Teknoloji

Samsung Galaxy Note 7’ler Toplatılıyor!

Son günlerin çok konuşulanlarından birisi de Samsung Galaxy Note 7’lerin toplatılması. Peki neden toplatılıyor? Gelin hep birlikte öğrenelim.

samsung-galaxy-note-7 Samsung Galaxy Note 7'ler Toplatılıyor!

Son günler yeni satışa sunulan Samsung Galaxy Note 7’nin bataryasının patladığına dair çıkan haberler üzerine Galaxy Note 7’nin küresel çapta geri toplanacağı söylenildi. Bunun üzerine Yonhap Haber Ajansı’na adını vermeyen Samsung yetkilisi söz konusu habere göre, şirket Galaxy Note 7 model telefonun bataryalarını değiştirecek. Kaç tane telefonun bataryasının değiştirileceği belirtilmedi. Ayrıca yetkili birkaç gün içinde olayın sebepleriyle beraber resmi bir açıklama yapacaklarını söylüyor.


Şarj olurken patlayan Note 7

samsung-galaxy-note-7-1 Samsung Galaxy Note 7'ler Toplatılıyor!

Dünyada yaklaşık 35 adet üründe yaşanan ve hiçbir yaralanmanın olmadığını ayrıca 2.5 milyon adet üretilen Galaxy Note 7’nin tamamının geri çağırıldığı biliniyor. Bu gelişmelerin üzerine Samsung’un piyasa değeri 7 milyar dolara düştü.

Samsung-Note-7-Modellerini-Toplatıyor-1 Samsung Galaxy Note 7'ler Toplatılıyor!

Ardından Samsung Türkiye’den resmi bir açıklama geldi:

Galaxy Note 7 Basın Açıklaması

Samsung her zaman en yüksek kalitede ürünler tasarlamayı ve kullanıcılarımıza sunmayı hedeflemektedir. Bu yüksek kalitedeki hizmetlerimizi sürdürebilmek için, değerli kullanıcılarımızdan gelen her türlü arıza bildirimini çok ciddiye alıyoruz. Galaxy Note 7’ye ilişkin bildirilen vakaları takiben, kapsamlı bir inceleme yürüttük ve bu sınırlı sayıdaki vakaların pilden kaynaklanan bir sorun nedeniyle oluştuğunu tespit ettik.

1 Eylül 2016 itibariyle dünya çapında milyonlarca adet satılmış olan Galaxy Note 7’ler içerisinde sadece 35 adet vaka bildirilmiştir. Piyasada bu durumdan etkilenmiş olabilecek bataryaları tespit etmek adına tedarikçilerimizle beraber titiz bir inceleme gerçekleştiriyoruz. Belirtmek isteriz ki, ürünlerimiz yürürlükteki tüm mevzuata uygun olarak ithal edilerek satışa sunulmuştur ve BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) ile yapılan ortak çalışma sonucuna göre ülkemizde şu ana kadar bilgimiz dahilinde hiçbir vaka olmamıştır.

Samsung için mutlak öncelik kullanıcılarımızın güvenliğidir. Bu nedenle Samsung Electronics Türkiye olarak ülkemizde Galaxy Note 7 satışlarını geçici olarak durdurma kararı aldık. Halihazırdaki Galaxy Note 7 kullanıcılarımız mevcut cihazlarını en kısa zamanda yenileriyle değiştirebilecekler veya satın almış oldukları noktaya ürünü iade ederek ödemiş oldukları ücretin tamamını geri alabilecekler.

Kullanıcılarımız için bu durumu en hızlı şekilde çözmek ve en yüksek kalitede ürünleri sunmaya devam etmek amacıyla çalışıyoruz.

Samsung CNN‘e verdiği bilgide problemin bataryalardan kaynaklandığını belirtmişti. Ancak Note 7’de kullanılan pilleri üreten kardeş firma Samsung SDI Reuters‘e yaptığı açıklamada pilleri suçlayacak herhangi bir açıklama yer almadı.

CNN Money

Samsung tarafından yapılan açıklamayla birlikte toplatma kararı resmileşti. Galaxy Note 7 satışlarını durduğunu açıklayan Samsung, sorunun cihazın bataryasıyla ilgili olduğunu da doğruladı. Toplatma programı kapsamında, Samsung, bugüne kadar sattığı tüm Galaxy Note 7’leri, satış tarihinden bağımsız olarak, yeni bir cihazla değiştirecek. Yeni cihazların hazırlanmasının iki haftayı alabileceği belirtiliyor.

Oku:   Klavyenin Gizli Özellikleri

İnternet Satışlarınızı Arttıracak 10 Öneri

 Dodo VPN

7 Yorum

  1. samsung da da olabilir zamanında iphone da da olmadı mı sanki. Hem iphoneu bu kadar iyi yapan Samsung değilmi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı