hosting
”Star

Sağlığınızı ve Vücut Şeklinizi Etkileyen 3 Hormon

”Forex”

 Sağlığınızı ve Vücut Şeklinizi Etkileyen 3 Hormon

Tıp uzmanı olmadığınız sürece, hormonlar konuşulduğunda, çoğu insan başlangıçta östrojen, progesteron, testosteron ve bazen tiroid  genellikle ergenlik, yaygın tıbbi durumlar, menopoz ve hipotiroidizm ile ilişkili olanları bilir ve söyler. Bununla birlikte, vücudun günlük metabolik işlevlerinde önemli bir rol oynayan birçok hormon vardır. Yukarıda listelenen oyuncular sağlığınız için açıkça çok önemli olsa da, dengesiz olduğunda, fiziksel hedeflerinize ulaşmayı çok daha zorlaştıracaktır.  Neyi zorlaştıracak? Başta kilo vermek olmak üzere, kas kalitenizi arttırmak veya dayanıklılık için daha fazla efor sarfetmenizi sağlayacaktır. Hormonlar fiziksel hedeflerinizi sınırlayabilir.

İştahınızı, kilonuzu, ruh halinizi ve daha fazlasını etkileyebilecek üçlü tehdit hakkında asuman.net sitemizden bilgi edinin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Dil Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Açıkçası, her bir hormondan bahsedilirse, bu makale hızla bir romana dönüşecebilir, bu yüzden en çok dikkat çeken üç hormona odaklanacağız.

İLGİLİ İÇERİKLER

Düşmanlarınızı Tanıyın

İnsülin

Evet, insülin bir hormondur, çok güçlü ve önemli bir hormondur. İyi düzenlenmiş değilse, sisteminiz üzerinde yıkıcı etkileri olabilir. İnsülin sekresyonu gıda tarafından düzenlenir. Daha yüksek miktarlarda basit şekere sahip gıdalar, insülin sekresyonu üzerinde daha fazla uyarıcı etkiye sahipken, daha karmaşık karbonhidratlar içeren ve protein bakımından daha zengin gıdalar, insülin sekresyonunun daha düşük seviyelerine sahiptir. Bu neden önemli? İnsülin, glikozun glikojen olarak depolanmasını teşvik eder, trigliseritlerin sentezini veya üretimini arttırırken aynı zamanda yağ asitlerinin keto asitlere dönüşümünü engeller ve amino asitlerden glikoz oluşumunu önler. Başka bir deyişle, insülinin rolü, şekeri glikojene veya yağları yağ dokusuna dönüştürmek için yakıt depolamaktır.

Kortizol

İç huzuru ve huzurun anahtarını keşfetmedikçe, hayatınızın bir noktasında yüksek kortizol seviyeleri ile başa çıkmışsınızdır. Kortizol, stres veya baskı dönemlerinde, kavga veya sert tepkinizin bir parçası olarak salgılanan bir stres hormonudur. Kortizol ani artışları bir iş, ilişki, stresli durum veya sadece uyku eksikliğinden tetiklenebilir. Sadece yüksek derecede iltihaplı bir hormon değil, aynı zamanda kortizol, glikoz oluşturmak için kas türevi amino asitleri kullanarak açlık durumları sırasında kan şekeri seviyelerini artırmayı amaçlamaktadır. Başka bir deyişle, yakıt için kas tüketir. Metabolik hızınız yağsız kas kütlesine bağlı olduğundan, bu metabolik aktivitenizi önemli ölçüde etkileyebilir.

Müttefiklerinizi Tanıyın

Glukagon

“Düşmanımın düşmanı dostumdur“ sözünü duymuşsunuzdur, glukagon işte tam da buna iyi bir örnektir.  Glukagon, insülinin antagonistidir. İnsülinin rolü enerji depolamaksa, glukagonun rolü kendi enerji depolarımızı birincil yakıt kaynağı olarak kullanmaktır. Bu, proteinde daha yüksek olan ve glukagonun salınımını destekleyen daha düşük miktarda şekere sahip yemekler yediğinizde, birincil enerji kaynağı olarak yağ ve depolanmış glikojeni kullanma olasılığınızın daha yüksek olduğu ve böylece sağlıklı bir ağırlığın arttığı anlamına gelir. ve metabolizma ve enerjinizi korumanıza izin verecek amino asitleri ve proteini korumaktadır.

Hormonal Dengeyi Sağlamanın ve Sağlığı Geliştirmenin 10 Yolu

  • Beyaz şeker, işlenmiş un ve aşırı alkol dahil olmak üzere tüm insülin uyarıcı gıdaları en aza indirin.
  • Tavuk, balık, hindi, süzme peynir, yoğurt, yağsız kırmızı sığır eti, yumurta, kenevir ve protein tozu (bezelye, pirinç veya peynir altı suyu) gibi proteinler de dahil olmak üzere glukagon uyarıcı gıdaların tüketimini arttırın.
  • Esansiyel yağ asitleri ile hormonal sağlığınızı destekleyin. Soğuk su balıkları, fındık ve tohumlara ek olarak, günlük olarak damıtılmış balık yağı takviyesi tavsiye edilir. Saçlarınız için ne yaptığını da seveceksiniz. Git
  • Günde 2 litre su içmek enerji, canlılık ve genel sağlık için kritik öneme sahiptir. Bu konuda mazeret yok. Bir alışkanlık haline getirin.
  • Yeşil çay için. Yeşil çay, metabolizmayı arttırmaya ek olarak, sakinleştirici bir etkiye sahip olma eğiliminde olan L-theanine adlı bir amino asit salgılar.
  • Egzersiz, etrafında bir yol yok. Egzersiz, kortizol tepkinizi azaltmanın en etkili yollarından biridir.
  • İyi bir gece uykusu, uygun kortizol sekresyonu ve kilo kaybı için harikalar yaratabilir. Aslında, araştırmalar zayıf uyku kalitesinin istek ve açlıktaki artışla ilişkili olduğunu ve böylece kilo alımına yol açtığını göstermiştir.
  • İster çocuğunuz, ister koca, arkadaşınız veya ebeveyniniz olsun, sevdiğiniz birisine sarılın. Sarılmak doğal olarak kortizol tepkinizi azaltır.
  • Meditasyon, dua veya günlük rutin için kendinize bir zaman ayırın. Kendinizi dinleyin.
  • Kendinize zaman ayırın. Yapmayı sevdiğiniz şey ne olursa olsun – yürüyün, boyayın, arkadaşlarınızla zaman geçirin. Kendiniz için günde en az 15 ila 30 dakika almaya çalışın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Topuk Dikeni Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu