Sağlık

Sinüzit Belirtileri Nedir? Sinüzit Tedavisi Nelerdir?

Gribin ya da nezlenin sonrasında baş ağrısı, burun tıkanıklığı, halsizlik gibi durumları ortaya çıkaran bir hastalıktır. Tüm mevsimlerde insanların başına bu sorun gelebilir ancak en fazla kış aylarında karşımıza çıkabilir. Sinüzit, kişilerin yaşam kalitesini düşürür ve de çoğu zaman adaptasyon problemleri yaşamalarına neden olabilir.

 Sinüzit Belirtileri Nedir? Sinüzit Tedavisi Nelerdir?

Cerrahi ya da medikal tedaviye olumlu yanıt veren bir hastalıktır. Sinus, kafatası kemiklerinin içerisine yerleşmiş olan kanalları ve burun içerisine açılan içi boş yani hava dolu olan kemik boşluklarıdır. Sesin tınısı değiştirerek, burundan geçen havanın nemlenmesine ve vücut sıcaklığına yaklaşmasına yardımcı olur.

Sinüs boşluklarının çeşitli nedenlerden dolayı iltihaplanmasına sinüzit ismi verilmekte. Sinüzit oluşmasına neden olan en önemli faktör bağışıklık sistemi ve buna bağlı olan solunum yolu enfeksiyonları, kirli hava, burun eti büyüklüğü ve sigaradır.

Sinüzit Belirtileri Nelerdir?

Grip ya da nezle sonrasında oluşan sinüzit belirtileri şu şekilde sıralanabilir;

Boğaz ağrısı ve ateş

Göz ve yüz çevresinde zonklayıcı baş ağırı

Burun ve genizden gelen renkli akıntı

Burun tıkanıklığı

Halsizlik ve adaptasyon problemleri

Ağız kokusu, koku ve tat bozukluğu

Öksürük, kusma, iştahsızlık ve bulantı sorunları

 Sinüzit Belirtileri Nedir? Sinüzit Tedavisi Nelerdir?

Sinüzit Tedavisi Yöntemleri

Sinüzitin cerrahi ve medikal tedavilere en iyi bir şekilde yanıt vermiş olduğunu belirtmiştik. Bahsedecek olduğumuz birkaç sinüzit tedavisi ile sonuca ulaşabilmek mümkün hale gelmiştir. Akut sinüzitler dediğimi sinüzit türü genellikle ilaç tedavisine olumlu yanıt verebilmekte. Kullanılan en sık ilaç ise antibiyotiklerdir. Hastalığın ne kadar şiddetli olduğuna göre 10 ila 21 gün arasında kullanım süresi değişebilir. Uzun süreli ilaç kullanılması ise bazı hastalara zor gelebilir.

 Sinüzit Belirtileri Nedir? Sinüzit Tedavisi Nelerdir?

Kronik sinüzitlerde ise öncelik ilaç tedavisine verilmesi gerekmektedir. Ancak tekrarlayan durumlarda cerrahi müdahale yapılmak zorundadır. Cerrahi tedavide başarı oranı ise yüzde doksana yakın bir orandır. Sinüzit tedavisi hakkına bilgi edinmek için doktora başvurmak en iyi yöntemdir.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

Close