Gezi Rehberi

Rijksmuseum Sanatseverleri Bekliyor

Hollanda’da bulunan ve de Amsterdam‘ın en önemli müzesi olan Rijksmuseum, şehrin yüzlerce senelik tarihi yolculuğuna şahit olunacak, etkileyici duraklardan birisidir. Zengin koleksiyon ve sanat eserleriyle beraber 80 galerisi ve 8000 kadar esere ev sahibi olan müzenin bütün koleksiyonunun hakkını verip, görülmesi adına birkaç haftanın müze içerisinde geçirilmesi gerekmektedir.

Rijks Müzesi Rijksmuseum Bileti 7

Dünyanın en fazla ziyaret edilen müzeleri arasında bulunan Rijksmuseum müzesini sınırlı zaman içinde görmek isteyenlere başlangıç durumunda destek olacak birkaç öneri, en azından müze açısından fikir sahibi olunması adına yeterli olacaktır.

 Rijksmuseum’un Tarihi

Rijks Müzesi Rijksmuseum Bileti 2

Rijksmuseum, bilinenlere göre 1880 senesinin sonunda kurulduğu söylenir fakat tarihinin biraz daha eski olduğu kesindir. Napolyon’un kardeşi olan Kral Louis Bonaparte bakımından 1808 senesinde Dam Meydanı’nda bulunan Kraliyet Sarayı’nda kurulmuş olan müzenin ehil olduğu ilk eserlerin de yine Louis Bonaparte’a ait olduğu belirtilmiştir.

1885 senesinde Vondelpark’a, taşınmış binanın yer aldığı dizaynı ise Mimar PJH Cuypers’e aittir. Victoria Döneminde Gotik stilinin eşsiz bir örneği şeklindeki yapı, 19. ve 20. yüzyıllar içerisinde yapılmış ilavelerle büyütülerek son halini almıştır. Yapı büyürken Rijksmuseum koleksiyonu da yeni olan eserler ile büyümüştür.

 Rijksmuseum Yapısının Bölümleri

Rijks Müzesi Rijksmuseum Bileti 5

Amsterdam’da bulunan müzenin daha fazla resim sanatı için baskın olduğu söylenebilir. Müze içerisinde Asya ya da Avrupa sanatlarına, dekoratif sanatına ve heykellere dair görülecek olan çok fazla eser bulunur. Eserlerin orijinallerine göre yapılmış sergileme ve sınıflandırma ise, oldukça büyük olan müzeyi gezmek için kolay hale getirmiştir. Rijksmuseum müzesinin birinci katında bulunan Hollanda Tarihi Bölümü isminden de anlaşılacağı üzere ülkenin tarihi geçmişine ışık tutacak sanat eserlerini içermektedir. Burada, türlü savaş resimlerinin yanı sıra 17. yüzyıla ait gemi modelleri, gemi içerisindeki enkazlardan kurtarılan nesneler gibi türlü eserler görülebilir.

Rijksmuseum müzesi koleksiyonunun, en geniş kısmı olan Hollanda Resimleri Bölümü ayrı bölüm olup her 3 kata yayılmış vaziyettedir. Giriş katta 18 ve 19. yüzyıllarının sanatı, birinci kat içerisinde 17. yüzyıl sanatı ve ikinci kattaysa 20. yüzyıl eserleri sergilenmektedir. 17.yüzyıl eserleri Altın Çağ şeklinde bilinmektedir ve müzede yer alan en mühim resim koleksiyonudur.

Jan Vermeer’in ve Rembrandt en muazzam parçalar olduğu 17. yüzyılın eserleri ile Adriaan van der Werff, Cornelis Troost, Jan van Huysum, Adriaan de Lelie gibi ressam kişilerin eserlerinin bulunduğu 18.yüzyıl eserleri kesinlikle görülmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Piero di Cosimo adlı ressamın eserleri olan ve portreleri içeren ufak İtalyan sanatı kısmı ve kimi Avrupa ressamlarının eserlerini barındıran Avrupa Resim Bölümü, Rijksmuseum müzesinin en küçük kısımlarından olup, birinci kat içerisinde yer almaktadır.

Dinsel konular ile bezenmiş Ortaçağ’ın heykelleri, görkemli olan Rönesans Dönemi dekoratif nesneleri, mobilyaları, 17.yüzyıl Altın Çağ’dan bu yana gelen cam ürünler, mücevherler, seramikler ve önemli porselenleri içeren Dekoratif Sanatlar kısmı da misyona uyumlu şekilde Hollanda tarihini uyandıracak eserlerdendir. Bu kısım müzenin 3 katına yayılmıştır.

Hercules Seghers, Rembrandt, Dürer, Toulouse-Leutrec, Tiepolo gibi ressamların taslakları, baskı çalışmaları ve çizimlerini içeren kısmı müzenin birinci katında bulunabilir. Bunun yanı sıra müze içerisinde daha pek çok bölümün görülmesi mümkün ve kesindir.

 Müzede Mutlaka Görülmesi Gereken Eserler

Rijks Müzesi Rijksmuseum Bileti 14

Rembrandt’ın 17.yüzyılda; grup milisini çizdiği Gece Bekçileri, Yahudi Gelin, Keşiş Elbiseleri İçerisindeki Titus’un Portresi adlı eseri, kendisini çizdiği Havari Paulus adlı eseri, Jan Vermeer’in; Mektup Okuyan Kadın ve Mutfak Hizmetçisi adlı eserleri, Johannes Verspronck’un; Mavi Giysili Kızın Portresi adlı eseri, Acıların Bakiresi adlı büstü, Naraen Kongo Heykeli, Azize Elizabeth Günü Taşkını gibi pek çok eserin müze içerisinde sergilendiği söylenebilir. Bu eserlerin mutlaka olarak görülmesi gerekmektedir.

Müzeye Nasıl Gidilir?

Rijks Müzesi Rijksmuseum Bileti 4

Rijksmuseum müzesi, Stedelijk Müzesi ve Van Gogh Müzesi’yle beraber Vondelpark’ın etrafında olan Museumplein’de yer almaktadır. Açık adresinin; Museumstraat 1, 1071 XX Amsterdam olduğu müzeye ulaşmak için Tren istasyonuyla 15 ile 20 dakikalık yürüyüş ile ulaşmak kesin olacaktır. Toplu taşıma aracı kullanacaklar için ise aşağıdaki gibi ulaşım gerçekleştirilebilir;

 

– Tren İstasyonu’yla 2 ve 16 no’lu olan tramvaylarla Rijksmuseum Tramvay Durağı’nda,

– Zuid İstasyonu’yla 5 no’lu tramvaylarla Rijksmuseum Tramvay Durağı’nda,

– Sloterdijk İstasyonu’yla 12 no’lu tramvayla Museumplein Tramvay Durağı’nda,

– Schiphol Havaalanı’ndan 397 no’lu otobüs ile Rijksmuseum Otobüs Durağı’nda inerek ulaşmak mümkündür.

 Müzeye Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müze özellikle turizm sezonunda oldukça yoğun olduğundan bilet gişesinde önceden rezervasyon yaptırmadan giderseniz 2 saate yakın bir süre bilet kuyruğunda beklemeniz olasıdır. Bu nedenle müze biletinizi kesinlikle önceden almanızı öneriyoruz. Müze Biletleri sitesinin Rijksmuseum yazısındaki tavsiyeleri okuyarak biletinizi veya turunuzu alabilirsiniz. Buraya çok yakın konumda bulunan Van Gogh Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu