takipçi satın al

Sarımsak Hakkında 10 Gerçek

Sarımsak yemenin veya takviye olarak almanın soğuk algınlığına yakalanma şansınızı %70 oranında azalttığını biliyor muydunuz? Sarımsak veya Allium sativa, soğan, arpacık soğanı, pırasa ve frenk soğanı gibi diğer alliumlar ile ilgili yenilebilir bir soğandır.

Bu alçakgönüllü sebze, uzun zamandır nefesimizi kokluyor ve yemeklerimizi lezzetli hale getiriyor, biz çoğu zaman bunu hafife alıyoruz.

Sarımsak hakkında bazı bildiğimiz veya bilmediğimiz gerçekler için okumaya devam edin! İşte ;

Sarımsak Hakkında 10 Gerçek

İnsanlar en az 4.000 yıldır sarımsak kullanıyor

sarimsak 7

Sarımsağın en eski arkeolojik kayıtları, Mezopotamya’da (günümüz batı Asya’sında yer alan) yaklaşık 4.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Mısır firavunlarının mezarlarında bulunan korunmuş sarımsak ile birlikte, Mısır ve Çin’de sarımsak kayıtları da en az birkaç bin yıl öncesine dayanmaktadır.

Ayrıca tarihsel olarak da tüm sınıflardan eski Yunanlılar ve Romalılar tarafından tüketilmiştir.

Şaşırtıcı miktarda sağlık yararı vardır

sarimsak 4

Araştırmalar, sarımsak özünün kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini ve bazı durumlarda da modern tıp kadar iyi çalışabileceğini göstermiştir. Ayrıca kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak kalp hastalığı riskini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Ve her şeyden önce sarımsak, temel besinleri ve antioksidanları içerir. Sarımsak bizler için gerçekten harika!

Sarımsak mucizevi soğuk önleme özelliklerine sahiptir

sarimsak 6

Sarımsak takviyelerinin bağışıklık sistemimizi önemli ölçüde güçlendirdiği defalarca kanıtlanmıştır. Bu sebeple kışın sarımsak tüketmekten korkmayın.

Özellikle yapılan bir çalışmada, sarımsak takviyesi alan katılımcıların soğuk algınlığına yakalanma olasılığının %70 daha az olduğunu ve soğuk algınlığı süresini %70’e kadar azalttığını gösterdi.

Adil olmak gerekir ise, daha fazla sarımsak yemek zorunda kalmak oldukça lezzetli bir problem gibi görünüyor!

Sarımsak, tarihsel olarak çok çeşitli olan sağlık problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır

sarimsak 2

Antik çağda yaşayan insanlar sadece yemek için sarımsak yetiştirmiyordu. Aslında, bazı kültürlerde sarımsak her şeyden çok bir ilaç olarak yetiştiriliyordu! Yunanistan, Roma, Çin, Japonya ve Mısır‘daki halk hekimleri, bu kokulu bitkiye birçok iyileştirici özellik atfetmiştir. İnatçı öksürükler, yılan ve böcek ısırıkları, parazitler ve hatta bir antibiyotik olarak tedavi etmek için kullanıldı.

Sarımsağın keskin kokusu allisin adı verilen bir bileşikten gelmektedir

sarimsak 5

Sarımsakları doğradığınızda veya ezdiğinizde, alliinaz adı verilen ve sarımsakta doğal olarak oluşan başka bir bileşiği allin olarak adlandırılan ve allisine dönüştüren bir enzim salgılar.

Allisin içinde kükürt vardır ve sarımsağın gerçekten kokmaya başlamasının nedeni de asıl olarak budur. Sarımsak tükettiğinizde, allisin kan dolaşımınıza doğru emilir. Biraz yerseniz nefesiniz biraz pütürlü olur ama yeterince yerseniz teriniz sarımsak gibi kokar!

Sarımsak kokusundan kurtulmanın en kolay yolu ise daha fazla yemektir

sarimsak 11

Hevesli sarımsak hayranları, onun kokusundan şikayet edenlere sempati duymakta biraz zorlanabilirler. Ancak sizlere küçük bir sır açıklayacağız. Eğer düzenli olarak sarımsak yerseniz, kokusunu fark etme olasılığınız çok daha düşüktür. Aileniz ile ve yakın arkadaşlarınızla aynı şeyi yapmak için bir anlaşma yapmanız gerekebilir, yoksa sorunu başka birine aktarırsınız.

Her iki durumda da, sarımsak harika olduğu için bizce buna değer!

Çin, dünya sarımsağının %80’ini üretmektedir

sarimsak 8

Sarımsağın binlerce yıldır Çin için ne kadar önemli olduğunu düşündüğümüzde bu miktar neredeyse mantıklı gelmektedir. Yine de %80 (23 milyon ton) gerçekten çok büyük bir rakam!

Daha da çılgın olan şey ise, ABD ve AB, yerel sarımsak çiftçilerine pazarda bir şans vermek için Çin sarımsağına ağır vergiler uygulamasaydı eğer bu sayı çok daha yüksek olacaktı.

Bir sonraki en büyük sarımsak üreticisi ise dünya üretiminin yaklaşık %5’i ile Hindistan’dır.

Her yıl dünyada yirmi dokuz milyon ton sarımsak tüketilmektedir

sarimsak 10

Ortalama bir Amerikalı, yılda sadece yaklaşık olarak 0.91 KG sarımsak yiyor. Bu, nispeten yüksek görünebilir, fakat diğer bazı ülkeler ile karşılaştırıldığında değil. Örneğin, Çin’de ortalama bir kişi yılda akıllara durgunluk veren 14,3 kg sarımsak tüketmektedir!

Sarımsak, doğal bir böcek ilacı veya mantar ilacı olarak da kullanılabilir

sarimsak 9

İlaç için bitkinin tamamı kullanılabildiği için diş sarımsak kullanmanıza gerek yoktur. Sarımsak bazlı bir pestisit hazırlamanın birkaç farklı yolu vardır, ancak bunların hepsi biraz sarımsağı ezmeyi, birkaç damla sabun ile karıştırmayı ve bir süre de suda bekletmeyi içermektedir. Sonuçlar ise oldukça güçlü ve etkilidir.

Sarımsaktan yapıştırıcı da yapabilirsiniz

sarimsak 12

Bu günlerde, ancak diğer tüm seçenekler yetersiz kaldığında sarımsak yapıştırıcısına yönelebilirsiniz. Fakat tarihsel olarak 13. yüzyıla kadar uzanan bazı zanaatkarlar için sarımsağı seçerek yapıştırıcısı olarak kullanmışlardır.

Sarımsak tutkalı, altın veya gümüş yaprağı nesnelere tutturabilmek için yaldız gibi ince, hassas işler için mükemmeldir. Süper yapıştırıcı kadar güçlü değildir, fakat kağıda, deriye veya cama herhangi bir şeye uygularsanız iyi bir seçenek olacaktır. İşte sarımsak kullanabileceğiniz yolların adedi oldukça akıllara durgunluk veriyor!

Sizlere antibiyotik olarak kullanmanızı veya böcek veya yılan ısırıklarını tedavi etmenizi tavsiye etmesek de, günlük bir doz tüketmenizi tavsiye edebiliriz. Yemeklerinizde kullanmanın pek çok faydası vardır özelliklede en azından kış aylarında!

Sarımsak Hakkında 10 Gerçek ile İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir