Ekonomi

Satılık Arsa Nereden Alınmalı?

Arsa, üzerinde inşaat gerçekleştirmeye izin verilmiş şehir içi veya şehir dışı alanlarda bulunan araziler olarak sınıflandırılıyor.

Satılık Arsa Nereden Alınmalı?

Bir arsa; üzerinde konut, apartman veya işyeri gibi bir imar bulunan veya bu imarın yapılabileceği toprak parçası olduğu için resmi kurumlarca imar planı içerisine dahil edilmiş ve parselasyon ile uyarlanmış bir özelliğe sahip olması gerekiyor. Bu sayede yatırıma değer bir hale gelen toprak parçaları, satılık arsa niteliğinde değerlendirilebiliyor.

Gayrimenkul yatırımı gerçekleştirmek için arsa almayı tercih ediyorsanız, öncelikle konum bilgisini doğru seçmeniz gerekiyor. Çünkü her arsa, imara açık olduğu için değerli bir konumda bulunmayıp, kimi zaman imar durumu bulunsa dahi aktif bir bölgede yer almadığı için yüksek bir değere sahip olmayabiliyor. Yine benzer şekilde imar bulunsa dahi bulunduğu konum çok yakın süre içerisinde değerli bir hale gelmeyebiliyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Kripto Para Dünyası

Arsa Alırken Konum Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Örneğin, İstanbul ili için Arnavutköy satılık arsa alternatiflerini değerlendirmek istiyorsanız, öncelikle yakın zamanda değerli konuma gelecek olan veya hali hazırda değerli bir konumda bulunan arsaları tercih etmeniz gerekiyor. İstanbul’da çok yakın zamanda inşa edilecek olan Kanal İstanbul gibi projeler, arsa yatırımlarını değerli bir hale getirirken, özellikle güzergah üzerinde bulunan Arnavutköy, Başakşehir, Küçükçekmece ve Bahçelievler ilçeleri arsa yatırımları için değerli bir konum oluşturuyor.

Yine son yıllarda İstanbul’da yerleşimin kaymaya başladığı Silivri gibi bölgeler de arsa yatırımı yapabilmek için önemli konumlar olarak görülüyor. İlçede imara açılmış alanlar, arsa almak isteyen kişiler için önemli bir yatırım alanı oluşturuyor.

Arsa Alımlarında Seçilen Bölgenin Özellikleri

Arsa yatırımı gerçekleştirmek için konumun çok büyük bir önemi bulunduğu gibi arsanın bulunduğu konumun çevre özellikleri ve bölgede bulunan yapı durumu da önem arz ediyor. Ulaşım imkanlarının bulunmadığı bölgeler her ne kadar imara açık olsa ve avantajlı fiyatlara sahip olsa da uzun zaman boyunca yatırımın kâra dönüşmesini engelleyebiliyor.

Ayrıca bazı arsalar, kamusal alan olarak veya istimlak alanı olarak değerlendirilebileceği için değeri değişebiliyor. Bu nedenle satılık arsa yatırımlarında konum, çevre özellikleri ve emsal yatırımların karşılaştırılması gibi noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

İLGİLİ BİLGİ:
Teknik Analiz Nedir ?

İçeriğimizi Değerlendirin!

/5 Oy


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı