Respiratuvar Sinsityal Virüsü Nedir? Belirtileri Nedir?

Google News

Respiratuvar sinsityal virüsü, Türkçe anlamı ile Solunum Sinsityal Virüsü anlamına gelmektedir. Sonbaharın sonlarında, kış aylarında ve ilkbaharın başlarında insandan insana bulaşan bir virüstür. En yüksek vaka sayısı Aralık ile Şubat ayları arasında görülür. Respiratuvar sinsityal virüsü özellikle çocuk bakımı veya okul ortamlarındaki çocuklarda yaygındır. Çünkü öksürme ve hapşırma yoluyla yayılır ve oyuncaklar, masalar, kapı kolları, giysiler ve eller gibi birçok yüzeyde yaşayabilir.

Respiratuvar sinsityal virüsü, her kış akciğerlerdeki bronşiyol adı verilen en küçük hava yollarında bronşiyolit enfeksiyonunun önde gelen nedenidir. Bu, daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde daha sık görülen ve bronşların enfeksiyonu olan bronşit ile karıştırılmamalıdır. Akciğerleri, nefes borusu gövde olmak üzere baş aşağı duran bir ağaç gibi düşünürseniz, bronşlar gövdeden çıkan iki ana daldır.

Bronşiyoller ağacın en uçlarındaki en küçük dallardır. Bu en küçük dallar iltihaplandığında, bu dalların zaten çok dar olduğu küçük çocuklar için havayı içlerinden geçirmek zor olabilir. Sonuç genellikle hem ebeveynler hem de sağlık hizmeti sağlayıcıları için çok endişe verici olabilen bir belirtiler kümesidir.

Respiratuvar Sinsityal Virüsü

Respiratuvar Sinsityal Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Respiratuvar sinsityal virüsü enfeksiyonu genellikle ateş, burun akıntısı, öksürük ve halsizlik gibi soğuk algınlığı semptomlarıyla başlar. Prematüre ve diğer risk gruplarında hastalığın üçüncü ve dördüncü günlerinde daha şiddetli bulgular ortaya çıkar. Virüs akciğer dokusuna yayılır ve küçük hava yollarını tıkayarak bronşiyolit, hırıltılı solunum, nefes darlığı, halsizlik, karın ağrısı ve yemek yeme güçlüğüne neden olur. Bu durum daha ciddi hale gelebilir, solunum yetmezliğine yol açabilir ve potansiyel olarak yaşamı tehdit edebilir.

Enfeksiyon ağırlaştıkça bebek tam olarak nefes alamayıp hava açlığı yaşar. Bu nedenle karın kasları nefes almaya katılmaya başlar, kaburgalar arasındaki kaslar çöker. Burun kanatları açılır ve nefes alma hızı artar. Bebek nefes verirken ıslık sesine benzer bir ses çıkarır. Havasızlık ve yemeyi reddetme nedeniyle doymaz. Aynı zamanda dudakları morarmaya başlar. Hayatı tehdit eden bu durum, bebeğin acil müdahale edilmesini ve hastaneye yatırılmasını gerektirir.

Respiratuvar Sinsityal Virüsü

Respiratuvar Sinsityal Virüsü Hangi Hastalıklara Sebep Olmaktadır?

Respiratuvar sinsityal virüsü bebeklerde ve çocuklarda krup, pnömoni, orta kulak iltihabı ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bronşiolit ve pnömoni genellikle hastaneye yatmayı gerektirir. Erken yaşlarda yukarıda saydığımız durumları geçiren kişiler, ilerleyen safhalarda kronik akciğer hastalığı, astım ve reaktif havayolu durumları gelişebilmektedir.

Respiratuvar Sinsityal Virüsünün Tedavisi

Ne yazık ki, Respiratuvar sinsityal virüsü için spesifik bir tedavi yoktur. Semptomlara göre destekleyici bakım uygulayın. Oksijen takviyesi hipoksiyi düzeltir. Kişinin hidrasyonu sağlanır. Bronşların daralmasını düzeltmek için, gerektiğinde oksijen alımını artırmak için bronşları bir nebülizörle genişletin. Diğer koenfeksiyonlardan şüpheleniliyorsa antibiyotikler kullanılabilir.

Nefes almada zorluk, morarma, nefes darlığı ve oksijen eksikliği yaşarsanız hastaneye kaldırılmanız gerekir. Ayrıca doğuştan kalp ve akciğer hastalığı olan ve evde iyi bakım alamayan 6 haftalıktan küçük bebeklerin de hastaneye yatırılması gerekir.

Respiratuvar Sinsityal Virüsü

Respiratuvar Sinsityal Virüsü İle İlgili Videolar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir