Hosting

Yeni Dekorasyon Trendi Shabby Chic Nedir?

Dekorasyonda Shabby Chic trendini daha önce duydunuz mu? Bir dekorasyon akımı olarak oldukça taze olmasına rağmen oldukça hızlı bir biçimde tüm dünyaya yayılan bu tarz, aslında yeni de sayılma, aksine, eskinin bugüne uyarlanmanın en şık hali.

shabby chic nedir kapak

Kelime anlamı olarak Türkçe’ye çevrildiği zaman salaş şık olarak ifade edilen bu akım ilk olarak İngiltere’de çıkmış olsa bile bugün tüm dünyada bir akım haline geldi.

Shabby Chic tarzı dekorasyonun temeli, eski mobilyalardan oluşuyor. Bu açıdan vintage tarza benzetebilirsiniz ancak fark; Shabby Chich tarzında gerçekten yaşlanmış olan aksesuarlar ya da mobilyalar kullanılıyor.

Shabby Chic Nedir?

Shabby Chic trendinin temelinde eski mmobilyaların yeniden değerlendirilmesi var aslında. Artık kullanılmayacak derece olan kırık, fazlası ile domede, bozuk olan aksesuarları alıyor ve o eski eşyalardan bugünün en tarz dekorasyon unsurlarını yaratıyorsunuz.

Lüks, Konfor ve Nostalji

shabby chic nedir 4

Romantik, sıcak ve lüks demek yeterli sanıyoruz. Şıklığın süslü ancak aynı zamanda da konforlu ve sıcak bir tavır ile uygulanmış olduğu bu tarz, rahatlığın en mükemmel kombinasyonu.

Renkler

shabby chic nedir

Yeni akımda renkleri pastel tonlar oluşturuyor. Bejden nane yeşiline, krem renginden beyaz tonlarıda aslında tüm renklerin canlı ve çok cafcaflı olmayan pastel tonları Shabby Chic tarzında kullanılabilir.

Ahşap Mobilyalar

shabby chic nedir 5

Elbette kullanılmayan mobilyalardan söz ederken, öyle ya da böyle bu güne kadar gelmiş olan, kırık dökük olsa bile sağlam malzemeler söz konusu oluyor. Tabii aynı zaman da geçmişim dokusunu taşıyarak yansıtabilecek kadar özel ve nitelikli unsurlar. Ahşap mobilyalar, eski dolaplar, ahşap iskete sahip koltuklar, masalar ve kanepeler bu trend için birer hazine değerinde.

Dantelli Dokunuşlar

shabby chic nedir

Büyüklerimizin eskiden burun kıvırdığımız ne yaptıysak beğenemediğimiz dantel örtülerinin de yeniden ortaya çıkma ve dekorasyonun bir parçası olma zamanı geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
close