Keşfet

Siyez Nedir?

Siyez, Triticum boeoticum türünden buğday türünden elde edilen yabani buğday türünün kültüre alınmış formudur. Ülkemizde de yetişen siyez buğdayı, çeşitli kaynaklara göre 10-12 bin yıl önce kültüre alınan bir buğday çeşidi hatta ilk buğday çeşidi olarak gösteriliyor.

İlk olarak günümüzdeki Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde, Karacadağ’da kültüre alındığı düşünülen siyez buğdayı, bugün yetiştirilen modern buğday türlerinin atası olarak biliniyor.

Siyez Buğdayı Hakkında Genel Bilgiler

Yaklaşık 10 bin yıl önce Yakın Doğu’da kültüre alınan siyez buğdayı, günümüzde Kuzey Anadolu’da, Balkan ülkelerinde, Almanya, İsviçre, İspanya ve İtalya’da yetiştirilen bir buğday türü olmayı sürdürüyor. Ülkemizde en çok Kastamonu ilinde yetiştirilen ve bazen Kastamonu Siyezi olarak adlandırılan buğday, 10 bin yılı genetik yapısı değişmeden, bozulmadan atlatmayı başaran bir buğday türü olarak gösteriliyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Abonelik İşlemlerini Dert Etmeyin!

Tek başakçıklı ve sık bir kavuz yapısı olan siyez buğdayı, kavuz yapısı sayesinde hastalıklara karşı güçlü bir dayanıklılık geliştirmiş olan bir buğday türü. Bu yapısı gıdayı işleme sırasında bazı zorluklar yaratsa da, siyez buğdayının genetik yapısının bozulmamasını, zararlıların çok fazla zarar veremedikleri, soğuğa karşı dayanıklı bir tür haline gelmesini sağlayan özellik olarak kabul ediliyor.

Siyez Nedir?
Siyez buğdayı ve ondan elde edilen Siyez bulguru.

Türkiye’nin korunması ve üretiminin desteklenmesi gereken ilk “Presidium” ürünü olarak ilan edilen siyez bulguru da siyez buğdayından elde edilen bir üründür. Siyez buğdayı, yüksek yağ içeriğine ve ekmeklik buğdaya göre daha fazla sarı lutein oranına sahiptir. Düşük glisemik indekse sahip olması, protein, fenolikler, tokoferoller ve karotenoidler gibi maddeler açısından diğer buğday türlerinden daha zengin bir buğday türü olması da önemli özellikleri arasında bulunmaktadır.

İLGİLİ BİLGİ:
Geçiş Kontrol Sistemlerinin Değişmez Adresi Moonwell

Siyez Bulguru

Eskiden sadece Kastamonu yöresinde yetiştirilen siyez buğdayı, günümüzde Erzincan, Tekirdağ, Kocaeli, Edirne, Kars’ta da ekimi yapılan ve yetiştirilen bir buğday türü haline gelmiştir. Buna rağmen ülkemizde siyez buğdayının en çok ve en beğenilen şekilde yetiştirildiği bölgeler, Kastamonu’nun ilçesi olan Taşköprü, İhsangazi, Seydiler ve Devrekani bölgeleridir.

Siyez Buğdayı’nın, kaynatıldıktan sonra kurutulması ve geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde yarılması (kırılması değil) suretiyle ortaya çıkan Siyez Bulguru da özellikle İhsangazi ilçesi için büyük önem taşıyan bir üründür. Türkiye’nin ilk presidium ürünü olan İhsangazi Siyez bulguru, ulusal ve uluslararası festivallerde ilçeyi ve ülkemizi başarıyla temsil eden önemli bir üründür.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı