklı yaşayayım derken sağlığınızdan da olabilirsiniz.

7) Hızlı İlerleme İçin Steroid Benzeri İlaçlara Yönelmek, Hata Olur.

spor 5

Özellikle gençler ve kilolu insanların çalışarak kilo veremeyeceklerini düşündükleri anlarda başvurdukları ilaç yöntemi oldukça sakıncalıdır. İlaçların yan etkileri vardır ve sporun bir hali ile uyuşmaz ise felaketi elinizle çağırmış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir