Sağlık

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüziti tanımlamadan önce sinüsleri tanımlamak, vücudun hangi kısmında konumlandıklarını ve ne gibi görevleri olduğunu aktarmak okuyucular için daha faydalı olacaktır. Sinüsler, yüzün ve burnun iç kısımlarında yer alan kemiklerin boşluklarında yer alırlar ve başlıca, solunan havanın akciğerlere gitmesinden önce onları ısıtmak, sesin tınısını ayarlamak, ve solunan havayı nemlendirmek gelmektedir. Bu görevlerin hepsini yerine getirmek için sinüsler ile burun arasında hava geçişleri bulunmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu hava delikleri ve geçişler tıkanmaktadır. Bu deliklerin tıkanması ile sinüslerin yer aldığı kısımlarda iltihaplanmalar baş gösterebilir ve bu iltihaplanmalara da sinüzit adı verilir.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Uzun süreli nezle geçiren kimselerin hastalıklarını tedavi ettirmedikleri zaman, alerji sahibi kişilerin burun içindeki mukozasının şişme göstermesi ve kişilerin yapısal özellikleri dolayısıyla sinüslere giden hava akışı kesilebilmektedir ve bu durum sonucunda da sinüzit oluşmaktadır.

İLGİLİ BİLGİ:
Doğal Yollarla Nasıl Kilo Alınır?

Sinüzitin Anlaşılması

Sinüzitin anlaşılabilmesi için doktora başvuruda bulunmakta fayda vardır. Hastanede, kulak burun boğaz bölümünden sıra alarak doktorla görüşmeniz daha iyi olacaktır. Doktor ilk olarak sizin şikayetlerinizi dinleyecektir. Burun akıntısı ve kokusu hakkında bilgi alacak olan doktor baş ağrılarının ne sıklıkla oluştuğunu ve ne kadar süre devam ettiğini soracaktır. Muayene yaptıktan sonra gerekli durumlarda sinüslerin röntgeni istenebilir. Buraya kadar aktarılan bilgiler akut sinüzit teşhisi için kullanılmaktadır. Kronik sinüzit içinse bilgisayarlı tomografi ve endoskopi gibi görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır.

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüzit Belirtileri

Kişilerin rahatsızlıklarının akut ya da kronik olduğunu anlamak için ne süredir bu şikayetleri çektiklerini bilmek gerekmektedir. Bir aydan daha kısa sürede etkileri ve belirtileri geçen sinüzit akut, bir aydan daha fazla bir süre etkisini gösterenlere de kronik sinüzit denmektedir. Sinüzitte, genel inanılan bir yanlış vardır ve o da sinüzitin en belirgin özelliğinin yalnızca baş ağrısı yaptığıdır. Sinüzitin daha göze çarpan belirtileri vardır ve baş ağrısı daha az rastlanan bir bulgudur. Aşağıda, sinüzitte rastlanan belirtilerden bahsedilmektedir.
– Sarı yeşil ya da kanlı burun akıntısına sahip olunması.
– Sinüslerin yeri anlatılırken burunların yan taraflarında, yüzün içerisinde yer aldıklarından bahsetmiştik. Bu alanlarda hissedilen ağrılar da sinüzit belirtisi olabilir.
– Başta hissedilen basınç duygusu.
– Kişilerin başlarını öne eğmeleri halinde başlarında hissettikleri ağrı.
– Kişilerin ağızlarında genellikle bulunan kötü koku.
– Nadir oranlarda görülen bazı belirtiler de hafif oranda görülen ateş, genizde akıntı ve bu sebeple tetiklenen mide bulantısı, kuru öksürük ve iştahsızlık sayılabilir.

İLGİLİ BİLGİ:
Sinüzit Belirtileri Nedir? Sinüzit Tedavisi Nelerdir?

Yukarıdaki belirtilerden birkaçını taşıyan kişiler, tanı koymak ve tedavi seçeneklerini değerlendirmek için zaman kaybetmeden bir doktor ile görüşmelidirler.

 

Sinüzit Ağrıları

Sinüzitin Belirtileri Nelerdir?

Sinüslerin iltihaplanması sonucunda oluşan baş ağrıları bütün yüze yayılabilecek kadar şiddetli olabilir, kişiler kafalarını öne eğdikleri zaman ağrının şiddetinde artış gözlemlenebilir. Yaz aylarının gelmesi ile birlikte duş alıp dışarı çıkan kişiler olacaktır fakat saçını kurutmadan dışarı çıkmak, sinüziti tetikleyen etmenlerden biridir.

 

Sinüzit Ateşi

Sinüzitin akut ya da kronik olarak baş gösterebilecek olduğuna değinmiştir. Ateş bulgusu enfeksiyon durumlarında ortaya çıkabildiği gibi sinüs iltihaplanmalarında da ortaya çıkabilmekte ve akut sinüzit vakalarında da görülebilmektedir.

Kaynak:https://www.belirtileri.com/sinuzit-belirtileri/


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı