takipçi satın al

Sağlıklı Psikoloji İçin Yapmanız Gerekenler 10 Şey!

Sağlıklı Psikoloji İçin Yapmanız Gerekenler 10 Şey! Hayatlarımız genellikle yoğun ve gün içinde stres ile doludur. Daha önce aşırı kaygı içeren zamanlar yaşadıysanız, bunun sadece fiziksel sağlığınızı değil, aynı zamanda zihinsel sağlığınızı da ne kadar etkileyebileceğini bilmeniz gerekmektedir. Kendinizi sakin ve rahat tutmanın yollarını bulmak, stresin hayatınızı ele geçirmesini önlemeye yardımcı olabilir. Pek çok uzman psikolog, insanların hayatlarını etkileyen psikolojik durumların aslında yaşam tarzlarına bağlı olduğunu söylüyor.

Sağlıklı Bir Psikoloji

İyi Bir Psikoloji Neden Önemlidir?

İyi bir psikolojik sağlık, günlük yaşamınızda önemlidir. Çünkü nasıl düşündüğünüzü, hissettiğinizi ve başkalarıyla nasıl etkileşim kurduğunuzu etkiler. Ayrıca zor durumlarla nasıl başa çıkacağınızı da belirleyebilir. Zihninize dikkat etmediğinizde, işler kontrolden çıkabilir ve hayatınızın her alanında sorunlara neden olabilir.

Fiziksel ya da duygusal stres için çıkış yolunuz yoksa, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli koşullar ortaya çıkabilir. Bu koşullar ya da psikolojik durumlar şunlardır;

Moralinizi yüksek tutmanın ve pozitif kalmanın sağlıklı yollarını bulmak, genel psikolojik durumunuz üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Sağlıklı Psikoloji İçin Yapmanız Gerekenler 10 Şey!

Günlük stresin tuzaklarına karşı mücadelede çaresiz hissedebilseniz de, bununla başa çıkmanın ve kendinizi olabildiğince sağlıklı tutmanın yolları vardır.

1) Bol Bol Uyuyun

Uyku oldukça önemlidir. Çünkü vücudunuzun dinlenmesini ve zihninizin sıfırlanmasını sağlar. Uyku ayrıca ruh halinizi etkileme yeteneğine de sahiptir. Geceleri bol bol dinlenmenize izin vermiyorsanız, kolayca sinirlenebilirsiniz ve fiziksel sağlığınız zihinsel sağlığınızla birlikte bozulabilir.

2) Başkalarıyla İletişim Kurun

Sosyal etkileşim, insan olmanın çok büyük bir parçasıdır. Pek çok farklı düzeyde her türden insanla bağlantı kurmanıza olanak tanır. Aileniz veya arkadaşlarınız olsun, başkalarıyla bağlantı kurmak, sizi her gün rahatsız eden stres faktörleriyle savaşmanıza yardımcı olabilir. Hatta normal çevrenizin dışına çıkabilir ve topluluğa dahil olabilir veya ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olmak için gönüllü olabilirsiniz.

3) Gevşeme Tekniklerini Kullanın

Zamanla, stres vücudunuzda birikebilir ve zihninizde hasara yol açabilir. Bununla savaşmanın en iyi yollarından biri, zihninizi aktif olarak rahatlamak için eğitmektir. Bu stres seviyelerini azaltır, kan basıncını düşürür ve kas gerginliğini azaltır. En bilinen rahatlama tekniği meditasyondur. Meditasyon pratik gerektirir. Ancak hayatınızdaki zor ya da zorlu zamanlarla mücadelede çok güçlü bir araçtır.

4) Sağlıklı Beslenin ve Düzenli Egzersiz Yapın

Düzgün yemek yemek pek çok nedenden dolayı önemlidir. Ancak bunun sizi psikolojik olarak gerçekten etkileyebileceğini biliyor muydunuz? Hayati besinlerle dolu sağlıklı yiyecekler yiyerek, genel refahınızı artırır. Kaygı ve stresi azaltırsınız. Egzersiz, sağlıklı beslenme ile el ele gider, çünkü aynı zamanda genel ruh halinizi iyileştirebilir ve iyi hissettiren hormonlar serotonin ve dopamini serbest bırakarak kaygı ve depresyonla savaşabilir.

Sağlıklı Bir Psikoloji

5) Şükür Edin ve Pozitif Kalın

Sağlıklı beslenmek ve spor yapmak kadar, yaşamanızda şükredecek şeyler olduğunu bilmek de önemlidir. Şükür etmek, hayat sizi üzerken olumlu bir zihniyete sahip olmanın harika bir yoludur. Her gün hayatınızdaki olumlu şeyleri düşünmek için biraz zaman ayırın ve onları tekrar gözden geçirebilmek için yazın.

6) Durumu Kabullenin

Kendinizi tanıyın. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın ve bu durumda kendinizi geliştirmeye çalışın. Akıl sağlığımız ve yaşamımız, yaşamımız boyunca iyi durumda olmak zorunda değildir. İnişler ve çıkışlar bir zorunluluktur. Karşılaşabileceğimiz sorunlar bizim için bazen öğretici bazen de doğru yolda olmadığımızı gösteriyor. Tüm olumsuzluklara yenilmek yerine, onları bizi geliştirmek ve kabul etmek için bir araç olarak görün.

7) Yeniliğe Açık Olun

Her yeniliğin zorlukları ve kolaylıkları olabileceğini göz önünde bulundurun ve bu durumlara hazırlanmaya çalışın. Karşılaşacağınız zorluklarla başa çıkmak için geçmişte benzer zorluklarla nasıl karşılaştığınızı hatırlayın.

8) Gerçekçi Hedefler Belirleyin

Zor hedefler koymak ve hayal kırıklığına uğramak yerine, küçük hedeflere doğru adım adım çalışmak veya gerektiğinde bunları değiştirmek umutsuzluk ve karamsarlığa iyi gelir.

9) Beklentileri Gözden Geçirin

Hayattan ne beklediğinizi, kendinizden ne beklediğinizi ve çevrenizdekilerden ne beklediğinizi gözden geçirin. Koşullara veya koşullara uymayan değişen beklentiler sizi yorar ve karşılanmayı zorlaştırır.

10) Kendinize Zaman Ayırın

Günde birkaç dakikanızı hobilerinize ve işinize ayırmalısınız, sadece durup dinlenmek için. Alacağınız küçük molalar zihninizi ve ruhunuzu tazeleyecek ve sizi daha az yoracaktır.

Sağlıklı Bir Psikoloji

Sağlıklı Psikoloji İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir